Przedłużanie Rzęs - Sztuka i Biznes
Składki ZUS dla emerytów prowadzących działalność gospodarczą
Osoby prowadzące działalność gospodarczą po osiągnięciu wieku emerytalnego mają pewne obowiązki finansowe w zakresie składek ZUS. Jednak w porównaniu do tradycyjnych przedsiębiorców, sytuacja jest nieco uproszczona. Główną różnicą jest to, że emeryt prowadzący działalność gospodarczą podlega tylko składce zdrowotnej, a pozostałe składki, takie jak emerytalna i rentowa, mogą być opłacane dobrowolnie.
Składka zdrowotna jest obowiązkowa i wynosi 9% od podstawy wymiaru składki. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku według skali (PIT-5) i podatku liniowego (PIT-5L), minimalna wysokość składki zdrowotnej wynosi 9% wynagrodzenia minimalnego. Dla podatku zryczałtowanego, podstawa wymiaru składki zdrowotnej określana jest jako przychód.
5 najczęstszych błędów przy stylizacji rzęs
Wszystkie powyższe korzyści są w Waszym zasięgu… o ile tylko oddacie się w dobre ręce. Poznaj najczęściej popełniane błędy stylizacyjne, a zrozumiesz, jak ważny jest wybór profesjonalnej stylistki rzęs:
- Praca na produktach słabej jakości – jakość zawsze jest kluczowa. Tanie rzęsy są nieelastyczne, sztywne i wyglądają nienaturalnie. Z kolei płyny niewiadomego pochodzenia potrafią uczulić i spowodować reakcje alergiczne.
- Rzęsy przyklejone zbyt blisko/zbyt daleko od powiek – w pierwszym przypadku klientce będzie doskwierał dyskomfort i nieprzyjemne kłucie, w drugim rzęsy naturalne będą zbytnio obciążone, a cała stylizacja będzie wyglądać na splątaną i nieświeżą.
- Posklejane ze sobą rzęsy – to, że doczepiane rzęsy zostały sklejone, widać dopiero z bliska. Problem pojawia się wtedy, gdy z powodu takiego błędu proces i tempo wzrostu naturalnych rzęs ulegnie zaburzeniu.
- Wykonywanie zabiegu mimo przeciwwskazań – przedłużanie i zagęszczanie rzęs nie może być wykonywane u osób z alergią na stosowane preparaty, przy stanach zapalnych oczu i przy zespole suchego oka. Jednym z zadań stylistki rzęs jest właśnie przeprowadzenie wywiadu z klientką!
- Efekt lub metoda źle dopasowane do urody – umiejętne przedłużanie rzęs uwzględnia m.in. rysy twarzy i kształt oczu danej kobiety. Przy bardzo wąskich oczach i opadającej powiece proste i długie rzęsy nie zdadzą egzaminu, z kolei przy dużej odległości między brwią a powieką trzeba zastosować większy skręt i sporą długość. To samo dotyczy obranej metody stylizacji. Sztuczne rzęsy nie mogą być za grube lub zbyt długie w stosunku do tych naturalnych, w przeciwnym razie pojawia się ryzyko ich uszkodzenia.
Przykładowe terminy przedawnienia
Choć trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i świadczeń okresowych oraz dziesięcioletni termin przedawnienia dla pozostałych roszczeń są zasadą, to jednak kodeks cywilny przewiduje wiele odmiennych terminów przedawnienia. Przykładowo:
- roszczenia z umowy spedycji – termin przedawnienia wynosi 1 rok (art. 803 k.c.)
- roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych – termin przedawnienia wynosi 2 lata (art. 554 k.c.)
- roszczenia z umowy o dzieło – termin przedawnienia wynosi 2 lata (art. 646 k.c.)
- roszczenia przysługujące przewoźnikowi przeciwko innym przewoźnikom 6 miesięcy (art.793 k.c.)
Krzysztof Nowosad, radca prawny, Kancelaria Prawnicza FORUM
Podstawa prawna:
- art. 24, art. 117-125, art. 220, art. 222-223, art. 554, art. 646, art.793, art. 803, ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.)
Przerwanie biegu przedawnienia
Pamiętaj, że istnieje możliwość niedopuszczenia do przedawnienia roszczenia. W tym celu, zanim upłynie termin przedawnienia, należy doprowadzić do przerwania jego biegu (art. 123 k.c.). Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.
Bieg przedawnienia przerywa się przez:
- każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
- uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
- wszczęcie mediacji
Czynnościami przerywającymi przedawnienie są w szczególności:
- złożenie pozwu w sądzie powszechnym np. o zapłatę,
- złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności,
- złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji,
- zawarcie ugody z dłużnikiem,
- uznanie długu przez dłużnika.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
