Przerzedzenie włosów z przodu głowy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Czy przerzedzone włosy odrosną? Wzmacniająca pielęgnacja

W przypadku przerzedzania włosów należy podjąć działania jak najszybciej, żeby zahamować proces ich wypadania i pobudzić do wzrostu nowe kosmyki. To, czy utracone włosy odrosną, zależy w znacznej mierze od stopnia uszkodzenia cebulek i mieszków włosowych. Zawsze pierwszym krokiem powinno być ustalenie możliwej przyczyny łysienia, wdrożenie leczenia choroby podstawowej i wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji.

Ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie w terapii jest czas. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty po pomoc, tym szybciej możemy zawalczyć o zdrowie naszych włosów i poprawić ich kondycję – radzi Anna Mackojć.

Pomocne będą szampony przeciw wypadaniu włosów, które powinny zawierać substancje pobudzające mikrokrążenie w obrębie skóry głowy, wzmacniające i odżywiające cebulki, pobudzające wzrost nowych kosmyków, takie jak:

  • kofeina,
  • proteiny z kiełków pszenicy lub soi,
  • keratyna,
  • witaminy z grupy B,
  • biotyna,
  • cynk,
  • ekstrakty roślinne np. ze skrzypu, pokrzywy, rozmarynu.

Szampon jednak dość krótko „przebywa” na włosach i skórze głowy, dlatego jego działanie jest ograniczone. Kluczowe dla wzmocnienia pasm jest stosowanie preparatów przeznaczonych do wmasowania w głowę. Pamiętajcie, że łodygi włosów są zrogowaciałym wytworem naskórka, a wygląd kosmyków zależy przede wszystkim od kondycji mieszków włosowych zlokalizowanych w skórze głowy. Dlatego tak ważne jest, żeby dostarczać im odpowiednią porcję substancji odżywczych za pomocą wcierek do włosów.

Dodatkowo możemy wykonywać w domu peelingi skóry głowy połączone z masażem. Peeling nie tylko oczyszcza skalp, ale też poprawia krążenie krwi, co korzystnie wpływa na porost włosów. Peeling skóry głowy powinien być wykonywany przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku łupieżu, łojotoku czy wypadania włosów częstotliwość można zwiększyć do raz w tygodniu, pamiętając, że przy takich zmianach nie wykonujemy masażu skóry głowy. W przypadku powyższych schorzeń stosowany peeling nie powinien zawierać ziarenek, które mogłyby podrażniać skórę głowy. Lepszy będzie peeling enzymatyczny – tłumaczy Anna Mackojć.

Przerzedzone włosy – przyczyny

Rzadkie włosy mogą wynikać z występowania wielu czynników związanych zarówno z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, jak i z trybem życia. W pewnych przypadkach łysienie może wystąpić na konkretnym etapie życia i z biegiem czasu postępować lub pojawić się nagle, mieć intensywny, lecz stosunkowo krótkotrwały przebieg. Jeśli chodzi o przerzedzone włosy przyczyny występowania tego problemu mogą mieć różne podłoże.

Najczęściej są to:

  • uwarunkowania genetyczne – predyspozycje do przerzedzenia włosów są często dziedziczne
  • choroby skóry głowy ( łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica skóry głowy – mogą powodować wypadanie i przerzedzenie włosów)
  • stosowanie niektórych leków – nadmierna utrata włosów może skutkiem przyjmowania leków antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwreumatycznych, przeciwnowotworowych
  • zaburzenia hormonalne – niewłaściwe stężenie hormonów np. tarczycy wpływa na wypadanie włosów
  • nieprawidłowa dieta – słabe włosy i ich wypadanie mogą być skutkiem diet eliminacyjnych i braku w jadłospisie odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Zabiegi na przerzedzone włosy

Mocnym wsparciem w walce o gęste i zdrowe włosy są profesjonalne zabiegi. Ich zadaniem jest przede wszystkim odżywienie cebulek, pobudzenie porostu włosów, ale też polepszenie stanu skóry głowy, która nierzadko jest podrażniona czy nadmiernie się przetłuszcza. Najczęściej polecane są zabiegi mezoterapii skóry głowy i ledoterapii. Mezoterapia polega na zaaplikowaniu specjalnie skomponowanych preparatów zawierających substancje wzmacniające włosy.

Ledoterapia z kolei to innowacyjna metoda, która polega na wykorzystaniu energii światła generowanego przez diody LED w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Do każdego problemu dobierany jest inny rodzaj światła. Kolor czerwony to światło, które wnika do warstwy skóry właściwej, dzięki czemu łagodzi podrażnienia. Żółty wzmacnia ściany naczyń włosowatych. Kolor niebieski posiada działanie bakteriobójcze, dezynfekujące, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów – mówi Anna Mackojć.

Przerzedzone włosy – co robić, gdy terapia farmakologiczna okaże się nieskuteczna?

Zdarza się, że na przerzedzone włosy na czubku głowy nie działają popularne metody farmakologiczne ani zabiegi pielęgnacyjne. Postępująca łysina czy prześwity sprawiają, że żadna fryzura nie zapewnia korzystnego wyglądu, a to z kolei bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz obniża pewność siebie w relacjach międzyludzkich. Czy istnieje zatem inny sposób na przerzedzone włosy? Co robić w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Okazuje się, że jedyną skuteczną metodą na odzyskanie fryzury staje się przeszczep włosów. Pośród wielu metod transplantacji najlepszym i najskuteczniejszym zabiegiem jest zabieg metodą FUE, który w ciągu kilku godzin jest w stanie zagęścić włosy oraz odbudować nową linię przednią fryzury. Zabiegi transplantacji są bezpieczne i mają krótki czas rekonwalescencji, a efekty zabiegów są trwałe ponieważ mieszki pobierane z tyłu głowy są odporne na działanie DHT a więc nie wypadną. Zastanawiając się zatem, jak zagęścić przerzedzone włosy w sytuacji, gdy terapie farmakologiczne czy pielęgnacyjne nie przyniosły efektów, warto rozważyć przeszczep, który nie tylko pozwoli zagęścić fryzurę, ale również zapewni trwały i naturalny efekt bujnej czupryny.

Jeśli chodzi o przerzedzone włosy, przyczyny mogą wynikać z wielu różnych czynników, jednak metody postępowania w każdym przypadku zakładają profesjonalne wsparcie specjalisty trychologa, który będzie w stanie dokonać trafnej diagnozy i tym samym zlecić odpowiednie leczenie. Jeśli jednak mimo podjętych kroków włosy nie gęstnieją, a dyskomfort z tym związany wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, warto sięgnąć po metodę transplantacji włosów, dzięki której w bezbolesny sposób odzyskamy piękną fryzurę na zawsze.

Marta Węcławska

Zakola u kobiet – przyczyny, sposoby pozbycia się zakoli

Problem zakoli dotyczy nie tylko mężczyzn. Cofająca się linia włosów i tworzenie się wysokiego czoła czasami dotyczy także kobiet i młodych dziewcząt. Łysienie u kobiet często ma źródło w zaburzeniach hormonalnych, które należy wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że najpierw należy rozpocząć leczenie u dermatologa, mającego wiedzę w zakresie trychologii.

Problem związany z wypadaniem włosów najczęściej jest widoczny w formie zakoli u mężczyzn, ponieważ panowie posiadają zazwyczaj krótkie włosy. U kobiet można ukryć ten problem pod dłuższymi włosami lub grzywką. Zakola u kobiet widoczne są nawet w bardzo młodym wieku, a z czasem będą się powiększały, co może wynikać z ich fizjonomii. Wypadanie włosów to naturalny proces, który zachodzi w organizmie. W ciągu dnia wypada około 100 włosów i jest to całkiem normalne zjawisko. Jeśli podczas mycia lub rozczesywania zauważymy nadmierne wypadanie włosów, należy udać się do specjalisty.

Warto poszukać przyczyny problemu, ponieważ wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Jedną z głównych przyczyn są problemy hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, okres menopauzy. U kobiet często pojawia się problem łysienia androgenowego, czyli nadwrażliwość na pochodną testosteronu. Nadwrażliwość prowadzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych przerzedzenia włosów. W przypadku niektórych chorób jak frontal fibrosis alopecia – FAA, z czasem dochodzi do cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole. Więcej o wpływie hormonów na powstawanie zakoli u kobiet znajdziesz tutaj.

Badania trichoskopowe pozwalają na określenie czy włosy wypadają, czy też łamią się w określonym miejscu, co często jest bardzo trudne do zauważenia podczas przeprowadzania innych badań trychologicznych.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Proces ten trwa od 2 do 4 godzin i wymaga przeszkolonego profesjonalisty - jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo, może powodować podrażnienie skóry głowy i wypadanie włosów, jeśli koraliki są zbyt ciasne lub źle umieszczone.

Czytaj dalej...

Niezależnie od tego, czy wybierzesz metodę keratynową, taśmową, na warkocze czy na mikroringi, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór doświadczonego fryzjera oraz odpowiednia pielęgnacja przedłużanych włosów.

Czytaj dalej...