Przerzedzenie włosów z przodu głowy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Przerzedzone włosy nad czołem lub na czubku głowy u mężczyzn
Przerzedzone włosy nad czołem czy tzw. zakola występujące u mężczyzn w większości przypadków są spowodowane łysieniem androgenowym, czyli dziedzicznym. Do oceny problemu łysienia androgenowego służy skala Norwooda, która pozwala określić, na jakim etapie łysienia znajduje się pacjent i tym samym przewidzieć dalszy proces utraty włosów.
Łysienie androgenowe najczęściej rozpoczyna się od powstania zakoli, czyli przesunięcia dotychczasowej linii włosów skroniami mężczyzny ku górze. Przerzedzone włosy z przodu głowy typowe dla łysienia androgenowego związane są z aktywnością hormonu DHT ( dihydrotestosteron), który powoduje uszkodzenie mieszków włosowych przez ich miniaturyzację. Występuje głównie u mężczyzn, jednak kobiety też może dotknąć problem łysienia androgenowego.
Aby zahamować proces łysienia wywołującego przerzedzone włosy na czubku głowy lub na jej froncie, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia polegającego głównie na przyjmowaniu leków – finasterydu oraz minoksidilu, mezoterapii skóry głowy, a także zabiegów laserowych.
Przerzedzone włosy – co robić, gdy terapia farmakologiczna okaże się nieskuteczna?
Zdarza się, że na przerzedzone włosy na czubku głowy nie działają popularne metody farmakologiczne ani zabiegi pielęgnacyjne. Postępująca łysina czy prześwity sprawiają, że żadna fryzura nie zapewnia korzystnego wyglądu, a to z kolei bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz obniża pewność siebie w relacjach międzyludzkich. Czy istnieje zatem inny sposób na przerzedzone włosy? Co robić w przypadku, kiedy włosy już wypadły? Okazuje się, że jedyną skuteczną metodą na odzyskanie fryzury staje się przeszczep włosów. Pośród wielu metod transplantacji najlepszym i najskuteczniejszym zabiegiem jest zabieg metodą FUE, który w ciągu kilku godzin jest w stanie zagęścić włosy oraz odbudować nową linię przednią fryzury. Zabiegi transplantacji są bezpieczne i mają krótki czas rekonwalescencji, a efekty zabiegów są trwałe ponieważ mieszki pobierane z tyłu głowy są odporne na działanie DHT a więc nie wypadną. Zastanawiając się zatem, jak zagęścić przerzedzone włosy w sytuacji, gdy terapie farmakologiczne czy pielęgnacyjne nie przyniosły efektów, warto rozważyć przeszczep, który nie tylko pozwoli zagęścić fryzurę, ale również zapewni trwały i naturalny efekt bujnej czupryny.
Jeśli chodzi o przerzedzone włosy, przyczyny mogą wynikać z wielu różnych czynników, jednak metody postępowania w każdym przypadku zakładają profesjonalne wsparcie specjalisty trychologa, który będzie w stanie dokonać trafnej diagnozy i tym samym zlecić odpowiednie leczenie. Jeśli jednak mimo podjętych kroków włosy nie gęstnieją, a dyskomfort z tym związany wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, warto sięgnąć po metodę transplantacji włosów, dzięki której w bezbolesny sposób odzyskamy piękną fryzurę na zawsze.
Marta Węcławska
Zakola u kobiet – przyczyny, sposoby pozbycia się zakoli
Problem zakoli dotyczy nie tylko mężczyzn. Cofająca się linia włosów i tworzenie się wysokiego czoła czasami dotyczy także kobiet i młodych dziewcząt. Łysienie u kobiet często ma źródło w zaburzeniach hormonalnych, które należy wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że najpierw należy rozpocząć leczenie u dermatologa, mającego wiedzę w zakresie trychologii.
Problem związany z wypadaniem włosów najczęściej jest widoczny w formie zakoli u mężczyzn, ponieważ panowie posiadają zazwyczaj krótkie włosy. U kobiet można ukryć ten problem pod dłuższymi włosami lub grzywką. Zakola u kobiet widoczne są nawet w bardzo młodym wieku, a z czasem będą się powiększały, co może wynikać z ich fizjonomii. Wypadanie włosów to naturalny proces, który zachodzi w organizmie. W ciągu dnia wypada około 100 włosów i jest to całkiem normalne zjawisko. Jeśli podczas mycia lub rozczesywania zauważymy nadmierne wypadanie włosów, należy udać się do specjalisty.
Warto poszukać przyczyny problemu, ponieważ wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Jedną z głównych przyczyn są problemy hormonalne, np. niedoczynność tarczycy, okres menopauzy. U kobiet często pojawia się problem łysienia androgenowego, czyli nadwrażliwość na pochodną testosteronu. Nadwrażliwość prowadzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych przerzedzenia włosów. W przypadku niektórych chorób jak frontal fibrosis alopecia – FAA, z czasem dochodzi do cofnięcia się linii włosów na skroniach i czole. Więcej o wpływie hormonów na powstawanie zakoli u kobiet znajdziesz tutaj.
Jak zagęścić przerzedzone włosy? Dopinki i modne fryzury
Przerzedzanie się włosów to często powód rezygnacji z marzenia o długich pasmach. Takie kosmyki są ciężkie i osłabione cebulki nie będą w stanie ich utrzymać. Warto zdecydować się na skrócenie włosów, co najmniej do długości powyżej ramion. Fryzury dla cienkich i rzadkich włosów to zwykle cięcia opierające się na cieniowaniu, które optycznie dodaje objętości. Cięcie pozostawcie jednak doświadczonemu fryzjerowi – nieumiejętne, nadmierne wystopniowanie włosów może wręcz podkreślić problem ich małej gęstości.
Sprawdzą się np. fryzury o długości do linii podbródka. Dodatkowo wycieniowane i lekko pofalowane. Wykonane fale rozczeszcie palcami, żeby nadać im lekko niedbały wygląd. Pamiętajcie, że w przypadku osłabionych włosów lepiej zrezygnować z modelowania na gorąco. Fale uzyskacie np. za pomocą papilotów lub zaplatając włosy w warkocze.
Cienkie i rzadkie włosy będą się dobrze prezentować w popularnym cięciu pixie. Taka cieniowana króciutka fryzura wygląda bardzo lekko i jest łatwa w stylizacji. Jeśli jednak dotyczy was łysienie androgenowe, może się nie sprawdzić. Dla pixie charakterystyczne są krótsze pasma po bokach i z tyłu głowy, a dłuższe na czubku – a to w przypadku „korony” głowy zazwyczaj łysienie androgenowe jest najbardziej nasilone.
Możecie rozważyć używanie dopinek czy tresek, które pomogą zagęścić fryzurę. Ciekawym rozwiązaniem jest także tzw. mikropigmentacja skóry głowy. W czasie zabiegu pod skórę wprowadzany jest barwnik, który imituje włos. Uzyskuje się wówczas efekt optycznego zagęszczenia włosów.