Rokowania w rak kolczystokomórkowy - Co warto wiedzieć?
Rak płaskonabłonkowy (rak kolczystokomórkowy)- przyczyny
Przyczyny raka płaskonabłonkowego związane są najczęściej z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Długie przebywanie na słońcu, bez stosowania odpowiedniej ochrony, prowadzi do rozwoju nowotworu u starszych osób, ponieważ w ich organizmach następuje kumulacja uszkodzeń posłonecznych na skórze. Niestety, ale rak kolczystokomórkowy występuje też coraz częściej u młodych ludzi, co związane jest z nadmiernym opalaniem się albo korzystaniem z solarium.
Ponieważ nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest przyczyną raka kolczystokomórkowego, duże ryzyko jego wystąpienia notuje się u osób zawodowo albo hobbistycznie przebywających na słońcu. Budowlańcy, działkowcy, rolnicy, rybacy czy drogowcy poddawani są długiemu promieniowaniu, a jeżeli nie stosują ochronnej odzieży oraz kremów z filtrem – zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania.
Rak kloczystokomórkowy może także wystąpić w wyniku przewlekłej styczności z substancjami chemicznymi, takimi jak azbest czy środki grzybobójcze. W niektórych przypadkach występują również skłonności genetyczne.
Kolejną grupą ryzyka są osoby poddawane immunosupresji lub sterydoterapii z powodu leczenia schorzeń takich jak HIV albo przyjmujące leki po przeszczepieniu narządów.
Również długo niegojące się rany na skórze, będące wynikiem uszkodzeń, oparzeń i chorób (na przykład zespół pozakrzepowy w nogach) mogą powodować stany przednowotworowe, na których podstawie rozwinie się rak płaskonabłonkowy.
Gruczolakorak - co to takiego?
Gruczolakorak (inaczej rak gruczołowy) to rodzaj nowotworu złośliwego, który rozwija się z komórek nabłonków gruczołowych. W odróżnieniu od gruczolaka - łagodnego nowotworu nabłonków gruczołowych. - gruczolakorak to często dużo poważniejszy problem zdrowotny o gorszych rokowaniach.
Rak gruczołowy charakteryzuje się różnymi rodzajami choroby, w zależności od zajętego nią gruczołu w ciele człowieka. Z uwagi na to rak gruczołów posiada różnorodne objawy, czynniki ryzyka, sposoby diagnozowania i leczenia.
W przypadku raka prostaty, gruczolakorak rozwija się w gruczolakach stercza, wpływając na męską prostatę. Rak jelita grubego manifestuje się w komórkach jelitowych, prowadząc do zmiany struktury i funkcji jelita. Natomiast gruczolakorak płuca rozwija się z komórek gruczołowych w tkankach płucnych.
Diagnostyka opiera się na różnorodnych metodach, takich jak badanie histopatologiczne, tomografia komputerowa czy ultrasonografia. Leczenie obejmuje różne metody, m.in. chirurgiczne usunięcie guza, chemioterapię, radioterapię, a także nowoczesne podejścia, takie jak immunoterapia czy terapie ukierunkowane molekularnie.
Gruczolakorak to skomplikowane schorzenie, któremu warto przyjrzeć się nieco dokładniej, omawiając jego poszczególne rodzaje.
Rodzaje gruczolakoraka
Rak gruczołowy posiada wiele rodzajów, które różnią się między sobą między innymi objawami - ale w wielu przypadkach także skłonnością do przerzutów, powikłań czy sposobami leczenia. Spośród nich wymienić można na przykład:
Nowotwór jelita grubego to złożone schorzenie, rozwijające się z komórek nabłonka gruczołowego w jelicie grubym. Objawy mogą obejmować zmiany w rytmie wypróżnień, krwawienia z odbytu, utratę masy ciała i ból brzucha. Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych, takich jak kolonoskopia, a leczenie może obejmować chirurgiczne usunięcie guza, chemioterapię i radioterapię.
Gruczolakorak żołądka to nowotwór rozwijający się z komórek gruczołowych błony śluzowej żołądka. Objawy obejmują problemy z trawieniem, utratę apetytu i niezamierzone utraty masy ciała. Diagnostyka opiera się na endoskopii, badaniu histopatologicznym i badaniach obrazowych. Leczenie może obejmować operacyjne usunięcie guza, chemioterapię i radioterapię.
Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory skóry?
Najważniejsza jest profilaktyka i właściwa ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Najlepsza ochroną przed promieniami UV jest odpowiednia odzież: czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz unikanie ekspozycji na słońce pomiędzy 10:00 a 15:00. Warto zadbać także o odpowiedni krem z filtrem i nakładać go na odkryte części ciała. Aplikację należy powtarzać co 2-4 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet najlepszy krem z filtrem nie zapewnia pełnej ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Brązowienie i zaczerwienienie skóry to reakcja obronna na promieniowanie słoneczne!
Skóra pod wpływem promieni słonecznych zmienia kolor i w ten sposób broni się przed szkodliwym promieniowaniem UV, który ją niszczy. Powstałe uszkodzenia mogą się kumulować w ciągu całego życia i prowadzić do rozwoju nowotworu. Z tego względu podstawą profilaktyki jest odpowiednie zapobieganie nieodwracalnemu niszczeniu naszej skóry pod wpływem promieniowania UV.
Każda zmiana nowotworowa w obrębie naskórka zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory skóry!
Każdy nowotwór skóry to większe ryzyko ponownego zachorowania i nawet w pełni wyleczona zmiana nowotworowa nie zwalnia pacjenta z regularnego kontrolowania stanu swojego naskórka.
RAK UV to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona rakowi kolczystokomórkowemu skóry, mającą na celu budowanie świadomości społecznej, minimalizowanie czynników ryzyka oraz wdrażanie działań profilaktycznych, zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu.
5 Typów raka kotów - objawy i leczenie
W tym artykule opowiem o tym, jakie nowotwory (rak) występują u kotów, jakie są przyczyny ich rozwoju i główne objawy. Opiszę metody diagnozowania takich chorób, metody leczenia oraz co powinien zrobić właściciel w przypadku wykrycia strasznej choroby u zwierzęcia. Powiem ci, czy onkologia kotów jest niebezpieczna dla ludzi i czym jest profilaktyka.
- Rodzaje onkologii kotów i jej objawy
- Rak piersi (piersi zwierzęcia)
- Chłoniak
- Mięsak (włókniakomięsak, kostniakomięsak, tłuszczakomięsak)
- Rak i gruczolakorak
- Rak kolczystokomórkowy
Rodzaje onkologii kotów i jej objawy
Onkologia to choroba, w której komórki zaczynają rosnąć i wrastać w otaczające tkanki w sposób całkowicie niekontrolowany. Istnieją dwa typy nowotworów złośliwych: zlokalizowane (gdy guz jest ograniczony do jednego obszaru zmiany) i uogólnione (rozprzestrzenione po całym ciele).
U kotów występują następujące nowotwory.
Rak piersi (piersi zwierzęcia)
Rak piersi (pierwszy najczęściej występujący).
Wpływa na nie wysterylizowane koty i jest częściej obserwowany u zwierząt domowych, które nigdy nie urodziły potomstwa.
Guzy lub grudki rosną wewnątrz gruczołów mlecznych (piersi). Najpierw pojawiają się małe gęste kulki, które stopniowo powiększają się i otwierają na ostatnim etapie. Bez leczenia zwierzę nie będzie żyło długo.
Chłoniak
Nieprawidłowe komórki wpływają na węzły chłonne, najpierw jeden, a następnie rozprzestrzeniają się na pozostałe i wpływają na wątrobę i szpik kostny. Choroba objawia się zagęszczeniem dotkniętych węzłów chłonnych.
Rak płaskonabłonkowy – leczenie
Leczenie raka płaskonabłonkowego polega na całkowitym wycięciu zmiany z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek. Niekiedy może to stanowić wyzwanie, na przykład gdy nowotwór zlokalizowany jest w widocznych miejscach, na nosie albo policzku. Stosuje się wówczas specjalną oszczędzającą technikę chirurgiczną- tak zwane wycinanie skrawkowe.
W przypadku wystąpienia przerzutów postępowanie jest podobne – wycina się węzły chłonne oraz przerzuty odległe.
Rak płaskonabłonkowy wykryty we wczesnym stadnium, powodujący niewielkie guzki, jest całkowicie wyleczalny. Interwencja chirurgiczna pozostawia po sobie niewielki ślad, a pacjent może wrócić do normalnego życia.
Rokowania pogarszają się wraz ze stopniem zaawansowania raka. Przy zajęciu węzłów chłonnych szansa na 5-letnie przeżycie wynosi około 70%. Przy przerzutach odległych – 50%.
Seniorzy borykają się niejednokrotnie z wieloma różnymi schorzeniami. Wyzwania finansowe związane z przewlekłym chorowaniem bywają znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Niekiedy brak możliwości wykupienia leków czy dojazdu do lekarza poza miejsce zamieszkania skutkuje przerywaniem regularnego przyjmowania leków czy terapii. Dlatego warto rozważyć dołączenie do organizacji, która wspiera seniorów także w finansowym aspekcie chorowania. Fundacja Dobro Powraca stosuje bardzo holistyczne podejście do leczenia pacjenta. Przyświeca w niej filozofia, że każde schorzenie trzeba leczyć. Jeżeli chory cierpi na raka kolczystokomórkowego, to w tym samym czasie trzeba też dbać o serce, nerki, cholesterol czy borykać się z osteoporozą. Fundacja pomaga każdemu seniorowi w walce o zdrowie