Objawy skórne raka pęcherza - Czy można je rozpoznać i leczyć?
Jakie są nowe możliwości w diagnostyce raka pęcherza moczowego?
Najnowszym osiągnięciem nauki jest nieinwazyjny test Bladder EpiCheck. Na podstawie wykrywanych zmian genetycznych w komórkach osadu moczu test ten pozwala, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, wykluczyć raka pęcherza moczowego. Badanie polega na ocenie moczu pacjenta w laboratorium, a więc jest bezpieczne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Każdy nowy test diagnostyczny przed włączaniem do postępowania musi przejść wiele badań udowadniających jego skuteczność, co również miało miejsce w tym przypadku. Przeprowadzono 7 badań w różnych ośrodkach europejskich na ponad 2 tysiącach pacjentów, w których porównano test Bladder EpiCheck z innymi badaniami nieinwazyjnymi [1] .
Test Bladder EpiCheck jest pierwszym badaniem dedykowanym wykrywaniu raka pęcherza moczowego, który jest skuteczniejszy (bardziej czuły) od cytologii osadu moczu, a w wielu sytuacjach również cystoskopii. Negatywna wartość predykcyjna, czyli wskaźnik mówiący o tym, z jakim prawdopodobieństwem pęcherz moczowy jest wolny od choroby nowotworowej, sięga 100% w przypadkach zaawansowanych nowotworów [2] . Warto dodać, że zmiany genetyczne można wykryć również w komórkach nabłonka moczowodów. Fakt ten rozszerza możliwości diagnostyczne testu o nowotwory górnego odcinka układu moczowego.
Rak pęcherza daje najczęściej takie objawy. Na co zwrócić uwagę?
Pierwsze objawy raka pęcherza mogą być mylące i przypominać kamicę nerkową lub infekcję dróg moczowych. Najczęściej pierwszym symptomem jest zmiana koloru moczu.
Jeśli barwa moczu jest mocno pomarańczowa, różowa lub czerwona, prawdopodobnie znajduje się w nim krew. Na początku jej zawartość jest niezauważalna, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań moczu.
Drugim częstym symptomem rozwijającego się raka, jest parcie na pęcherz. Także ból i pieczenie pojawiające się w czasie oddawania moczu mogą wskazywać na rozwijający nowotwór.
Inne objawy, które pojawiają się, gdy rak ma już dość zaawansowaną postać, znajdziesz w naszej galerii.
Kolor moczu ma znaczenie. O czym świadczy odcień twojego moczu?
Kolor moczu może wskazywać na poziom nawodnienia, ale może także być objawem infekcji dróg moczowych lub poważnej choroby nerek. Dlatego warto zwracać uwagę na odcień moczu, a każde odstępstwo od…
Kto jest najbardziej narażony na nowotwór pęcherza?
Rak pęcherza występuje głównie u osób po 55. roku życia. Szacuje się, że aż 98 proc. przypadków dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Średni wiek, w którym jest rozpoznawany to 73 lata.
Przyczyny rozwoju raka pęcherza nie są znane. Specjaliści wiążą go jednak z ekspozycją na promieniowanie, paleniem tytoniu i narażeniem na kontakt z chemikaliami.
Palisz papierosy? Grozi ci jeden z tych nowotworów!
Palacze narażają się nie tylko na rozwój raka płuca, bo grozi im zachorowanie również na inne nowotwory i związana z tym przedwczesna śmierć. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców…
Rak pęcherzyka żółciowego - leczenie
Jedynym skutecznym sposobem całkowitego wyleczenia raka pęcherzyka żółciowego jest operacja, podczas której wycina się pęcherzyk żółciowy (tzw. cholecystektomia). Jeśli doszło do nacieku wątroby, w trakcie operacji możliwe jest wykonanie częściowego wycięcia tego narządu i węzłów chłonnych. Czasem konieczne bywa usunięcie trzustki i dwunastnicy (gdy naciek jest bardzo duży). Jednak operację można wykonać jedynie u pacjentów, u których rak jest we wczesnej fazie rozwoju.
Niestety, większość pacjentów trafia do lekarz guza w zaawansowanym stadium rozwoju, co uniemożliwia operację. Wówczas pozostaje tylko leczenie paliatywne (łagodzące objawy choroby u nieuleczalnie chorych). U tych chorych zwykle wykonuje się zabieg, w trakcie którego do zwężonych przez nowotwór dróg żółciowych wprowadzana jest proteza. Jej zadaniem jest ich rozszerzenie, a co za tym idzie - złagodzenie objawów choroby.
