Przyczyny i skuteczne sposoby leczenia ropnych pryszczy na policzkach

Trądzik na policzkach – przyczyny

Trądzik na policzkach, jak większość odmian przypadłości, może mieć wiele przyczyn, a może być również wynikiem oddziaływania kilku czynników. Najczęściej do rozwoju dolegliwości dochodzi w wyniku:

  • zmian hormonalnych – fizjologiczne zjawisko w okresie dorastania. U dorosłych jest zwykle oznaką nieprawidłowości. Hormony mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może przyczyniać się do zatykania porów i powstawania trądziku,
  • błędów żywieniowych – badania sugerują, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak białe pieczywo, ciastka czy słodycze, może przyczyniać się do powstawania pryszczy. W przypadku trądziku na policzkach częstą przyczyną jest spożywanie produktów alergizujących lub słabo tolerowanych przez organizm,
  • uczulenia – dotyczy przede wszystkim alergii pokarmowych, ale również kontaktowych, szczególnie w przypadku nieodpowiednich kosmetyków, ponieważ skóra na policzkach jest delikatna i wrażliwa,
  • stresu – prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów, takich jak kortyzol, które mogą stymulować gruczoły łojowe do produkcji sebum. Zwykle nie jest odpowiedzialny za powstawanie pierwotnych zmian, ale za zaostrzenie objawów trądziku na policzkach i brodzie,
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry – przede wszystkim używanie kosmetyków uczulających lub zatykających pory oraz nieodpowiednie (agresywne) oczyszczanie skóry.

Wypróbuj polecane dermokosmetyki na trądzik:

Najniższa cena: 74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 43.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 76.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 17.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 40.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Dlaczego trądzik pojawia się na policzkach?

Trądzik lokalizujący się w okolicy policzkowej może mieć wiele przyczyn. Skóra twarzy jest szczególnie delikatna, podatna na urazy oraz zaburzenia bariery hydrolipidowej.

Ropne wypryski na policzkach mogą być skutkiem złej pielęgnacji cery, zaburzeń hormonalnych, a także nietolerancji pokarmowych.

Trądzik a kosmetyki

Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.

Źle dobrane kosmetyki do makijażu zawierające substancje o potencjale komedogennym (m.in. lanolinę, oleje mineralne i roślinne, parafinę) mogą prowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i wystąpienia ropnych wyprysków u osób z cerą trądzikową. Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym.

Trądzik a zaburzenia hormonalne

Obecność trądziku na policzkach może być objawem zaburzeń hormonalnych. Wzrost poziomu androgenów u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub po odstawieniu antykoncepcji doustnej może skutkować pojawieniem się zmian trądzikowych na skórze twarzy.

Przyczyny pryszczy na policzkach - dieta

Trądzik na policzkach może być manifestacją nietolerancji pokarmowych. Zidentyfikowanie produktów źle wpływających na stan skóry pacjenta i ograniczenie ich spożywania może okazać wystarczającym postępowaniem. W przypadku trądziku zwyczajnego ważne jest unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, słodycze, napoje słodzone cukrem), która może potencjalnie nasilać przebieg choroby.

Trądzik na jednym policzku - jakie są przyczyny?

Leczenie trądziku

Leczenie zmian trądzikowych powinno rozpocząć się od wizyty u specjalisty dermatologa, który postawi diagnozę oraz pomoże dobrać odpowiednią terapię. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza - choroba może nigdy nie ustąpić sama, a późne wdrożenie leczenia może skutkować pojawieniem się rozległych blizn. Często leki dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Leczenie trądziku zwyczajnego

Antybiotyki

Leczeniem farmakologicznym pierwszego wyboru są antybiotyki miejscowe (w cięzkich przypadkach doustne) głównie tetracykliny (np. doksycyklina, limecyklina, chlorowodorek tetracykliny) i makrolidy (np. erytromycyna). Stosuje się je w skojarzeniu z preparatami miejscowymi zawierającymi nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, azelainowy lub retinoidy.

Jednymi z najczęściej stosowanych leków w leczeniu trądziku zwyczajnego są doustne oraz miejscowe retinoidy(pochodne witaminy A) np. izotretynoina. Zmniejszają one aktywność gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie, promują wytwarzanie nowego naskórka oraz złuszczanie jego martwych komórek.

W trakcie terapii należy bezwzględnie korzystać z fotoprotekcji filtrami przeciwsłonecznymi min. SPF 50. Należy wspomnieć, że retinoidy są silnie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie, a także miesiąc przed i po doustnej terapii lekiem.

Preparaty bez recepty

Oprócz preparatów dostępnych na receptę, w celu podtrzymania efektu leczenia, można stosować produkty OTC działające przeciwbakteryjne oraz normalizujące produkcję sebum. Do najczęściej wykorzystywanych substancji aktywnych w dermokosmetykach należą kwas salicylowy oraz azelainowy.

Antykoncepcja hormonalna

W wypadku trądziku powstałego na tle zaburzeń hormonalnych, lekarz może zalecić stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej, która poprzez działanie antyandrogenne bezpośrednio poprawia stan skóry.

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Rozdrapywanie wągrów, wyciskanie pryszczy Zrezygnuj z nich na rzecz produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych, które opracowano z myślą o Twoich potrzebach, które pomogą Ci utrzymać sytuację pod kontrolą.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Jeśli przyczyną wysypki są błędy w kosmetycznej pielęgnacji warg, użycie niewłaściwych środków dekoracyjnych, wszystkie produkty będą musiały zostać zmienione i przyzwyczajeni do ścisłego przestrzegania zasad higieny, zatrzymania gryzienia lub zerwania palców peelingu.

Czytaj dalej...