Przyczyny i leczenie ropnych pryszczy u psa na brzuchu - kompleksowe wyjaśnienie
Jak leczyć ropień u psa?
Ropień u psa wymaga leczenia, w którym bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko weterynarz, ale również i opiekun. Leczenie ropnia polega na nakłuciu lub naciśnięciu go, aby wypłynęła ropna zawartość. Następnie lekarz dokładnie czyści jamę ropnia.
Może być do tego konieczne znieczulenie miejscowe albo ogólne. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że weterynarz zaleca zabieg chirurgiczny.
Oczywiście zależy to od stanu ogólnego zwierzęcia, rozmiar ropnia, a także wcześniejszego leczenia. Oczyszczając ropień u psa, weterynarz zalec również antybiotykoterapię .
Jeśli dodatkowo pojawi się stan zapalny z obrzękiem, psu zostaną podane także leki przeciwzapalne. Po oczyszczeniu ropnia, miejsce rany musi być kontrolowane przez lekarza weterynarii. Czeka Cię kilka wizyt w gabinecie.
Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy
Jeśli lubicie w pielęgnacji stosować własnoręcznie przygotowane kosmetyki, polecamy wam kilka domowych sposobów na pryszcze. Pomogą one ukoić problematyczną cerę, przyspieszą gojenie zmian trądzikowych i zadziałają lekko złuszczająco i rozjaśniająco.
- punktowy preparat z sody oczyszczonej – wymieszajcie sodę z wodą do uzyskania gęstej pasty i nałóżcie ją na pryszcze, pozostawcie na ok. 20 minut i zmyjcie wodą,
- maseczka z kurkumy – kurkuma działa silnie przeciwbakteryjnie, dlatego szczególnie polecana jest właśnie do cery trądzikowej, łyżeczkę kurkumy zmieszajcie z łyżką jogurtu naturalnego i połową łyżeczki cynamonu, nałóżcie na 15 minut i zmyjcie,
- tonik cytrynowy – sok wyciśnięty z cytryny zakwasi skórę, co zapobiegnie namnażaniu bakterii, zadziała też złuszczająco i rozjaśniająco, możecie przecierać twarz czystym sokiem bądź rozcieńczyć go wodą.
Ropne pryszcze na twarzy – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Ropne pryszcze na twarzy są znakiem, że w obrębie krostki rozwinął się stan zapalny i doszło do namnożenia bakterii. Wypełnione ropą zmiany skórne często są bolesne i tworzą większe skupiska, pokrywając np. linię żuchwy. Ważne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia, w przeciwnym razie ropne pryszcze mogą pozostawić po sobie blizny i przebarwienia potrądzikowe.
Za ropne pryszcze na twarzy odpowiadają przede wszystkim zmiany hormonalne, a dokładnie – nadmiar androgenów, które nasilają wydzielanie łoju. Dlatego ropne wypryski najczęściej pojawiają się na skórze w okresie dojrzewania, ale też u dorosłych, po 30. roku życia. Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna opierać się na składnikach przeciwbakteryjnych, złuszczających i seboregulujących. Zwykle konieczne jest też leczenie trądziku pod okiem dermatologa.
Spis treści:
- Jak wyglądają ropne pryszcze?
- Ropne pryszcze na twarzy – skąd się biorą?
- Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami
- TOP 3 kosmetyki na ropne pryszcze na twarzy
- Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy
- Leczenie trądziku ropowiczego
- Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
- Dieta przy trądziku ropowiczym
- Zabiegi na blizny po ropnych pryszczach na twarzy
Objawy pryszczy u psa
Pierwszym krokiem w diagnozowaniu problemu jest zidentyfikowanie objawów. Pryszcze u psa najczęściej pojawiają się na brodzie, pysku, a czasem nawet na brzuchu.
Zapaleniu mieszków włosowych towarzyszy występowanie:
- Grudek na skórze
- Krostek związanych z mieszkiem włosowym
- Kryzek naskórnych
- Odgraniczonych zmian rumieniowych pozbawionych włosów
Wykwity skórne mogą być czerwone, ropne – białe, mogą być bolesne lub wywoływać świąd.
Swędzące i ropne pryszcze mogą być wynikiem ropnego zapalenie skóry u psa.
Ropne zapalenie skóry u psa
Ropne zapalenie skóry u psa często ma charakter nawracający, szczególnie jeśli pies cierpi również na inne dolegliwości, takie jak atopowe zapalenie skóry, nadwaga czy problemy z równowagą hormonalną. Psy z nadmiernie pofałdowaną skórą są bardziej narażone na tego typu zapalenia, ponieważ fałdy skórne mogą się ocierać, co prowadzi do zmian w mikrośrodowisku skóry i powstawania modzeli spowodowanych uciskiem. Ropne zapalenia skórne u psa zwykle rozwijają się na powierzchni skóry, ale mogą też dotyczyć jej głębszych warstw.
TOP 3 kosmetyki na ropne pryszcze na twarzy
Żeby ułatwić wam zadanie, mamy dla was miniranking z kosmetykami, które warto włączyć do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wszystkie cieszą się dużą popularnością wśród Wizażanek, a ich skuteczność potwierdzają wysokie oceny w bazie KWC.
Krem na niedoskonałości La Roche-Posay
Krem Effaclar Duo (+) to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kosmetyków aptecznych do cery problematycznej. Zgromadził aż 874 recenzje i uzyskał ocenę 4,1/5. Aż 357 Wizażanek uznało go za swój hit! Może też pochwalić się tytułem Kosmetyku Wszech Czasów.
Krem zawiera m.in. niacynamid i cynk oraz kojącą wodę termalną. Ogranicza pryszcze, zapobiega ich powstawaniu, przeciwdziała powstawaniu przebarwień. Wiele Wizażanek pisze w opiniach, że jest bezkonkurencyjny w redukcji trądzikowych zmian, wyprysków i zaskórników. Jako wady niektóre recenzentki wskazują uczucie pieczenia czy wysuszanie skóry.
Działa idealnie na niedoskonałości skórne, zapalne zmiany trądzikowe. Krem zmniejsza widoczność wyprysków, kaszki oraz zaskórniki. Dzięki niemu nie powstawały mi nowe blizny. Poprawia kondycję skóry. Skraca okres gojenia i zapobiega powstawaniu nowych zmian. (…) Ma kremową konsystencję, lecz nie jest ona tłusta i zapychająca. Nie powoduje powstawania zaskórników. Skuteczność: już po pierwszym użyciu zauważyłam zmiany! Skóra była gładka, lśniąca, a jej koloryt wyrównany
Serum z kwasem migdałowym Bielenda
Bielenda Super Power Mezo Serum również może pochwalić się wysoką oceną 4,4/5, aż 806 recenzjami i tytułem Kosmetyku Wszech Czasów. Zawiera kwas migdałowy, kwas laktobionowy, niacynamid i nawilżający kwas hialuronowy. Taki skład sprawia, że serum złuszcza naskórek, zwęża pory, zmniejsza widoczność przebarwień i poprawia jędrność skóry.