Przyczyny i leczenie ropnych pryszczy u psa na brzuchu - kompleksowe wyjaśnienie

Dieta przy trądziku ropowiczym

Leczenie wyprysków ropnych nie będzie skuteczne, jeśli w kuracji nie uwzględnicie zmian w codziennym jadłospisie. Warto ograniczyć produkty sprzyjające powstawaniu zmian skórnych, a należą do nich produkty wysokoprzetworzone, fast foody, słodycze. Warto też zastanowić się nad wykonaniem badań na nietolerancje pokarmowe i wykluczeniem konkretnych pokarmów. Niewskazane są używki: papierosy, alkohol, nadmiar kawy.

Pamiętajcie o spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłowy skład i płynność sebum, oraz witaminy i minerały poprawiające kondycję skóry: cynk, siarkę, miedź, żelazo, krzem, witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest także pilnowanie ilości wypijanej wody – zaleca się 2 litry dziennie.

Domowe sposoby na leczenie ropiejącej rany u psa

Zdarza się, ze ropień u psa jest niewielki i można go leczyć w domu. Pamiętaj, że i tak wymaga to konsultacji z lekarzem weterynarii. Weterynarz oceni zmianę, w razie konieczności wykona niezbędne badania, a następnie odmówi lub wyrazi zgodę na leczenie w warunkach domowych.

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, możesz leczyć pupila w domu. Zapytaj weterynarza o wszelkie porady oraz zasady oczyszczania. Musisz koniecznie wyposażyć się w: lateksowe rękawiczki,

  • jałowe gaziki,
  • preparat do stosowania na ranę – powinien ją przepisać weterynarz,
  • roztwór soli fizjologicznej,
  • alkohol lub płyn do odkażania rąk,
  • środek odkażający np. octenisept.

Następnie należy dokładnie wyczyścić ropień u psa. Zrobisz to w kilku krokach:

  1. Dokładnie umyj, odkaź ręce i załóż lateksowe rękawiczki. Oczyść skórę wokół ropnia, używając do tego środka odkażającego.
  2. Palcami delikatnie naciśnij na ropień. Powinien sam pęknąć.
  3. Sączącą się z rany ropę dokładnie usuń przy użyci gazików.
  4. Dokładnie przepłucz jamę sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Użyj do tego strzykawki.
  5. Posmaruj miejsce zmiany preparatem, przepisanym przez lekarza weterynarii.
Przeczytaj: Zapalenie pęcherza u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Pamiętaj, aby podczas całego procesu, jak i po, pies nie wylizywał ani nie gryzł rany. Możesz poprosić również kogoś o pomoc.

Diagnoza ropniaka u psa

Ropiejąca rana u psa wymaga wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Diagnostyka ropnia u psa polega na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie z opiekunem. Poinformuj weterynarza m.in. o wcześniej przebytych chorobach i terapiach, o stylu życia i diecie psa.

Wymień wszystkie symptomy, które zaobserwowałeś, a także powiedz o ewentualnych skaleczeniach, urazach czy ukąszeniach.

Następnie weterynarz przeprowadzi badanie fizykalne. Jeśli będzie podejrzewał ropień u psa, zleci dodatkowe badania. Potwierdzą one ropny charakter zmiany oraz znajdą przyczynę powstania zmiany. Zazwyczaj jest to badanie cytologiczne, bakteriologiczne, a także badanie krwi, badanie moczu.

Weterynarz może również zlecić badanie RTG klatki piersiowej lub USG brzucha. Zależy to od stanu ogólnego pupila, a także stopnia zaawansowania ropnia.

Przeczytaj: Cukrzyca u psa - na czym polega? Objawy i przyczyny

Domowe sposoby na ropne krosty na twarzy

Jeśli lubicie w pielęgnacji stosować własnoręcznie przygotowane kosmetyki, polecamy wam kilka domowych sposobów na pryszcze. Pomogą one ukoić problematyczną cerę, przyspieszą gojenie zmian trądzikowych i zadziałają lekko złuszczająco i rozjaśniająco.

  • punktowy preparat z sody oczyszczonej – wymieszajcie sodę z wodą do uzyskania gęstej pasty i nałóżcie ją na pryszcze, pozostawcie na ok. 20 minut i zmyjcie wodą,
  • maseczka z kurkumy – kurkuma działa silnie przeciwbakteryjnie, dlatego szczególnie polecana jest właśnie do cery trądzikowej, łyżeczkę kurkumy zmieszajcie z łyżką jogurtu naturalnego i połową łyżeczki cynamonu, nałóżcie na 15 minut i zmyjcie,
  • tonik cytrynowy – sok wyciśnięty z cytryny zakwasi skórę, co zapobiegnie namnażaniu bakterii, zadziała też złuszczająco i rozjaśniająco, możecie przecierać twarz czystym sokiem bądź rozcieńczyć go wodą.

Pielęgnacja skóry z ropnymi wypryskami

W przypadku trądziku ropowiczego, ale i wtedy, gdy na skórze pojawiają się tylko pojedyncze ropne zmiany zapalne, kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja. W pielęgnacji cery trądzikowej najważniejszym zabiegiem jest demakijaż i dokładne oczyszczanie, co pozwala usunąć nadmiar sebum i zalegające w porach skórnych zanieczyszczenia.

Po myciu twarzy niezbędne jest przetarcie skóry tonikiem, który przywróci fizjologiczne (kwaśne) pH. Zarówno w przypadku kosmetyków do mycia twarzy, jak i toników unikajcie preparatów zawierających alkohol. Błędne jest przekonanie, że cerę trądzikową trzeba przesuszać. Tak naprawdę stosowanie kosmetyków wysuszających prowadzi do nasilenia wydzielania łoju, a w efekcie do zaostrzenia zmian.

Raz w tygodniu wykonajcie peeling, ale uwaga – w żadnym razie nie może to być peeling ziarnisty! Złuszczające drobinki mogą naruszyć ropne krosty, „otworzyć” je i doprowadzić do rozsiania bakterii na inne partie skóry. Stosujcie więc wyłącznie peelingi enzymatyczne.

Codziennie stosujcie lekki krem nawilżający do cery tłustej, który zapewni skórze odpowiedni poziom nawodnienia, a przy tym nie zapcha porów. Włączcie również krem lub serum o działaniu przeciwtrądzikowym. W takim kosmetyku nie powinno zabraknąć składników przeciwbakteryjnych, złuszczających i regulujących wydzielanie sebum. Zwykle jest to:

W przypadku ropnych pryszczy na twarzy warto stosować również dostępne w aptece bez recepty maści na trądzik:

  • maść cynkową,
  • maść ichtiolową,
  • maść z kwasem azelainowym,
  • maść z nadtlenkiem benzoilu.

Jeśli na Twojej twarzy widać ponad 20 wyprysków ze stanem zapalnym albo wykwity pokrywają większą część twarzy, oznacza to, że masz trądzik zapalny a może nawet piorunujący , który wymaga leczenia dermatologicznego.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...

Mięśniaki macicy - co możesz dla siebie zrobić Jedz owoce i warzywa, które będą wzmacniać twój organizm jabłka, buraki, marchew, seler naciowy, zielone warzywa liściaste Warto też włączyć do diety zioła korzeń łopianu, niepokalanek pospolity, cynamon, liść i korzeń mniszka,czosnek, imbir,.

Czytaj dalej...

Maseczki z naturalnych składników Maseczki z miodu, cynamonu czy zielonej herbaty mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i przyspieszyć gojenie pryszczy.

Czytaj dalej...