Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody
Czym są blizny patologiczne i jak postępować w ich przypadku
Proces tworzenia się blizn nie zawsze przebiega prawidłowo. Czasami z powodu nadmiernej lub zbyt małej produkcji kolagenu, ale także z powodu powikłań w procesie gojenia powstają blizny patologiczne. Mają one zazwyczaj nieestetyczny wygląd i są sporym problemem dla pacjenta – nie tylko dlatego, że są szpecącym elementem jego wyglądu, ale także z powodu dolegliwości bólowych, które wywołują, trudności z wykonywaniem ruchów. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szereg sposobów postępowania w przypadku blizn patologicznych, które zmieniają ich wygląd i zmniejszają dyskomfort u ich posiadacza.
Jak postępować z bliznami patologicznymi, aby były mniej widoczne?
Blizny patologiczne to jak wspomnieliśmy przede wszystkim problem natury estetycznej. Dlatego wiele osób, u których tego rodzaju ślady są widoczne, decyduje się na ich usunięcie lub przynajmniej na zabiegi, dzięki którym blizny stają się mniejsze i mniej wyraźne. Nieprawidłowe, patologiczne blizny przerostowe leczy się:
- mało inwazyjną metodą jaką są plastry silikonowe Sutricon, które regularnie stosowane wygładzają, rozjaśniają i zmniejszają bliznę, a co istotne niwelują uczucie ciągnięcia i swędzenia blizny. Należy pamiętać, że minimalny czas stosowania to 3 miesiące przy świeżej bliźnie, przy starszej bliźnie minimalny czas terapii to 6 miesięcy. Silikon jest terapią pierwszego rzutu w profilaktyce i leczeniu blizn przerostowych, jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda do poradzenia sobie z tego typu bliznami.
- operacyjnie (operacja tradycyjna lub laserowe usunięcie blizny) – ta metoda daje dobre efekty przy zwykłych bliznach hipertroficznych, jednak w przypadku keloidów należy liczyć się, że blizna po usunięciu odrośnie, czasami nawet większa niż przed operacją,
- za pomocą przeszczepu skóry z innych części ciała – dotyczy to głównie blizn po oparzeniach,
- przy pomocy presoterapii – metoda ta stosowana jest najczęściej w leczeniu blizn po oparzeniach i pozwala spłaszczyć oraz wygładzić bliznę przy zastosowaniu specjalnego ubrania uciskowego szytego na miarę, które należy nosić przez co najmniej 24 miesiące,
- z zastosowaniem krioterapii i ultradźwięków – pozwala to wygładzić bliznę i poprawić jej kolor,
- stosując peeling chemiczny i dermobrazję (peeling mechaniczny),
Blizny atroficzne (zanikowe) leczyć można za pomocą zastrzyków z kolagenu wypełniających wgłębienie i zmniejszających widoczność blizny.
Blizna przerostowa – charakterystyka
Twarde wokół rany operacyjnej miejsce może sugerować pojawienie się blizny przerostowej. Można wyróżnić kilka cech, charakterystycznych dla tej częstej przypadłości:
- twarda blizna po operacji wraz z wyczuwalnym zgrubienie,
- zaczerwienienie blizny, a także niewielkiego obszaru wokół niej. Uwaga – zaczerwieniona stara blizna również może mieć charakter przerostowy,
- wyraźne uniesienie blizny ponad poziom zdrowej tkanki.
Proces przerośnięcia blizny tyczy się nadmiernej produkcji włókien kolagenowych w miejscu rany. To one dają uczucie zmiennej struktury skóry. Co ciekawe, wraz z biegiem czasu blizna przerostowa może się zmniejszyć, a także całkowicie zniknąć.
Lokalizacja takiej zmiany może być różna. Często obejmuje obszar klatki piersiowej, szyi, pleców, ramion. U kobiet częściej zdarza się, że blizna przerosła.
Czym jest blizna przerostowa?
Blizna przerostowa jest zmianą powstałą w wyniku nadmiernego odkładania się włókien kolagenowych w czasie gojenia rany. Tworzy się w obrębie rany i nie wykracza poza jej brzegi, jest jednak wypukła - wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry.
Jest też wyraźnie zaczerwieniona, co jest efektem wnikania naczyń krwionośnych między włókna. Niekiedy powoduje uczucie świądu. Rzuca się w oczy, jest twarda, dlatego może stanowić poważny defekt estetyczny.
Powstaje w pierwszych dniach procesu gojenia, a w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy może się rozrastać. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne metody zapobiegania jej rozbudowie. Możliwe jest też zmniejszenie jej rozmiarów po zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, by po zaobserwowaniu nieprawidłowości natychmiast wdrożyć właściwe środki zapobiegawcze i terapeutyczne.
