Skąd się biorą ropne pryszcze na czole?

Niezłe Ziółko

Pryszcze na czole - któż z nas ich nie miał? W wieku dojrzewania były na porządku dziennym. Dziś, jeśli już ten okres mamy za sobą może nam się wydawać, że problem nas nie dotyczy, ale. nie byłabym tego taka pewna. Sama już dawno nie miałam pryszczy, bo nastolatką byłam kilkadziesiąt lat temu, aż tu nagle. No właśnie - zawsze, ale to zawsze w najgorszym momencie, wtedy gdy muszę wyjść na ważne spotkanie, albo na randkę, albo idę na wesele. TRACH PRYSZCZ NA NOSIE, albo NA CZOLE! Nie to, żeby trądzik czy coś, nie to żeby człowiek był na to przygotowany, że ma problemy z cerą - pryszcz na czole lubi sobie wyskoczyć znienacka! I co wtedy?

Pryszcze na czole, tak normalnie u nastolatków są nieodłącznym elementem dojrzewania. Hormony szaleją, mamy więc ten swój okropny czas kiedy musimy się z nimi zmierzyć. Wyciskamy, ścieramy, peelingujemy, robimy co możemy. A one i tak dziady są na tym czole i się rozmnażają, że z dnia na dzień ich przybywa.

Taka rada - jak mamy krosty na czole nie peelingujemy ich broń boże! Krosty ropne przy po rozduszeniu rozsiewają się na kolejne obszary! Nie próbujcie też ich wyciskać, ani na pewno nie przebijajcie ich igłą! W ten sposób tylko pogarszamy swoja i tak beznadzieją sytuację. Nie raz się już na tym przejechałam, że chciałam dobrze, a wyszło gorzej. Zapamiętaj - krosta ropna o wiele szybciej się wygoi jeśli zostawisz ją bez rozdrapywania. Zadziałaj sposobem, a nie igła czy paznokciem! Zaraz Ci podam fajne sposoby na to jak sobie dać radę z pryszczami bez inwazyjnych sposobów.

Kosmetyki pielęgnacyjne a pryszcze na twarzy

Jeżeli zależy nam, aby wypryski na twarzy goiły się szybciej, a każda krosta była mniej uporczywa w leczeniu, to warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy w naszej codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby podstawowa rutyna była dopasowana do naszego rytmu dnia oraz potrzeb skóry.

Postarajmy się, aby przynajmniej raz dziennie poświęcić naszej cerze nieco więcej czasu. Najczęściej udaje się o to zadbać wieczorową porą. Najważniejszą kwestią jest dokładne i dogłębne oczyszczanie. Najwięcej niedoskonałości powstaje na cerze, z której nieskutecznie pozbywamy się resztek kosmetyków kolorowych i aplikowanych o poranku produktów pielęgnacyjnych.

Elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy cery trądzikowej, jest kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Jednak by jego użycie przynosiło zamierzone efekty, warto wybrać produkt o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu dla skóry. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar żel oczyszczający do twarzy. Oczyszcza wymagającą skórę w sposób delikatny, bez przesuszania czy podrażnień. Z łatwością usuwa nadmiar sebum czy nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia, a także okazuje się pomocny w odblokowywaniu porów i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając niedoskonałości i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za objawy trądziku.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Jak pozbyć się trądziku na czole i skroniach?

Łagodne postaci trądziku, szczególnie te ograniczone do jednej okolicy, np. czoła lub skroni, można wyleczyć za pomocą odpowiedniej codziennej pielęgnacji skóry. Świetnie sprawdzą się preparaty bez recepty do stosowania miejscowego. Na szczególną uwagę zasługują kosmetyki zawierające w swoim składzie:

  • kwas salicylowy – pomaga usunąć martwe komórki naskórka z powierzchni skóry,
  • kwas azelainowy – działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie,
  • retinoidy np. adapalen – regulują procesy odnowy naskórka, zmniejszają łojotok, usuwają przebarwienia skóry, działają przeciwstarzeniowo.

W przypadku niepowodzenia tej metody, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem - specjalistą z dziedzin chorób skóry. Decyzja lekarza do radykalności zastosowanego leczenia powinna uwzględniać nasilenie zmian oraz ich ewolucję w czasie.

O ile redukcję łagodnego trądziku można uzyskać już za pomocą preparatów OTC (bez recepty) lub dermokosmetyków, to często jednak trwałe wyleczenie można osiągnąć jedynie dzięki lekom miejscowym lub doustnym dostępnym wyłącznie na receptę (recepta online).

Leczenie farmakologiczne zmian trądzikowych rozpoczyna się od zastosowania preparatów miejscowych zawierających antybiotyki, takie jak erytromycyna czy klindamycyna. Działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się je jedynie w skojarzeniu z preparatami miejscowymi zawierającymi nadtlenek benzoilu lub retinoidy.

W leczeniu ogólnym wykorzystuje się antybiotyki doustne oraz retinoidy. Te drugie cieszą się dużą popularnością wśród dermatologów ze względu na wysoką skuteczność.

Kuracja pochodnymi witaminy A w zależności od nasilenia zmian może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W trakcie terapii należy bezwzględnie stosować kremy z filtrem, aby uniknąć podrażnień oraz oparzeń skóry. Ze względu na działanie teratogenne retinoidów, kobiety powinny dodatkowo przyjmować doustną antykoncepcję przez cały czas trwania terapii i miesiąc po jej zakończeniu.

Czym jest trądzikowa mapa twarzy?

Niewiele osób wie, że umiejscowienie powstających zmian ma ogromne znaczenie. Tak zwana trądzikowa mapa twarzy to graficzne przedstawienie tego, za co odpowiedzialne jest pojawianie się poszczególnych niedoskonałości. W jedną chwilę dostajemy wskazówkę dotyczącą tego, co złego może dziać się w naszym organizmie oraz czemu warto przyjrzeć się bliżej (na przykład poprzez wykonanie dodatkowych badań).

Krosty na czole

Powstające na czole krosty mogą oznaczać przede wszystkim źle dobraną dietę. Jeżeli na co dzień jemy produkty, które niekoniecznie nam służą, to będą one widoczne właśnie pod postacią niedoskonałości występujących na czole. Jeżeli nasz układ trawienny nie funkcjonuje zbyt dobrze, to możemy spodziewać się właśnie wyprysków w tym miejscu. Co jeszcze? Gdy krosty na twarzy występują przede wszystkim tuż pod linią włosów, to bardzo często oznacza to, że niepoprawnie zmywamy produkty kolorowe bądź też kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów.

Krosty na brodzie

Jedzenie mocno przetworzonej żywności znanej nam dobrze jako fast foody sprawia, że nieestetyczne krosty będą powstawały między innymi na brodzie. Oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy wprowadzić do naszej diety zdrowe posiłki, przygotowane samodzielnie, z naturalnych, znanych nam składników.

Krosty nad linią ust

Z tym problemem boryka się bardzo wiele kobiet. Pryszcze podskórne występujące w okolicach ust, a już zwłaszcza nad górną wargą oznaczają nic innego, jak niepoprawnie działającą gospodarkę hormonalną. Są to nawet bolące pryszcze przed okresem, które znikają wraz z zakończeniem krwawienia. Cera stopniowo wraca do swojej dawnej kondycji.

Krosty na policzkach

Krosty na nosie

Boląca krosta na nosie to coś, co przydarza się bardzo wielu osobom. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, czy aby na pewno nie stresujemy się zbyt często? Jeżeli mamy aktualnie trudny czas, a poziom kortyzolu jest stale podwyższony, to skutki tego możemy odczuć właśnie poprzez wystąpienie takiej niedoskonałości, jak choćby krosta na nosie. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić poziom cukru we krwi.

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Maseczki z naturalnych składników Maseczki z miodu, cynamonu czy zielonej herbaty mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i przyspieszyć gojenie pryszczy.

Czytaj dalej...

wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.

Czytaj dalej...