Skuteczne rozjaśnianie włosów cytryną - Efekty i Porady

Czy cytryna usunie żółty odcień blondu?

Od razu odpowiemy, że niestety nie. Właściwości rozjaśniające cytryny są delikatne i polegają głównie na stworzeniu wrażenia jaśniejszych refleksów. Sok cytrynowy nie poradzi sobie z usunięciem żółtych tonów, które pojawiają się w przypadku włosów farbowanych. Do tego celu najlepiej używać odżywek do włosów blond, fioletowych szamponów czy płukanek do włosów blond. Tego typu kosmetyki zawierają pigmenty, które ochładzają kolor i usuwają niechciane „żółtko”.

Cytryna na włosy może być stosowana w formie płukanki. Taką domową płukankę do włosów blond stosujcie do ostatniego płukania po umyciu głowy, co pozwoli przede wszystkim domknąć łuski włosów. Ważne, żeby do jej przygotowania użyć chłodnej wody. W żadnym razie nie powinna być ona gorąca, ponieważ przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego: zamiast domknąć łuski, rozchyli je na skutek wysokiej temperatury.

Pamiętajcie też, że cytryna może pozostawiać na włosach wrażenie sztywności, dlatego właśnie w przypadku rozjaśniania włosów cytryną zalecamy na sam koniec zabiegu umycie ich delikatnym szamponem. Żeby uniknąć tego efektu przy płukance, zwiększcie stopień rozcieńczenia, a więc użyjcie np. 2 łyżek soku z cytryny na 500 ml wody. Płukankę stosujcie 1-2 razy w tygodniu. Do jej przygotowania możecie też użyć zamiast wody naparu z rumianku czy nagietka.

Cytryna na włosy – jakie daje efekty i w jaki sposób ją stosować? Przepisy na domowe kosmetyki

Cytryna na włosy to prosty (i bardzo tani!) sposób na dodanie im blasku i wzmocnienie. Stosowana jest również do ich domowego rozjaśniania, które nie niszczy pasm tak, jak to ma miejsce w przypadku chemicznych rozjaśniaczy. Sok z cytryny wcierany w skórę głowy pomoże natomiast zwalczyć łupież i ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Cytryna na włosy może być stosowana na kilka różnych sposobów. Sok z cytryny po rozcieńczeniu z wodą świetnie sprawdzi się jako zakwaszająca płukanka po myciu głowy. Z kolei po zmieszaniu go z oliwą, żółtkiem jaja czy miodem powstanie odżywcza maska, która wygładzi i zregeneruje pasma. Niestety nie każda z was będzie mogła skorzystać z działania cytryny na włosy. Sprawdźcie, komu nie jest polecana.

Spis treści:

  1. Działanie cytryny na włosy
  2. Rozjaśnianie włosów cytryną: instrukcja krok po kroku
  3. Czy cytryna usunie żółty odcień blondu?
  4. Płukanka cytrynowa do włosów
  5. Wcierka cytrynowa na łupież i tłuste włosy
  6. Cytrynowe maseczki do włosów DIY
  7. Cytryna na włosy – czy każdy może ją stosować?

4 właściwości cytryny, które musisz znać, jeśli jesteś włosomaniaczką

Czy wiesz, jak cytryna działa na włosy? Ten niepozorny owoc, który raczej kojarzy się z lemoniadą, a nie odżywką do włosów, może poprawić stan kosmyków oraz skóry głowy.

Cytryna, a dokładniej sok z cytryny, ma działanie pielęgnujące i rozjaśniające włosy. Stosowanie cytryny na włosy jest znane nie od dziś. Poznaj działanie cytryny na włosy i zaplanuj domową pielęgnację o zapachu cytrusów.

  • czy cytryna pomoże na przetłuszczające się włosy
  • przepis na maseczkę z jajka i cytryny na włosy
  • czy cytryna rozjaśni włosy
  • jak wykorzystać cytrynę w pielęgnacji włosów, ciała i twarzy

Czy cytryna na włosy rzeczywiście działa?

Rozjaśnianie włosów cytryną, pozwala na uzyskanie odcienia jaśniejszego nawet o 2 tony. Niestety cytryna najlepiej działa tylko, gdy Twoje włosy są dziewicze, czyli nigdy nie były farbowane. Sok z cytryny na włosy farbowane nie jest zalecany, ponieważ różne kolory w połączeniu z cytrusami mogą dać odwrotny efekt od zamierzonego. W naturalny sposób, przy pomocy cytryny, nie da się intensywnie rozjaśnić włosów, a jedynie lekko złociste refleksy. Rozjaśnianie włosów cytryną doda Twoim włosom blasku i delikatnych jaśniejszych refleksów jak latem słońce.

Czy rozjaśnianie włosów cytryną niszczy włosy? Musisz pamiętać, że rozjaśnianie włosów cytryną nie może być przeprowadzane jedynie sokiem z cytryny – samodzielnie, może on zniszczyć i wysuszyć kosmyki. Cytrynę na włosy nakładamy dodając do soku miodu, olejku lub zwykłej wody, w ten sposób możesz uniknąć wysuszenia, a dodatkowo wzmocnisz i nawilżysz włosy.

Sok z cytryny nie tylko rozjaśnia włosy, ma także liczne właściwości prozdrowotne. W cytrusie znajdziemy wiele witamin i innych składników odżywczych – między innymi witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, potas, magnez, wapń i oczywiście witaminę C. Stosowanie cytryny na włosy poprawi poziom ich nawilżenia oraz doda im blasku. Płukanka z soku z cytryny może też okazać się pomocna w walce z łupieżem, ograniczy przetłuszczanie się skóry głowy, a także może opóźnić siwienie. Co ważne, cytrus przywraca naturalne pH skóry głowy i stymuluje cebulki włosów do wzrostu, a do tego je wzmacnia.

Prozdrowotne zalety soku z cytryny zobaczymy jednak dopiero po pewnym czasie. Bardzo ważne jest systematyczne powtarzanie kuracji sokiem z cytryny – efekty będą widoczne dopiero po kilku zabiegach. Pamiętaj, że cytryna nie rozjaśnia włosów tak szybko i intensywnie jak chemiczne rozjaśniacze.

Działanie cytryny na włosy

Dobroczynne właściwości cytryny obejmują nie tylko działanie prozdrowotne. Wyciśnięty z niej sok warto włączyć do pielęgnacji włosów, zarówno ze względu na znajdujące się w niej odżywcze składniki, jak i z uwagi na efekt naturalnego rozjaśnienia. Cytryna jest cennym źródłem:

  • witaminy C – jest niezbędna do syntezy kolagenu, czyli białka, które wchodzi nie tylko w skład skóry, ale też buduje strukturę włosów, jest też silnym antyoksydantem, który chroni kolagen przed uszkodzeniami związanymi z aktywnością wolnych rodników,
  • witamin z grupy B – zwłaszcza witaminy B6, która ma ogromny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów, ponieważ wpływa na porost, reguluje wydzielanie łoju, działa przeciwzapalnie, nadaje połysk i nawilża,
  • wzmacniających minerałów: potasu, żelaza, wapnia, magnezu, cynku, miedzi,
  • polifenoli – nie tylko działają antyoksydacyjnie, ale też wzmacniają naczynka krwionośne, również te odpowiadające za dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych,
  • kwasu cytrynowego – działa na skórę zakwaszająco, czyli przywraca fizjologiczne pH skórze głowy.

Taki skład sprawia, że sok z cytryny nakładany regularnie na włosy i skórę głowy:

  • reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza nadmierny łojotok, przedłużając świeżość fryzury,
  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu pomaga ograniczyć łupież oraz grzybicę skóry głowy,
  • pozwala zredukować uczucie swędzenia skóry głowy związanego np. z zaburzeniami jej pH i zachwianiem równowagi mikroflory,
  • wzmacnia cebulki włosowe i ogranicza wypadanie,
  • działa nabłyszczająco na włosy,
  • pozwala na naturalne rozjaśnianie włosów.
Zobacz także

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy.

Czytaj dalej...

Potencjalne uszkodzenie włosów Nieprawidłowe stosowanie wody utlenionej, zwłaszcza w zbyt wysokich stężeniach lub zbyt długie trzymanie na włosach, może prowadzić do poważnych uszkodzeń takich jak łamliwość, suchość czy rozdwajanie końcówek.

Czytaj dalej...

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...