Rozjaśnianie włosów o 3 tony - Tajemnice Promiennej Urody
Preparaty stosowane przy rozjaśnianiu
Jeden z głównych składników stanowi rozjaśniacz, który można spotkać w wielu formach. Najpopularniejsze to pudry, proszki, kremy, żele, dekoloryzatory. Jednak żaden rozjaśniacz nie zadziała bez odpowiedniego aktywatora. Aktywatorem nazywany jest oksydant. Emulsje utleniające występują od 1,5 do 12%. Podczas zabiegu stosowane są często także wzmacniacze rozjaśniania, preparaty do korekty koloru, a także szampon i odżywka do włosów rozjaśnianych.
Chcąc przystąpić do rozjaśniania włosów, należy przygotować niezbędne narzędzia fryzjerskie, przybory i akcesoria. Należą do nich:
- grzebień (do rozczesywania włosów),
- plastikowy szpikulec (do podziałów i / lub pasemek na folię),
- miseczka,
- pędzelki,
- waga fryzjerska (lub kuchenna z dokładnością do 1g),
- opcjonalnie klamry, folia czy minutnik.
Podczas rozjaśniania niezbędne są także środki ochrony osobistej takie jak: jednorazowe rękawiczki (lateksowe, winylowe lub foliowe), ręczniki, papierowe serwetki czy peleryna foliowa. Warto zainwestować także w olejek / krem ochronny, który pozwoli odpowiednio zabezpieczyć skórę głowy.
Kąpiel rozjaśniająca
Kolejnym sposobem, który możesz wykorzystać w domu jest kąpiel rozjaśniająca. Polega ona na przygotowaniu specjalnej mieszanki, do której przygotowania wykorzystuje się najczęściej rozjaśniacz oraz szampon lub odżywkę. Powstałą miksturę nakłada się na kosmyki. Taki zabieg idealnie sprawdzi się do rozjaśniania włosów naturalnych i farbowanych. Dzięki takiej mieszance struktura pasm nie będzie naruszona, w odróżnieniu do zastosowania mocniejszych substancji. Należy jednak pamiętać, aby tego zabiegu nie przeprowadzać na kosmykach, które są mocno zniszczone. Efekt, który daje kąpiel jest przede wszystkim bardzo naturalny.
Odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnionych jest bardzo istotna. Po zabiegu, najważniejsze jest nawilżanie. Pojaśnianie powoduje usunięcie powierzchniowej, oleistej warstwy na włosach, która naturalnie produkowana jest przez skórę głowy. Co więcej, zabieg ten powoduje otwarcie łusek włosa, przez co stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Stan powinien unormować się po 1-2 tygodniach. Warto abyś odstawiła wszystkie sprzęty używane do stylizacji włosów: suszarkę, prostownicę, lokówkę. Pomocne będzie także zmniejszenie częstotliwości mycia włosów, gdyż substancje zawarte w niektórych szamponach, mogą powodować przesuszenie. Dlatego też zalecamy użycie szamponu bogatego w składniki aktywne i wyciągi roślinne, na przykład Szampon Biotynox.
Rozjaśnianie włosów, może nadać Twojej twarzy zupełnie świeżego, nowego wyglądu. Decydując się na taki zabieg, warto mieć świadomość jego konsekwencji oraz faktu wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli nie masz doświadczenia w farbowaniu włosów – zrezygnuj z domowego pojaśniania i zostaw go w rękach profesjonalistów.
Rozjaśnianie włosów – naturalnie czy z użyciem rozjaśniacza?
Przed przystąpieniem do koloryzacji warto zastanowić się jeszcze nad metodą farbowania włosów. W tym celu możemy użyć zarówno produktu specjalnie przygotowanego do tego zadania, który znajdziemy w niemal dowolnej drogerii, jak i wypróbować kilka prostych, naturalnych trików. Należy przy tym pamiętać, że naturalne sposoby nie pozwolą na diametralną zmianę odcienia. Zazwyczaj pod ich wpływem ton zmienia się nieznacznie bądź też pojawiają się ładne refleksy, które wyglądają niemalże tak, jakby włosy zostały delikatnie muśnięte słońcem.
Jak rozjaśnić włosy w domu, nie wykorzystując gotowych preparatów? Z powodzeniem możesz samodzielnie przygotować płukanki oraz maski na bazie następujących składników:
Te osoby, które z kolei chcą postawić na bardziej diametralną zmianę koloru, zdecydowanie powinny sięgnąć po rozjaśniacze do włosów. To produkty o profesjonalnym działaniu, które rozchylają łuski włosa, a następnie wymywają z nich pigment. To właśnie dzięki temu nasze włosy mogą stać się jaśniejsze o kilka tonów.
Jak działa rozjaśniacz do włosów?
Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.
Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.
Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.
