Jak rozpuszczona aspiryna pomaga w walce z pryszczami?
Aspiryna - skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania
Nie ma leków idealnych. Również aspiryna nim nie jest. Dość szybko okazało się, że stosowanie dużych dawek ASA może wywoływać niebezpieczne skutki uboczne, m.in.:
- uszkodzenie błony śluzowej żołądka
- bóle brzucha
- astma aspirynowa
- śródmiąższowe zapalenie nerek
- zapalenie wątroby
- niestrawność
- zawroty głowy
- krwawienia i krwotoki
- obrzęki
- przyspieszenie czynności serca.
W USA na skutek krwawienia lub pęknięcia wrzodów żołądka wywołanych regularnym zażywaniem dużych dawek aspiryny trafia co roku do szpitali ok. 100 tysięcy osób, a niemal jedna piąta umiera.
Kwas acetylosalicylowy jest absolutnie niewskazany dla dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ bywa przyczyną groźnego w skutkach zespołu Rey’a (poważne zaburzenia neurologiczne).
Aspiryna nie pomoże np. przy bólach kurczowych, czyli w przypadku dolegliwości menstruacyjnych. Może wręcz nasilić krwawienie.
- nadwrażliwość na salicylany
- zaburzenia czynności nerek lub wątroby
- napady astmy oskrzelowej
- ciąża i karmienie piersią
- skaza krwotoczna.
Aspiryna znana jest od lat. Przeciwbólowe właściwości kory wierzby (cortex salix) doceniał już Hipokrates i średniowieczne zielarki. Z czasem surowiec ten stał się bardzo cenny dla przemysłu lekkiego i na całe wieki zaprzestano wykorzystywania go do celów leczniczych. Triumfalny powrót soku z wierzby na łono farmakologii sprowokował Napoleon. Gdy podczas jego morskiej blokady Europy ustał import chininy, najpopularniejszego wtedy środka przeciwgorączkowego, przypomniano sobie o wierzbowej korze. Pozyskiwanie na szerszą skalę jej aktywnego składnika, kwasu salicylowego, rozpoczęto w 1874 r., ale z powodu niedobrego smaku i drażniącego wpływu na błony śluzowe nie stosowano go chętnie. Gdy jednak w 1899 r. Feliks Hoff-mann uzyskał stabilną i czystą pochodną kwasu salicylowego, czyli kwas acetylosalicylowy (ASA), niemiecka firma Bayer opatentowała go pod nazwą aspiryna.
Aspiryna - działanie, dawkowanie, zastosowanie
Aspiryna zrobiła jedną z najbardziej błyskotliwych karier w farmakologii XX wieku. Bez wahania leczymy aspiryną przeziębienie, ból, gorączkę, a nawet kaca. Mimo że jest to jednoskładnikowy, bardzo prosty lek (oparty na kwasie acetylosalicylowym), naukowcy wciąż znajdują jego nowe zastosowania.
Aspiryna, inaczej kwas acetylosalicylowy (ASA) jest pochodną kwasu salicylowego. Aspiryna jest popularnym środkiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, a także - przy długotrwałym stosowaniu - przeciwzakrzepowym. Uśmierza ból mięśni, bóle głowy (również migrenowe) lub bóle zębów. Jest składnikiem wielu leków. Nazwę "aspiryna" opatentowała niemiecka firma Bayer.
Spis treści
Jak aspiryna pomaga w uprawie pomidorów? Odkryj skuteczne zastosowania
Aspiryna to popularny lek, który znajduje zastosowanie również w ogrodnictwie, m.in. w uprawie pomidorów. Jak działa aspiryna na pomidory? Sprawdź, jak stosować aspirynę w uprawie pomidorów? Jak wykonać z niej oprysk? Jak podlewać pomidory roztworem z aspiryny?
Spis treści
- Zastosowanie aspiryny w uprawie roślin
- Jak aspiryna działa na rośliny?
- Aspiryna na pomidory i inne rośliny psiankowate
- Kiedy i jak podlewać i opryskiwać pomidory aspiryną?
- Ile aspiryny na litr wody?
- Aspiryna do wazonu z kwiatami ciętymi – jak działa?
Aspiryna w czystej postaci jest produkowana i sprzedawana od 1899 roku. To organiczny związek chemiczny, znany także jako kwas acetylosalicylowy. Jest jednym z najpopularniejszych leków oraz składników leków, głównie przeciwbólowych. Zawiera substancję, z której korzystają także rośliny. Można więc wprowadzić go do uprawy, np. zgodnie z filozofią Zero Waste – wykorzystując przeterminowane leki. Co dokładnie daje aspiryna roślinom?
Aspiryna - właściwości
Aspiryna była początkowo produkowana w formie proszku. Na przełomie wieków zmieszano go ze skrobią i uzyskano łatwo rozpuszczalne w wodzie tabletki. To przyczyniło się do wzrostu popularności kwasu acetylosalicylowego tak wśród lekarzy, jak i pacjentów.
Medycy docenili gwarancję precyzyjnie odmierzanych dawek, zaś chorzy - obniżenie ceny dzięki zredukowaniu o połowę kosztów produkcji. Wkrótce okazało się, że kwas acetylosalicylowy można z powodzeniem zastosować w terapii zapalenia opłucnej, migdałków i pęcherza moczowego.
Pomaga także w leczeniu bólów stawów i dolegliwości reumatycznych, w przypadkach gruźlicy, rzeżączki oraz w zwalczaniu dny moczanowej. Do dziś zaleca się go w dużych dawkach przy przewlekłym reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach kręgosłupa, migrenach.