Objawy silnej reakcji alergicznej - Poznaj znaki i sposoby radzenia sobie
Objawy reakcji alergicznej
Jakie mogą być objawy reakcji alergicznej? Układ odpornościowy każdego z nas może reagować nieco inaczej w przebiegu alergii, a dodatkowo objawy wynikają z rodzaju zajętego układu.
Częste objawy reakcji alergicznej:
- wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie w obrębie nosa, częste kichanie – objawy reakcji alergicznej w przebiegu kataru siennego,
- duszności, duszący kaszel, ciężki oddech, trudności z oddychaniem – objawy reakcji alergicznej w astmie oskrzelowej,
- uczulenie na twarzy, na skórze, sucha skóra, wypryski, swędzenie – objawy reakcji alergicznej w przebiegu atopowego zapalenia skóry,
- bóle brzucha, nudności, mdłości, wymioty – reakcje alergiczne w wyniku alergii pokarmowych,
- łzawienie oczu, czerwone oczy, pieczenie i obrzęki powiek – częste objawy występujące w wyniku alergicznego zapalenia spojówek,
- spadek ciśnienia tętniczego, duszności, utrata przytomności, obrzęki, wymioty – takie objawy mogą wskazywać na wstrząs anafilaktyczny.
Astma alergiczna – najczęściej dotyka dzieci
W konsekwencji alergii może pojawić się astma oskrzelowa. Alergiczna astma najczęściej dotyka dzieci. Pojawia się w pierwszych latach życia.
Jeśli lekarz alergolog zdiagnozuje astmę u Twojego dziecka, zaproponuje terapię w oparciu o wziewne sterydy (bezpieczne i bardzo skuteczne leki przeciwzapalne). Lekarz może zalecić terapię, jak tylko stwierdzi objawy choroby – nawet w 1 roku życia. Obecnie metody leczenia astmy pozwalają dzieciom na udział w różnorodnych zajęciach, zabawach i ćwiczeniach fizycznych. Trzeba tylko przestrzegać zaleceń lekarza i stosować zaproponowaną metodę terapii. Dobrą wiadomością jest też to, że bardzo często objawy astmy u dzieci zmniejszają się w okresie dojrzewania.
Astma w niektórych przypadkach może całkowicie się wyciszyć. Może też nawrócić w dorosłym życiu – np. po kontakcie z alergenem, rozpoczęciu palenia tytoniu, ciężkiej infekcji układu oddechowego.
Jakie są objawy astmy oskrzelowej:
- męczący suchy kaszel
- świszczący oddech
- uczucie braku powietrza – duszność
- uczucie ciężaru w klatce piersiowej
- nasilenie kaszlu lub duszności przy wysiłku fizycznym lub w stresie.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img14692_5.jpg)
Reakcja alergiczna – diagnostyka
Objawy reakcji alergicznych są wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki, która pomoże ustalić czynnik wywołujący reakcję, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Podstawę diagnostyki wszystkich schorzeń alergicznych stanowi wywiad lekarski. W wielu przypadkach, pacjenci są w stanie samodzielnie zaobserwować, jaki czynnik spowodował wystąpienie reakcji alergicznej.
Kolejnym narzędziem diagnostycznym są testy alergiczne. W zależności od wskazań, wykonuje się:
- testy skórne,
- badanie swoistych przeciwciał klasy IgE we krwi,
- bądź testy w kierunku alergii kontaktowych.
Wyniki tych badań należy zawsze interpretować w odniesieniu do objawów występujących u pacjenta. Szczególną ostrożność należy zachować podczas badań w kierunku alergii pokarmowych. Niewłaściwa interpretacja testów może prowadzić do niepotrzebnego eliminowania np. określonych pokarmów z diety.
Obecność przeciwciał przeciwko pewnym alergenom pokarmowym we krwi nie stanowi jeszcze dowodu alergii. U wielu pacjentów, pomimo dodatniego wyniku przeciwciał, objawy alergii nie rozwijają się. Z tego powodu usuwanie składników pokarmowych z diety powinno mieć miejsce dopiero wówczas, gdy spożycie określonego pokarmu wywołuje powtarzalne objawy niepożądane.
W przypadku wątpliwych lub sprzecznych wyników badań, w diagnostyce reakcji alergicznych można zastosować tzw. próby prowokacyjne. Takie próby polegają na podaniu niewielkiej ilości substancji, podejrzewanych o wywołanie reakcji alergicznej.
Aby zwiększyć wiarygodność testu, pacjent otrzymuje również próbkę substancji placebo. Próby prowokacyjne powinny być przeprowadzane w kontrolowanych warunkach, w miejscu posiadającym odpowiednie zaplecze do zaopatrzenia ewentualnych ciężkich reakcji alergicznych (anafilaksja).
Reakcja alergiczna – co robić, ile trwa, typy reakcji alergicznych
Reakcja alergiczna na twarzy, na skórze, występująca miejscowo lub na całym ciele – istnieją różne typy reakcji alergicznych, objawy zależą od rodzaju alergii i zajętego narządu. Przyczyny uczuleń również są zróżnicowane – występują reakcje alergiczne na ugryzienie pluskwy lub owada (np. uczulenie na komary), na antybiotyk, na tatuaż, po alkoholu, po szczepieniu, na składniki kosmetyków (np. na kwas hialuronowy), na proszek do prania. Co robić i jak reagować w przypadku reakcji alergicznej? Jakie są typy reakcji alergicznych i czy silna reakcja alergiczna jest groźna? Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img14692_7.jpg)
Alergia skórna – leczenie domowe
Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.
Domowe sposoby
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.
Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.
Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.
Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img14692_8.jpg)