Skąd biorą się pryszcze podskórne - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Podsumowanie

Trądzik nie jest przyjemnym zjawiskiem i pewnie każdy, kto ma lub miał z nim styczność, powie, że jest to dość krępujące zjawisko. Przyczyn jest wiele, tak samo, jak i czynników, które mogą go powodować. Zwykle jednak istnieje kilka czynników, które są powiązane z rozwojem trądziku. Jeżeli wpływa on znacząco na pogorszenie się jakości życia, pogorszenie poczucia własnej wartości, wówczas warto wybrać się do dermatologa i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Źródła: https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(15)36405-8/fulltext https://www.medicalnewstoday.com/articles/276013.php https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.

Czynniki ryzyka

Wciąż nie jest jasne, dlaczego jedne osoby mają więcej pryszczy, a niektóre prawie wcale. Oczywiście sporą rolę odgrywają hormony oraz czynniki genetyczne. Są jednak i inne czynniki.

Dobre i złe bakterie

Delikatne mycie skóry może pomóc w zapobieganiu infekcji, ale z kolei nadmierne szorowanie może pogorszyć stan zainfekowanej skóry. Podobnie, jak w jelitach, tak i na skórze mamy "dobre" bakterie, które nas chronią przed chorobami, oraz te "złe", które mogą wywołać choroby i różne dolegliwości.

Naukowcy z Washington University School of Medicine zidentyfikowali dwa unikalne szczepy bakterii P. acnes w skórze u 20% osób zmagających się z pryszczami. Osoby ze zdrową skórą nie miały tych szczepów. Inny szczep z kolei występował u osób ze zdrową skórą, a brakowało go osobom z pryszczami. Może to wskazywać, że poszczególne rodzaje bakterii determinują nasilenie i częstotliwość wyprysków. Naukowcy sugerują, że bakterie te mogą również oddziaływać z różnymi innymi czynnikami, takimi jak poziom hormonów i sebum. Kwestie te jednak wymagają szerszych badań.

Zakażenia drożdżakowe

Wypryski mogą być także powiązane z infekcjami drożdżakowymi Pityrosporum (inaczej malassezia lub folliculutis). Gdy dostaną się one do mieszków włosowych i zaczną rozmnażać, wówczas mogą się pojawić drobne, ale za to dość swędzące małe, okrągłe krostki. Najczęściej występują one w górnej części klatki piersiowej, ramionach, górnej części pleców, czasami także na twarzy.

Większość ludzi posiada te drożdże na swojej skórze i nic się nie dzieje. Krostki powstają, kiedy drożdży robi się za dużo. Może to się zdarzyć zarówno kobietom, jak i mężczyznom, w różnym wieku. Stan skóry pogarsza noszenie przepoconych ubrań z włókien syntetycznych.

Co ważne, wypryski spowodowane drożdżakami są podobne do trądziku, a leczenie ich tymi samymi metodami co trądzik, m.in. antybiotykiem, może pogorszyć stan skóry. Antybiotyk będzie zwalczać bakterie, które mogłyby kontrolować drożdże i ich rozmnażanie. W przypadku malassezia konieczne jest leczenie przeciwgrzybiczne.

Przyczyny powstawania kaszaków

Istnieje wiele przyczyn powstawania kaszaków. Część z nich może wynikać z naszych własnych błędów pielęgnacyjnych, na inne nie mamy wpływu.

Do tych najczęstszych należą:

  • niewłaściwy dobór kosmetyków do mycia i pielęgnacji twarzy i ciała lub stosowanie w nadmiarze kosmetyków zawierających np. oleje i silikony,
  • nadmierne przebywanie na słońcu,
  • niewłaściwa higiena osobista,
  • urazy, otarcia, uszkodzenia naskórka, rany pooperacyjne,
  • stan zapalny mieszków włosowych,
  • okres dojrzewania i związana z tym wzmożona praca gruczołów łojowych,
  • wady rozwojowe - zamknięcie komórek macierzystych skóry, włosów lub paznokci w komórkach innych tkanek w okresie płodowym organizmu,
  • choroby genetyczne (np. choroba Gardnera, zespół znamion podstawowych).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie gęsią skórką - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy.

Czytaj dalej...

fototerapia polega na ekspozycji na światło ultrafioletowe wytwarzane przez specjalne lampy wykorzystuje się promieniowanie wąskopasmowe UVB 311nm , musi przebiegać pod nadzorem przeszkolonego personelu.

Czytaj dalej...

fototerapia polega na ekspozycji na światło ultrafioletowe wytwarzane przez specjalne lampy wykorzystuje się promieniowanie wąskopasmowe UVB 311nm , musi przebiegać pod nadzorem przeszkolonego personelu.

Czytaj dalej...

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...