Sok z buraka na trądzik różowaty - Prawda czy mit?
Mikrobiom skóry w trądziku różowatym
Na naszej skórze bytują różnorodne mikroorganizmy – bakterie, wirusy, roztocza, grzyby – których równowaga jest kluczowa dla utrzymania zdrowia skóry. Skład mikrobiomu ma wpływ na funkcje immunologiczne skóry i jej barierę ochronną. W przypadku chorób skóry, takich jak Atopowe Zapalenie Skóry , trądzik pospolity czy trądzik różowaty, równowaga mikrobiomu skóry jest zachwiana. Namnażają się chorobotwórcze organizmy, prowadząc do powstania stanu zapalnego.
W przypadku trądziku różowatego zauważono, że w szczególności w dużej ilości pojawiają się nużeńce. Roztocza te bytują na skórze, pożywiając się sebum i białkiem w okolicy mieszków włosowych. Nużeńce mają wpływ na powstawanie grudek i krost, a także rumienia i „pajączków”. Alergeny produkowane przez te roztocza mogą dodatkowo aktywować stany zapalne.
Stan zapalny powoduje wzrost temperatury skóry twarzy, co z kolei wpływa na dalszy wzrost flory bakteryjnej i ponownie zaburza równowagę mikrobiomu, powodując nawroty choroby.
Toleriane ROSALIAC AR od La Roche-Posay
Skóra skłonna do trądziku różowatego potrzebuje ukojenia, nawilżenia, jak również wzmocnienia przeciw mikroorganizmom i alergenom, by zapobiec nawrotom rumienia i zatrzymać błędne koło nawrotów.
Sphingobioma zawarta w formułach Toleriane ROSALIAC AR , wraz ze składnikami nawilżającymi, wzmacniającymi i kojącymi (jak zmniejszająca dyskomfort oraz reaktywność i wrażliwość skóry neurosensyna ) wpływają na zmniejszenie widoczności objawów trądziku różowatego i polepszenie jakości życia osób zmagających się z tą chorobą.
Codzienna pielęgnacja Toleriane ROSALIAC AR przeciw zaczerwienieniom składa się z 2 kroków:
KROK 1: Toleriane ROSALIAC AR Concentrate – intensywna kuracja dla skóry skłonnej do zaczerwienienia, trądziku różowatego oraz naczynek. Ma natychmiastowe działanie kojące i korygujące (dzięki specjalnie dobranym zielonym pigmentom tuszującym zaczerwienienie). Redukuje zaczerwienienie i uczucie rozpalenia skóry oraz przywraca jej komfort.
KROK 2: Toleriane ROSALIAC AR Krem SPF 30 – kojąca ochrona UV dla skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do zaczerwienień i trądziku różowatego. Intensywnie nawilża i chroni przed promieniowaniem UV, które jest jednym z czynników zwiększających zaczerwienienie skóry. Wzmacnia skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Obecna w produktach woda termalna z La Roche-Posay koi skórę i redukuje jej podrażnienia.
Jak zadbać o skórę z trądzikiem różowatym?
Obecnie leczenie trądziku różowatego skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby a nie zwalczaniu jej przyczyn. Szuka się także czynników wyzwalających rumień (jak ekspozycja na słońce, pikantne potrawy, zmiany temperatury czy alkohol). Dobre efekty może przynieść miejscowe leczenie przeciwzapalne i roztoczobójcze, jak również ogólnoustrojowe (antybiotyki), laserowe i leczenie światłem.
Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga także odpowiedniej pielęgnacji , łagodzącej widoczność zmian skórnych, redukującej zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry oraz wspierającej mikrobiom skóry.
1. Oczyszczanie
Do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku różowatego należy stosować delikatne produkty myjące , przeznaczone dla skóry wrażliwej, reaktywnej i skłonnej do alergii (np. TOLERIANE Łagodna emulsja oczyszczająca ).
2. Pielęgnacja
Do codziennej pielęgnacji należy wybierać hipoalergiczne produkty przeznaczone dla skóry reaktywnej, alergicznej i skłonnej do zaczerwienienia, jak gama Toleriane ROSALIAC AR . Ich zadaniem jest ukojenie skóry , złagodzenie objawów podrażnienia (w tym zaczerwienienia), nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry, jak również przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej , by zapobiec nawrotom rumienia.
3. Ochrona
Niezwykle istotna jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV, które znacząco zaostrza objawy, takie jak zaczerwienienie czy pieczenie skóry. Dlatego obowiązkowo, codziennie i przez cały rok (także w zimie i w pochmurne dni) należy stosować produkty chroniące przed promieniowaniem słonecznym (UVA i UVB) z wysokim wskaźnikiem SPF (powyżej 30).
Sphingobioma – nowy składnik wspierający pielęgnację skóry skłonnej do trądziku różowatego
2 Trądzik różowaty może być oznaką chorych jelit
Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.
W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.

Trądzik różowaty - objawy
W przypadku trądziku różowatego występują różne objawy i mają różne nasilenie u poszczególnych pacjentów. Zwykle choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Wyróżnia się dwie główne postaci trądziku różowatego. Charakterystyczny dla pierwszej postaci jest rumień występujący w środkowej części twarzy (głównie na nosie i przylegających do nosa częściach policzków). Natomiast w drugiej postaci, zwanej także postacią przerostową (guzkową), główny objaw to przerost tkanki widoczny jako nieregularne pogrubienie skóry. Najczęstszym objawem jest przerost dotyczący nosa – na nosie pojawiają się zgrubienia. Rzadziej zajęte miejsca obejmują podbródek, czoło i policzki. Typowe cechy towarzyszące obejmują znaczny przerost gruczołów łojowych i tłustą skórę.
- pieczenie skóry w dotkniętych obszarach, które jest powszechne w trądziku różowatym. Produkty do pielęgnacji skóry mogą dodatkowo podrażniać skórę i nasilać objawy.
- obrzęk – obrzęk twarzy może wystąpić podczas epizodu zaczerwienienia lub po nim i może się utrzymywać nawet przez kilka dni
- suchość skóry, często z szorstkością i łuszczeniem
Co powoduje zaostrzenie objawów trądziku różowatego?
- narażenie na ekstremalne temperatury
- ekspozycja na słońce
- gorące napoje
- ostre potrawy
- alkohol
- ćwiczenia fizyczne
- podrażnienie związane ze stosowaniem kosmetyków lub leków na skórę
- stany emocjonalne, zwłaszcza gniew, wściekłość i zakłopotanie
- niektóre leki, takie jak kwas nikotynowy i leki rozszerzające naczynia krwionośne.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Jeżeli pacjent zaobserwuje powyższe zmiany chorobowe, powinien się udać do dermatologa w celu dokładnej oceny zmian i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
