Radź sobie ze starymi bliznami - Skuteczne metody i porady
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.
Blizny – skąd się biorą?
Blizny to nieodłączna część procesu gojenia się skóry po wszelkiego rodzaju uszkodzeniach, w tym ranach, skaleczeniach, oparzeniach, operacjach chirurgicznych czy stanach zapalnych skóry. Sposób, w jaki organizm reaguje na te uszkodzenia i jak przeprowadza proces naprawy, wpływa na powstawanie blizn. Oto główne czynniki i etapy procesu ich powstawania:
- uszkodzenie skóry - blizny pochodzą z uszkodzenia struktury skórnej, zarówno jej naskórka, czyli najwyższej warstwy, jak i warstw głębszych. To uszkodzenie może być wynikiem wielu czynników, w tym urazów, chirurgii, oparzeń, trądziku lub innych schorzeń skórnych,
- faza zapalna - po wystąpieniu uszkodzenia skóry organizm reaguje w fazie zapalnej, która ma na celu zabezpieczenie rany przed infekcjami oraz inicjowanie procesu naprawy. W fazie tej dochodzi do zwiększonego przepływu krwi do obszaru uszkodzenia, a także uwalniania substancji zapalnych, które mają na celu przywrócenie równowagi w organizmie,
- tworzenie tkanki bliznowatej - w kolejnym etapie procesu organizm zaczyna produkcję tkanki łącznej, znanej jako tkanka bliznowa, którą charakteryzuje mniejsza elastyczność i odmienny wygląd niż normalna skóra. Tworzenie się tkanki bliznowatej jest naturalnym procesem, który organizm wykorzystuje w celu zabezpieczenia i wzmocnienia obszaru uszkodzenia,
- remodelowanie blizny - po utworzeniu się tkanki bliznowatej, organizm kontynuuje proces jej remodelowania. W miarę upływu czasu blizny zazwyczaj stają się bardziej płaskie i jaśniejsze, choć tempo tego procesu może być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak genetyka, rodzaj uszkodzenia czy sposób pielęgnacji rany.
Poznanie procesu powstawania blizn jest kluczowe, aby zrozumieć, dlaczego blizny się formują i jak można skutecznie działać w kierunku ich poprawy lub redukcji.
Jak usunąć blizny? Profesjonalne i domowe sposoby na blizny
Jak pozbyć się blizn? Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Wyróżnia się jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Co zrobić, żeby blizny zniknęły? Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?
Spis treści
- Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
- Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny
- Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny
- Rozjaśnianie blizn peelingiem
- Jak pozbyć się starych blizn?
- Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Usuwanie blizn to temat stary jak świat. Nieestetyczne ślady po ranach zawsze stanowiły problem: wiązały się z kompleksami dotyczącymi wyglądu i zmniejszały komfort życia. Dlatego też zawsze szukano różnych sposobów na usuwanie blizn.
Do dziś znanych jest wiele starych i sprawdzonych domowych sposobów na blizny, które jeśli nie usuwają szpecących śladów całkowicie, to przynajmniej je zmniejszają, rozjaśniają czy wygładzają. Jakie są domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn?
Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaicznaRozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.