Jak Skutecznie Leczyć i Zmniejszyć Blizny po Oparzeniu

Pielęgnacja blizny: maści zmiękczające i masaż

Niewielkie zranienie czy zadrapanie wystarczy zabezpieczyć przed zakażeniem. Jeśli przeszłaś operację tarczycy, brzucha lub miałaś cesarskie cięcie, powinnaś bliznę starannie pielęgnować. Po zdjęciu szwów pooperacyjnych raz dziennie zmiękczaj ją oliwką dla dzieci. Uzgodnij z lekarzem, kiedy rozpocząć delikatne masaże. Niewielkimi kolistymi ruchami masuj bliznę, lekko przyciskając do niej palce. Używaj maści lub żelu do blizn. W aptekach można dostać wiele specyfików, np. cepan, contractubex, alcepalan, zeraderm. Po 3 miesiącach blizna stanie się elastyczna i mniej widoczna. Przez rok nie należy jej opalać, także w solarium. Lekarze zalecają branie 300 mg wit. C dziennie. Przyspiesza gojenie ran i wytwarzanie kolagenu w skórze. Źle zszyta rana lub blizna uszkodzona w trakcie gojenia może wymagać zoperowania. Tak postępuje się z widocznymi bliznami przerośniętymi. Po kolejnej operacji także pozostaje blizna, ale jest ona mniej wyraźna.

Jeżeli przerośnięte lub pooparzeniowe blizny mają dużą powierzchnię, zmniejsza się je nie tylko operacyjnie. Coraz częściej stosuje się tzw. rozległą presoterapię, czyli uciskanie. Choremu szyje się wówczas na miarę specjalny kostium zakrywający uszkodzoną skórę. Tkanina oblepia ciało jak folia, ale skóra może oddychać. Kostium nosi się w dzień i w nocy, co najmniej przez 3 miesiące. W ciągu dnia można go zdjąć tylko na pół godziny, by w tym czasie wziąć kąpiel i wyprać kostium. Po wyciśnięciu w ręczniku jest suchy. Większość nawet bardzo dużych blizn spłaszcza się, blednie i kolorem przypomina zdrową skórę.

Skóra po operacji, zranieniu, oparzeniu: pielęgnacja BLIZNY

Uszkodzenie skóry po operacji, skaleczeniu, oparzeniu, a także po niektórych chorobach kończy się blizną. I nie ma cudownego sposobu, aby się jej pozbyć. Można jednak spowodować, że będzie mniej widoczna.

Świeża blizna jest zawsze zaczerwieniona. Na całkowite wygojenie potrzebuje około roku. W ranie niemal natychmiast tworzy się zasklepiająca ją od wewnątrz tkanka ziarninowa. Aby rana dobrze się zrastała, nowo powstające komórki, tzw. miofibroblasty, powinny się ustawić we właściwym porządku. Pomaga im w tym kolagen, którego w takich sytuacjach nasz organizm wytwarza znacznie więcej niż zwykle. Na niezbyt dużej ranie wygojona blizna jest biała, a pokrywająca ją skóra lekko błyszcząca. Jeżeli dojdzie do zakażenia, naciągnięcia skóry w miejscu zranienia lub ponownego skaleczenia, na linii cięcia pojawia się wyraźne zgrubienie, tzw. blizna przerośnięta. Jest to szpecące, mocno zaczerwienione wybrzuszenie skóry, które sprawia ból przy ucisku. Aby się przed tym uchronić, o każdą ranę musimy odpowiednio dbać.

Stare blizny po oparzeniu – co pomoże?

Jeśli chcesz skutecznie zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu, najlepiej udaj się do gabinetu medycyny estetycznej. W klinice Skin-Medic, pod okiem doświadczonych lekarzy możesz skorzystać z innowacyjnych i bezpiecznych metod leczenia blizn. Najczęściej stosowanym zabiegiem na blizny po oparzeniach jest terapia laserem frakcyjnym ablacyjnym. Powoduje on kontrolowane uszkodzenie powierzchni skóry, która reaguje gruntowną przebudową swojej struktury. Dzięki temu pokryta blizną tkanka zaczyna się odnawiać.

Rezultaty terapii są uzależnione od stanu blizny, liczby zabiegów oraz indywidualnych uwarunkowań. W większości przypadków jednak już po kilku zabiegach blizna zostaje znacznie spłycona, wygładzona i rozjaśniona. Naturalnie, im mniejsza i świeższa jest blizna, tym większa szansa na jej usunięcie. Jednak zwykle udaje się zmniejszyć widoczność nawet bardzo starych blizn. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie pacjentów, którzy dużo lepiej czują się we własnym ciele. Laser to doskonała, sprawdzona metoda niwelowania blizn po oparzeniach, która ma bardzo wysoki stopień skuteczności.

W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów możliwe jest połączenie kilku form terapii. Oprócz lasera, często stosuje się także inne zabiegi medycyny regeneracyjnej. Jedną z najbardziej efektywnych metod wspierających leczenie blizn jest zabieg Plasma Complex, bazujący na krwi własnej pacjenta . Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu preparatu uwalniają się czynniki wzrostu, cechujące się silnym potencjałem regeneracyjnym. Usprawniają one odnowę komórkową w obrębie blizny, co wpływa na zmniejszenie jej widoczności.

Blizny po oparzeniach to nieestetyczne zmiany skórne, które jednak można skutecznie zniwelować. W Skin-Medic korzystamy z najnowocześniejszych metod i sprzętów, które zapewniają doskonałe efekty terapeutyczne. Zgłoś się do naszej kliniki, aby przekonać się o tym na własnej skórze!

Blizna po oparzeniu – jak ją usunąć?

Blizny po oparzeniach często wyraźnie odznaczają się na skórze. Trudno jest je ukryć, zwłaszcza jeśli ulokowane są na twarzy, czy rękach. To niezbyt estetyczne pamiątki, przypominające o przykrych, czy nawet traumatycznych wydarzeniach. Zastanawiasz się, czy można usunąć bliznę po oparzeniu lub przynajmniej zmniejszyć jej widoczność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – to jest możliwe! Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie uporać się z przeszkadzającą Ci blizną.

Oparzenie jest uszkodzeniem skóry, które powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Może ono nastąpić np. wskutek działania ciepła, prądu elektrycznego lub promieni słonecznych. W zależności od skali uszkodzeń, można wyróżnić oparzenia I, II i III stopnia. Oparzenia I stopnia są najłagodniejsze i dotyczą tylko naskórka, dlatego raczej nie pozostawiają po sobie śladów. Oparzenia II stopnia sięgają już głębiej, do skóry właściwej, co wiąże się z ryzykiem powstania blizny. Oznaką, że doszło do tego rodzaju uszkodzenia, są pęcherze zawierające płyn surowiczy. Jednak oparzenia te nie zawsze prowadzą do powstania blizn – wiele zależy od pielęgnacji uszkodzonej skóry.

Oparzenia III stopnia są najcięższym rodzajem oparzeń i zawsze pozostawiają po sobie trwałe ślady. Charakterystyczny jest dla nich obrzęk, ale również brak dolegliwości bólowych. Jest to efekt degradacji zakończeń nerwowych i sygnał, że doszło do uszkodzenia nie tylko skóry, ale też tkanki podskórnej. Blizny po oparzeniach powstają w efekcie nadprodukcji kolagenu w miejscu uszkodzenia. Często przybierają one formę przerostową – są wtedy wypukłe i mają czerwonawy odcień. Mogą też wytworzyć się keloidy, czyli bliznowce, rozrastające się poza powierzchnię oparzenia.

tworzenie tkanki bliznowatej - w kolejnym etapie procesu organizm zaczyna produkcję tkanki łącznej, znanej jako tkanka bliznowa, którą charakteryzuje mniejsza elastyczność i odmienny wygląd niż normalna skóra.

Czytaj dalej...

W składzie znajdziemy azeloglicyna odpowiedzialną za redukcję wydzielania sebum, kwas migdałowy zmniejszający widoczność przebarwień i blizn, przeciwtrądzikowy kwas laktobionowy oraz niacynamid zmniejszający widoczność porów i utrzymujący stałe nawilżenie skóry.

Czytaj dalej...

Proces ten jest skomplikowany i długotrwały, przy czym czas regeneracji ściśle związany jest z charakterem i głębokością uszkodzeń, efektywnością leczenia, a także indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta z osobna, w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie.

Czytaj dalej...

w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, oszpecenie twarzy bez zaburzeń funkcji skutkuje uszczerbkiem od 1 do 10.

Czytaj dalej...