Jak Skutecznie Leczyć i Zmniejszyć Blizny po Oparzeniu

Blizna po oparzeniu – jak ją usunąć?

Blizny po oparzeniach często wyraźnie odznaczają się na skórze. Trudno jest je ukryć, zwłaszcza jeśli ulokowane są na twarzy, czy rękach. To niezbyt estetyczne pamiątki, przypominające o przykrych, czy nawet traumatycznych wydarzeniach. Zastanawiasz się, czy można usunąć bliznę po oparzeniu lub przynajmniej zmniejszyć jej widoczność? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – to jest możliwe! Dowiedz się, w jaki sposób możesz skutecznie uporać się z przeszkadzającą Ci blizną.

Oparzenie jest uszkodzeniem skóry, które powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Może ono nastąpić np. wskutek działania ciepła, prądu elektrycznego lub promieni słonecznych. W zależności od skali uszkodzeń, można wyróżnić oparzenia I, II i III stopnia. Oparzenia I stopnia są najłagodniejsze i dotyczą tylko naskórka, dlatego raczej nie pozostawiają po sobie śladów. Oparzenia II stopnia sięgają już głębiej, do skóry właściwej, co wiąże się z ryzykiem powstania blizny. Oznaką, że doszło do tego rodzaju uszkodzenia, są pęcherze zawierające płyn surowiczy. Jednak oparzenia te nie zawsze prowadzą do powstania blizn – wiele zależy od pielęgnacji uszkodzonej skóry.

Oparzenia III stopnia są najcięższym rodzajem oparzeń i zawsze pozostawiają po sobie trwałe ślady. Charakterystyczny jest dla nich obrzęk, ale również brak dolegliwości bólowych. Jest to efekt degradacji zakończeń nerwowych i sygnał, że doszło do uszkodzenia nie tylko skóry, ale też tkanki podskórnej. Blizny po oparzeniach powstają w efekcie nadprodukcji kolagenu w miejscu uszkodzenia. Często przybierają one formę przerostową – są wtedy wypukłe i mają czerwonawy odcień. Mogą też wytworzyć się keloidy, czyli bliznowce, rozrastające się poza powierzchnię oparzenia.

Blizna po oparzeniu 2 stopnia

Oparzenia klasyfikowane są wg. 3-stopniowej skali i różnią się pod względem charakteru obrażeń, a także sposobu bliznowacenia ran.

  • Oparzenie 1 stopnia. Jest powierzchowne, uszkodzony naskórek regeneruje się w szybkim tempie, uraz nie pozostawia żadnych blizn.
  • Oparzenie stopnia 2a. Uszkodzona zostaje tzw. błona podstawna naskórka, a także warstwy powierzchniowe skóry. W procesie gojenia nie pojawia się tkanka ziarninowa, w związku z czym trwały ślad po oparzeniu jest stosunkowo mało widoczny – jest nim blizna nieprzerostowa.
  • Oparzenie stopnia 2b. Znacznie poważniejsze, prowadzące do uszkodzenia głębokich warstw ciała. Jeśli skóra zeszła po oparzeniu, w czasie gojenia wytwarza się tkanka ziarninowa. Głównie od skuteczności leczenia i pielęgnacji zależy, jak bardzo widoczny ślad pozostanie po urazie. Przy właściwie prowadzonej terapii efektem może być jedynie niewielka blizna nieprzerostowa. Jeśli jednak leczenie jest nieefektywne, wytwarza się nieprawidłowy przebieg włókien kolagenowych, a powstała blizna ma charakter przerostowy.
  • Oparzenia stopnia 3. To pełne uszkodzenie wszystkich warstw skóry. W leczeniu niezbędne jest chirurgiczne wycinanie martwych tkanek oraz dokonywanie miejscowych przeszczepów skóry. Pozostałością zawsze są widoczne blizny przerostowe.

W praktyce najczęściej dochodzi do oparzeń 2. stopnia. Są one efektem takich zdarzeń losowych, jak oblanie się wrzątkiem, gorącym mlekiem lub żrącą substancją, czy dotknięcie żelazka. Trwałość i charakter blizny w tym przypadku w ogromnej mierze determinowane są sposobem postępowania, zarówno bezpośrednio po oparzeniu, jak też w późniejszej terapii. Im lepiej będzie prowadzone leczenie, tym większa szansa, że blizny będą nieprzerostowe, a z czasem zaczną zanikać.

Zeszła skóra po oparzeniu – czy zostanie blizna?

To czy po oparzeniu zostaje blizna zależy m.in. od konkretnego przypadku, o czym była mowa wcześniej. Ma to też związek z tym jak szybko po oparzeniu zostanie włączone odpowiednie postępowanie oraz z długością i przebiegiem procesu leczenia.

Jak już zostało to opisane powyżej w przypadku oparzenia niezbędne jest odpowiednie postępowanie. Przede wszystkim należy schłodzić obszar ciała, który uległ poparzeniu, następnie odkazić ranę, potem zastosować żel hydrokoloidowy i – jeśli jest to konieczne – nałożyć właściwy opatrunek w postaci plastra lub bandażu.

Dzięki systematycznemu aplikowaniu odpowiedniego preparatu ślad po oparzeniu pierwszego oraz powierzchownego drugiego stopnia ma szansę wchłonąć się całkowicie. Środki na oparzenia stanowią remedium w przypadku gdy zeszła skóra po oparzeniu słonecznym, ale też po innych oparzeniach nie wykraczających poza IIA stopień oparzenia.

Stare blizny po oparzeniu – co pomoże?

Jeśli chcesz skutecznie zmniejszyć widoczność blizny po oparzeniu, najlepiej udaj się do gabinetu medycyny estetycznej. W klinice Skin-Medic, pod okiem doświadczonych lekarzy możesz skorzystać z innowacyjnych i bezpiecznych metod leczenia blizn. Najczęściej stosowanym zabiegiem na blizny po oparzeniach jest terapia laserem frakcyjnym ablacyjnym. Powoduje on kontrolowane uszkodzenie powierzchni skóry, która reaguje gruntowną przebudową swojej struktury. Dzięki temu pokryta blizną tkanka zaczyna się odnawiać.

Rezultaty terapii są uzależnione od stanu blizny, liczby zabiegów oraz indywidualnych uwarunkowań. W większości przypadków jednak już po kilku zabiegach blizna zostaje znacznie spłycona, wygładzona i rozjaśniona. Naturalnie, im mniejsza i świeższa jest blizna, tym większa szansa na jej usunięcie. Jednak zwykle udaje się zmniejszyć widoczność nawet bardzo starych blizn. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie pacjentów, którzy dużo lepiej czują się we własnym ciele. Laser to doskonała, sprawdzona metoda niwelowania blizn po oparzeniach, która ma bardzo wysoki stopień skuteczności.

W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów możliwe jest połączenie kilku form terapii. Oprócz lasera, często stosuje się także inne zabiegi medycyny regeneracyjnej. Jedną z najbardziej efektywnych metod wspierających leczenie blizn jest zabieg Plasma Complex, bazujący na krwi własnej pacjenta . Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu preparatu uwalniają się czynniki wzrostu, cechujące się silnym potencjałem regeneracyjnym. Usprawniają one odnowę komórkową w obrębie blizny, co wpływa na zmniejszenie jej widoczności.

Blizny po oparzeniach to nieestetyczne zmiany skórne, które jednak można skutecznie zniwelować. W Skin-Medic korzystamy z najnowocześniejszych metod i sprzętów, które zapewniają doskonałe efekty terapeutyczne. Zgłoś się do naszej kliniki, aby przekonać się o tym na własnej skórze!

tworzenie tkanki bliznowatej - w kolejnym etapie procesu organizm zaczyna produkcję tkanki łącznej, znanej jako tkanka bliznowa, którą charakteryzuje mniejsza elastyczność i odmienny wygląd niż normalna skóra.

Czytaj dalej...

W składzie znajdziemy azeloglicyna odpowiedzialną za redukcję wydzielania sebum, kwas migdałowy zmniejszający widoczność przebarwień i blizn, przeciwtrądzikowy kwas laktobionowy oraz niacynamid zmniejszający widoczność porów i utrzymujący stałe nawilżenie skóry.

Czytaj dalej...

Proces ten jest skomplikowany i długotrwały, przy czym czas regeneracji ściśle związany jest z charakterem i głębokością uszkodzeń, efektywnością leczenia, a także indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta z osobna, w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie.

Czytaj dalej...

Niemniej jednak możesz otrzymać środki finansowe nie tylko za złamanie kolana, ale również możesz liczyć na odszkodowanie za artroskopię kolana , jak i na odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki oraz zerwane więzadła w kolanie , a także za inne urazy stawu kolanowego.

Czytaj dalej...