Sudocrem na pryszcze na plecach - Skuteczne leczenie i porady dotyczące pielęgnacji skóry

TRĄDZIK NA PLECACH U MĘŻCZYZN

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać trądziku pleców, krosty na plecach u mężczyzn występują częściej, ponieważ są oni bardziej podatni na ich rozwój niż kobiety. Jednym z głównych czynników jest to, że mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, hormonu, który między innymi może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, który zatyka pory.

Pryszcze na plecach zwykle nie są objawem choroby – jednak w niektórych przypadkach mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej lub innego schorzenia. Na przykład pryszcze mogą pojawić się na plecach kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które może powodować trądzik.

Leki mogą również powodować pryszcze na plecach. Należą do nich niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, które mogą powodować trądzik jako efekt uboczny. Jeśli zaczniesz zauważać pryszcze po rozpoczęciu nowego leku, najlepiej je monitorować i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie ustąpią.

Pryszcze na plecach niekoniecznie muszą być objawem trądziku. Mogą pojawić się w wyniku innych, powszechnych chorób skóry, takich jak:

1. Wysypka z gorąca: pojawia się, gdy pot zostaje uwięziony w przewodach potowych, powodując powstawanie małych pryszczy lub czerwonych guzków. Jednak to zwykle ustępuje, gdy skóra ma szansę ostygnąć.

2. Reakcje alergiczne: nietolerancje pokarmowe, takie jak wspomniane wcześniej, mogą powodować powstawanie wyprysków. Inne czynniki dietetyczne mogą obejmować nadmiar cukru, przetworzone mięso, żywność o wysokim indeksie glikemicznym i fast foody.

3. Zapalenie mieszków włosowych: jest to zapalenie mieszków włosowych, które może powodować skupiska małych czerwonych guzków, które tworzą się wokół mieszków włosowych.

Domowe sposoby na pryszcze na plecach

Pryszcze na plecach pozwoli przede wszystkim zwalczyć odpowiednia dieta bogata w cynk. Jego doskonałe źródło stanowią: wątroba cielęca i wieprzowa, pestki dyni, kasza gryczana i biała fasola. Dziennie należy wypijać 8 szklanek wody, aby wypłukiwać zalegające toksyny.

W procesie pozbycia się pryszczy z pleców niezwykle istotnym aspektem jest higiena. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, zwłaszcza takich, które są przeznaczone specjalnie dla skóry trądzikowej. Pomocne będą środki do pielęgnacji z wyciągami z rumianku i nagietka oraz tonik do przemywania skóry na bazie cytryny, aloesu lub ogórka. Punktowo można nakładać antybakteryjną maść cynkową. Raz w tygodniu warto stosować peelingi – najlepsze będą enzymatyczne, ponieważ nie podrażniają skóry i zmian trądzikowych – oraz kąpiele ziołowe, zwłaszcza z naparami z szałwii, bratka i rumianku. Wyciągi z tych ziół odświeżą i odkażą skórę. Zalecane jest także picie ziołowych naparów trzy razy dziennie do posiłków.

Walce z trądzikiem na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z bawełny i lnu, wysypianie się i pozbycie się źródeł stresu. Kortyzol, hormonalny czynnik stresogenny, nie jest wówczas wydzielany w nadmiarze, dzięki czemu nie zaburza gospodarki hormonalnej.

Czego nie wolno robić

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez pacjentów jest samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie wyprysków. Jednak takie zabiegi tylko pogarszają sprawę, ponieważ nieumiejętne pozbywanie się zmian powoduje rozsiewanie się bakterii po całych plecach i powstawanie nowych krost. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany i dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób pielęgnacji skóry.

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Dlaczego powstają pryszcze na plecach?

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.

Testosteron i pryszcze na plecach

W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.

Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego

Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:

  • przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych),
  • czynniki genetyczne ,
  • silny, przewlekły stres ,
  • ogólne przemęczenie ,
  • nietolerancja glutenu czy nabiału,
  • złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru,
  • wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV,
  • szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki,
  • noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.

Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet

Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na innych częściach ciała, jest zwykle efektem złożonej interakcji wielu czynników.

  1. Nadmierna produkcja sebum, naturalnego „oleju” produkowanego przez gruczoły łojowe w skórze. Zbyt duża ilość może prowadzić do zablokowania porów skóry i powstania trądziku.
  2. Zablokowanie porów martwymi komórkami skóry, które mogą się mieszać z sebum, przyczyniając się do powstawania trądziku.
  3. Bakterie Propionibacterium acnes, które naturalnie występują na skórze. Namnażanie się drobnoustrojów w zatkanych porach przyczynia się do powstawania zmian ropnych.
  4. Zmiany hormonalne występujące szczególnie w czasie dojrzewania, ciąży oraz w trakcie cyklu menstruacyjnego, mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.
  5. Stres może zwiększyć produkcję sebum oraz oddziaływać na układ hormonalny.
  6. Dieta bogata w przetworzone jedzenie i cukry proste może wpływać na pogorszenie stanu skóry.
  7. Obcisłe ubrania i plecaki mogą powodować tarcie skóry i intensywniejsze pocenie się skóry na plecach, a tym samym zwiększają ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.

Aqua, Paraffinum Liquidum, Zinc Oxide, Paraffin, Lanolin, Cera Microcristallina, Sorbitan Sesquoleate, Benzyl Benzoate, Cera Alba, Benzyl Alcohol, Linalyl Acetate, Propylene Glycol, Benzyl Cinnamate, Lavandula Angustifolia Oil, Citric Acid, BHA.

Czytaj dalej...

choroby wywołujące obniżenie odporności; eozynofilowe zapalenie mieszków włosowych rozwija się głównie u chorych z HIV AIDS; atakuje ono twarz i górne części ciała, jednak dokładna przyczyna tej dermatozy pozostaje nieznana 3 ,.

Czytaj dalej...

Vedlejší účinky Výrobek je dobře snášen, v souvislosti s jeho užíváním nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky, v málo pravděpodobných případech podráždění pokožky alergie nepokračujte v užívání, nejsou známy žádné nepříznivé projevy interakce s jinými přípravky.

Czytaj dalej...

Može se koristiti i za negu kože u slučaju blagih opekotina kao što su opekotine od sunca , zatim protiv bubuljica, za negu kože sa ogrebotinama, negu iritirane kože posle procesa brijanja ili depilacije, protiv ekcema i u nezi dekubitisa.

Czytaj dalej...