Sudocrem na pryszcze na plecach - Skuteczne leczenie i porady dotyczące pielęgnacji skóry
TRĄDZIK NA PLECACH U MĘŻCZYZN
Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać trądziku pleców, krosty na plecach u mężczyzn występują częściej, ponieważ są oni bardziej podatni na ich rozwój niż kobiety. Jednym z głównych czynników jest to, że mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, hormonu, który między innymi może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, który zatyka pory.
Pryszcze na plecach zwykle nie są objawem choroby – jednak w niektórych przypadkach mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej lub innego schorzenia. Na przykład pryszcze mogą pojawić się na plecach kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które może powodować trądzik.
Leki mogą również powodować pryszcze na plecach. Należą do nich niektóre leki stosowane w leczeniu depresji, które mogą powodować trądzik jako efekt uboczny. Jeśli zaczniesz zauważać pryszcze po rozpoczęciu nowego leku, najlepiej je monitorować i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie ustąpią.
Pryszcze na plecach niekoniecznie muszą być objawem trądziku. Mogą pojawić się w wyniku innych, powszechnych chorób skóry, takich jak:
1. Wysypka z gorąca: pojawia się, gdy pot zostaje uwięziony w przewodach potowych, powodując powstawanie małych pryszczy lub czerwonych guzków. Jednak to zwykle ustępuje, gdy skóra ma szansę ostygnąć.
2. Reakcje alergiczne: nietolerancje pokarmowe, takie jak wspomniane wcześniej, mogą powodować powstawanie wyprysków. Inne czynniki dietetyczne mogą obejmować nadmiar cukru, przetworzone mięso, żywność o wysokim indeksie glikemicznym i fast foody.
3. Zapalenie mieszków włosowych: jest to zapalenie mieszków włosowych, które może powodować skupiska małych czerwonych guzków, które tworzą się wokół mieszków włosowych.
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach
Istnieje wiele czynników, które powodują powstawanie pryszczy na plecach. Są to m.in. hormony, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne. Bardzo często pacjenci borykający się z problemem pryszczy mają w rodzinie osoby, które przechodziły przez to samo. Kolejną przyczyną ich powstawania może być brak odpowiedniej higieny, co powoduje zaleganie na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka. Również nieumiejętnie dobrane kosmetyki, stosowane w codziennej pielęgnacji mogą powodować powstawanie wyprysków i krost. Wysyp pryszczy może być także ściśle powiązany z cyklem miesięcznym kobiety i nasilać się tuż przed miesiączką. Stres i związane z tym nadmierne pocenie się, a także palenie papierosów może także indukować pojawienie się pryszczy.
Niejednokrotnie zdarza się, że domowe metody leczenia wyprysków na plecach nie są skuteczne. W takiej sytuacji należy udać się po pomoc do dermatologa, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie włączenie leczenia farmakologicznego. Do wyboru jest kilka grup leków, pomagających w walce z wypryskami na plecach. Zwykle kurację zaczyna się od preparatów działających miejscowo - w formie maści, kremów czy płynów do przemywania. Jeśli ich stosowanie nie przynosi pożądanego rezultatu, lekarz może się zdecydować na przepisanie pacjentowi leków działających ogólnoustrojowo. Najczęściej w takiej terapii stosuje się doustne antybiotyki: tetracyklinę, doksycyklinę lub erytromycynę bądź retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Poprawa stanu skóry na plecach u pań może pojawić się na skutek stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, a to dlatego, że hamuje tworzenie androgenów przez jajniki, co z kolei ogranicza tworzenie sebum przez gruczoły łojowe. Wśród preparatów stosowanych na pryszcze na plecach znaleźć można także witaminy, które działają przeciwłojotokowo takie jak: witamina PP, witamina C i witamina B2. W przypadku leczenia wyprysków na plecach trzeba być cierpliwym - należy pamiętać o tym, że leczenie powinno trwać około 6 miesięcy.
PRYSZCZE NA PLECACH: PRZYCZYNY
Podobnie jak w przypadku innych części ciała, pryszcze na plecach mają tendencję do tworzenia się, gdy pory zatykają się brudem, potem i martwymi komórkami skóry. Dodatkowo, jeśli twoja skóra jest skłonna do wyprysków, twoje pory prawdopodobnie produkują nadmierną ilość sebum, co może prowadzić do ich gromadzenia się i zatykania również na plecach. Inne czynniki również mogą być przyczynami trądziku na plecach.
1. Tarcie od ubrań: ciasne ubrania lub ciężkie plecaki mogą podrażniać skórę, co prowadzi do powstawania pryszczy.
2. Hormony: nadprodukcja sebum może być spowodowana zmianami hormonalnymi, dlatego trądzik jest powszechny w okresie dojrzewania, a także podczas miesiączki.
3. Słaba higiena: niepranie pościeli i ubrań może prowadzić do nagromadzenia bakterii, które mogą dostać się do porów i spowodować stan zapalny, który skutkuje pryszczami.
4. Dieta: niektórzy mogą zauważyć pryszcze na plecach, jeśli ich dieta zawiera nadmiar nabiału lub węglowodanów. Spożywanie nadmiernych ilości węglowodanów może podnosić poziom cukru we krwi i insuliny, co z kolei może przyczyniać się do powstawania pryszczy.
5. Historia rodzinna: prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku jest większe, jeśli oboje rodziców go mieli. Na przykład jeden z rodziców może mieć dziedziczną chorobę, która powoduje zaburzenia hormonalne, co może przyczyniać się do wyprysków trądzikowych.
6. Produkty do pielęgnacji skóry: niektóre produkty do pielęgnacji skóry mogą aktywnie wysuszać skórę, co może nasilać nadprodukcję sebum i nasilać pryszcze.
7. Stres i niepokój: produkcja białek cytokin może być wyzwalana przez stres i niepokój. Białka te mogą powodować stan zapalny gruczołów łojowych, które z kolei wytwarzają nadmiar sebum i ostatecznie przyczyniają się do powstawania pryszczy.
8. Komedogene produkty do mycia: produkty zawierające składniki komedogenne mogą zatykać pory. Przykładami takich produktów są perfumowane płyny do mycia ciała, płyny zawieraj ące Laurylosiarczan sodu ( SLS - środek pieniący występujący w niektórych mydłach) i niektóre oleje, takie jak olej kokosowy.
Trądzik na plecach – przyczyny, leczenie, kosmetyki na pryszcze na plecach
Trądzik na plecach to powszechny problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Chociaż jest wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zwykle pojawiają się u osób obficie pocących się z powodu stresu, zmian hormonalnych lub noszenia obcisłej nieoddychającej odzieży i plecaków. Leczenie opiera się na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym, a w przypadku ciężkich zmian, zazwyczaj proponowane jest leczenie doustne. Skąd się bierze i jak pozbyć się trądziku na plecach? Wyjaśniamy!
