Sudocrem - Skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych
Co na zapalenie mieszków włosowych? Leczenie
Leczenie zapalenia mieszków włosowych zależy od zaawansowania choroby i objawów. W przypadku łagodnego zapalenia, można stosować domowe sposoby leczenia, takie jak okłady z ciepłą wodą lub maseczki z glinki. W przypadku poważniejszych objawów, takich jak ropne wykwity, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać antybiotyki, które zwalczą infekcję.
Stan zapalny mieszków włosowych, znany również jako zapalenie mieszków włosowych, jest powszechnym schorzeniem skóry, które może być uciążliwe i bolesne. Może występować na różnych obszarach ciała, takich jak twarz, szyja, plecy i genitalia. Główne objawy tego stanu zapalnego to rumień, obrzęk, ból i swędzenie wokół dotkniętych mieszków włosowych. Prawidłowa pielęgnacja skóry jest kluczowa dla łagodzenia objawów i zapobiegania nawrotom zapalenia mieszków włosowych. Przede wszystkim ważne jest regularne mycie skóry z użyciem łagodnych środków myjących i unikanie nadmiernego tarcia. Pomocne mogą okazać się również ciepłe kompresy, które pomagają złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Ważne jest również unikanie składników drażniących skórę, takich jak alkohol i perfumy. W przypadku nasilonych objawów należy skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub procedury inwazyjne, jeśli to konieczne.Pamiętaj również o stosowaniu odpowiednich nutrikosmetyków.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem
W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.
W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Zapalenie mieszków włosowych - zapobieganie
Z powodu tak różnych możliwych przyczyn zapalenia mieszków włosowych trudno mówić o jednolitych zaleceniach dla wszystkich przypadków. Ogólne zasady pokrywają się z zasadami zdrowego stylu życia:
- częste mycie ciała i regularne pranie odzieży,
- utrzymanie prawidłowej masy ciała i wdrożenie leczenia ewentualnych chorób przewlekłych,
- częste wstawanie i krótka aktywność fizyczna w przypadku siedzącego trybu życia,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- dezynfekcja maszynek do golenia i żyletek lub też stosowanie jednorazowego sprzętu, a przede wszystkim rzadsze golenie twarzy 3 ,
- noszenie ubrań luźnych i wygodnych, nawet w okresie mody na obcisłe elementy garderoby,
- uczęszczanie tylko do renomowanych ośrodków spa i aquaparków,
- uważne czytanie ulotek leków i omawianie działań niepożądanych farmakoterapii z lekarzem.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546248/
- https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171080,zapalenie-mieszkow-wlosowych
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/folliculitis/symptoms-causes/syc-20361634
- https://podyplomie.pl/dermatologia/30046,wybrane-zakazenia-gronkowcowe-i-paciorkowcowe-w-gabinecie-lekarza-dermatologa
- Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 4
- https://podyplomie.pl/dermatologia/37624,rogowacenie-mieszkowe-u-dzieci-i-mlodziezy-powazny-problem-estetyczny
- https://www.termedia.pl/dermatologia/Jak-leczyc-zapalenie-mieszkow-wlosowych-wylysiajace-folliculitis-decalvans-,16679.html
Zapalenie mieszków włosowych - co to jest?
Zapalenie mieszków włosowych (zwane tez zapaleniem okołomieszkowym) to częsty problem dermatologiczny. W jego przebiegu pojawia się stan zapalny mieszka włosowego i otaczającej go skóry, łatwy do rozpoznania i zwykle nie wymagający dodatkowej diagnozy. Zapalenie mieszków włosowych niekiedy ma charakter przewlekły z powodu ropiejących ognisk choroby, które mogą wywoływać kolejne infekcje.
Rejony atakowane przez chorobę obejmują kończyny, klatkę piersiową, twarz oraz kark i plecy. Zaobserwowano, że zapalenie mieszków włosowych częściej rozwija się u mężczyzn.
Mieszki włosowe - definicja
Każdy włos składa się z łodygi i nasady. Łodyga znajduje się powyżej linii skóry, natomiast nasada - zakończona cebulką - wewnątrz skóry. Cebulka to żywa część tej struktury odpowiedzialna za wzrost, a po pewnym czasie za obumarcie i wypadnięcie włosa. Otacza ją torebka z tkanki łącznej zwana mieszkiem włosowym.
Każdy mieszek włosowy połączony jest z gruczołem łojowym oraz przyczepiony do maleńkiego mięśnia odpowiedzialnego za gęsią skórkę i stawanie dęba. Do mieszka włosowego dochodzą też naczynia krwionośne i nerwowe. Te ostatnie odpowiadają za wysoką wrażliwość włosów na najlżejszy nawet kontakt z ciałem obcym oraz z ruchem powietrza 1 .

Objawy zapalenia mieszków włosowych – jak wyglądają charakterystyczne grudki i krostki?
Typowe objawy tego problemu dermatologicznego to wysypka, swędzenie i krosty w okolicy mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Jeśli chodzi o miejsce występowania to krostki mogą pojawić się praktycznie na każdej owłosionej części ciała. Powszechny jest stan zapalny, który rozwija się w miejscach często golonych, spotykamy więc zapalenie mieszków włosowych pod pachą, zapalenie mieszków włosowych na nogach czy też zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i wówczas tworzą się skupiska krostek.
Najczęściej krostki są niewielkie, jednakże zarządzają się zmiany, których wielkość przekracza jeden centymetr i wtedy mamy do czynienia z czyrakiem. W okolicach w których mieszki włosowe położone są głęboko np. na twarzy, schorzenie może przyjąć charakter przewlekły - tzw. figówka. Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.
