Sudocrem - Skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób skóry: czyraka lub figówki. Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych? Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego? Na czym polega leczenie tej choroby skóry?
Spis treści
- Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?
- Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
- Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka
- Zapalenie mieszków włosowych - objawy
- Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
- Zapalenie mieszków włosowych - jak zapobiegać?
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Po zastosowaniu maszynki lub po depilacji woskiem w obrębie ujścia włosa pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Tego typu zmian nie należy lekceważyć. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.
Czyrak objawia się w postaci bolących guzków. W przebiegu choroby stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry i atakuje także tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to przewlekłe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej i na brodzie, które może doprowadzić do obrzęków i bólu skóry.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Objawy zapalenia mieszków włosowych to dolegliwość dermatologiczna, która charakteryzuje się stanem zapalnym mieszka włosowego. Jest to schorzenie, które dotyka głównie skóry owłosionej, takiej jak skóra głowy, twarz, pachy czy krocze. Choroba występuje najczęściej u osób w wieku dojrzewania, a także u dorosłych w wieku 20-30 lat. Objawy bjawego zapalenia mieszków włosowych mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych fazach mogą to być tylko drobne krostki, które z czasem staja się coraz większe i bolesne. Oprócz tego może pojawić się również zaczerwienienie, obrzęk i świąd skóry. W niektórych przypadkach bjawe zapalenie mieszków może prowadzić do powstania ropni lub blizn. Leczenie tej choroby polega na stosowaniu antybiotyków, miejscowych preparatów przeciwbakteryjnych, a także na utrzymaniu dobrej higieny skóry. W przypadku nawrotów lub cięższych postaci choroby konieczne może być również wykonanie drobnych zabiegów chirurgicznych.
Zapalenie mieszków włosowych, znane również jako folliculitis, może mieć wiele różnych przyczyn. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:
1. Zakażenie bakteryjne: Bakterie, takie jak szczepy Staphylococcus aureus, często powodują zapalenie mieszków włosowych. Mogą przenikać do mieszków włosowych przez otwarte rany lub przetarcia skóry.
2. Zakażenie grzybicze: Niektóre infekcje grzybicze, takie jak grzybica skóry lub kandydoza, mogą powodować zapalenie mieszków włosowych.
3. Zbyt częste golenie: Ciągłe usuwanie włosów przez jedno zbyt częste golenie może podrażnić mieszków włosowe i prowadzić do zapalenia.
4. Uszkodzenie skóry: Uszkodzenie skóry, takie jak przetarcia, otarcia, oparzenia lub ukąszenia owadów, może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.
5. Ciasne ubrania: Noszenie ciasnych ubrań może powodować tarcie i ucisk na skórę, co może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.
6. Niskie higieniczne standardy: Nieprawidłowa higiena, takie jak brak regularnego mycia ciała czy czystość narzędzi do golenia, może sprzyjać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
Co na zapalenie mieszków włosowych będzie najlepsze? Bardzo dużo zależy od stopnia nasilenia objawów. Łagodne, pojedyncze zmiany nie zawsze muszą wymagać konsultacji z lekarzem. W takiej sytuacji warto obserwować zmiany na skórze. Jeśli jednak problem nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – zaczyna się rozprzestrzeniać na większe obszary skóry, pojawia się świąd, a zmiany stają się bolesne, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
Skuteczne leczenie zapalenia mieszków włosowych polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Niestety domowe sposoby na nic się tutaj nie zdadzą. Lek na zapalenie mieszków włosowych najczęściej stosuje się miejscowo lub, jeśli zmiany są bardzo rozległe, wprowadza się leczenie ogólne. W przypadku leczenia miejscowego antybiotykami na zapalenie mieszków włosowych są kwas fusydowy, retapamulina lub mupirocyna. W przypadku kobiet, które narzekają na ropień pachwiny lub częste otarcia pachwin, rekomenduje się depilację laserową. Bardzo ważne, aby nigdy nie wyciskać krost, gdyż doprowadzi to jedynie do pogorszenia stanu.
Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
Niektóre możliwe przyczyny zapalenia mieszków włosowych:
- zakażenie gronkowcem złocistym (Streptococcus aureus), który bytuje na powierzchni skóry i w wyniku urazu przedostaje się w głąb organizmu - jest to najczęstsza przyczyna zapalenia mieszków włosowych, jedną z postaci infekcji gronkowcem jest figówka gronkowcowata, rozwijająca się u mężczyzn w miejscach depilacji twarzy w wyniku stosowania niezdezynfekowanego sprzętu do golenia - figówka prowadzi do wypadania zdrowych włosów, które na szczęście odrastają po wyleczeniu choroby 2 ,
- zakażenie pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), do którego może dojść np. podczas wizyty na basenie, w parku wodnym lub w jacuzzi (stąd angielska nazwa "hot tub rash", czyli "wysypka od gorącej kąpieli"), w przypadku nie zadbania o właściwą higienę obiektu (odpowiednie pH wody czy stopień jej nasycenia chlorem),
- zakażenie drożdżakami - najczęściej objawia się na plecach i klatce piersiowej,
- zakażenie wywołane bakteriami Gram-ujemnymi, które objawia się zapaleniem mieszków włosowych w okolicach nosa i ust, zwykle jest następstwem długotrwałej antybiotykoterapii w przebiegu trądziku,
- choroby wywołujące obniżenie odporności, eozynofilowe zapalenie mieszków włosowych rozwija się głównie u chorych z HIV/AIDS, atakuje ono twarz i górne części ciała, jednak dokładna przyczyna tej dermatozy pozostaje nieznana 3 ,
- przewlekłe drażnienie (zespół niebieskich dżinsów) i uraz mechaniczny mieszków włosowych (zespół kierowców ciężarówek), w pierwszym przypadku zapalenie mieszków włosowych rozwija się na nogach osób noszących zbyt ciasne spodnie, w drugim - na pośladkach osób przebywających zbyt długo w pozycji siedzącej,
- niektóre leki, w tym glikokortykosterydy,
- ekspozycja na oleje i smoły,
- opatrunki okluzyjne (zabezpieczają ranę przed kontaktem z wszelkiego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, w tym z powietrzem) 2 .

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
Farmaceutyki stosowane miejscowo w leczeniu zapalenia mieszków włosowych:
- mupirocyna,
- kwas fusydowy,
- retapamulina.
Jeżeli schorzenie ma cięższy przebieg, niekiedy włączone zostają antybiotyki doustne.
W przypadku figówki gronkowcowatej leczenie przebiega zwykle dłużej niż w innych przypadkach i może trwać nawet kilka miesięcy 2 . U pacjentów z zapaleniem mieszków włosowych o podłożu grzybiczym zamiast antybiotyków stosuje się leki przeciwgrzybicze, w tym szampony, kremy i tabletki doustne.
Nosiciele HIV i chorzy na AIDS mogą odczuć ulgę w objawach eozynofilowego zapalenia mieszków włosowych po wdrożeniu terapii antyretrowirusowej.
Duże ropiejące zmiany, w tym czyraki, mogą wymagać interwencji chirurgicznej 3 . W przypadku zapalenia mieszków włosowych wyłysiającego, które wywołuje zakażenie gronkowcem złocistym lub Propionibacterium acnes leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. To schorzenie atakuje skórę owłosionej głowy, rzadziej inne części ciała, w tym narządy płciowe.
W pierwszej kolejności podaje się rifampicynę i klindamycynę w dawce 300 mg 2 razy na dobę przez 4-10 tygodni. Ponadto lekarz może przepisać glikokortykosterydy, retinoidy i sulfony.
Skuteczna też wydaje się terapia tzw. inhibitorami TNF-α (czynnika martwicy nowotworów alfa), infliksymabem i adalimumabem. Jako terapię wspomagającą stosuje się preparaty odkażające i zawierające glikokortykosterydy, a także inhibitory kalcyneuryny 7 .
Domowe sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Co można stosować w domu na zapalenie mieszków włosowych:
- przemywaj zmieniony obszar ciała nawet kilka razy dziennie stosując myjkę do ciała nasączoną roztworem octu (1 łyżka stołowa octu z białego wina) na ok. pół litra ciepłej wody,
- sięgnij po kremy i maści łagodzące świąd, - przemywaj chorą skórę co najmniej 2 razy dziennie mydłem antybakteryjnym, za każdym razem stosuj czysty ręcznik - zużyte wypierz najpierw w gorącej wodzie z dodatkiem mydła,
- ogranicz depilację ciała, a najlepiej przestań się golić na czas terapii 3 .
