Przyczyny Występowania Pryszczy na Nogach - Jak sobie z nimi radzić?
Pryszcze na nogach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na nogach to problem, który skutecznie potrafi zrujnować samopoczucie. W szczególności dotyczy to okresu letniego, kiedy większość z nas nosi krótkie i przewiewne spodenki, odsłaniające nogi. Jak szybko i skutecznie pozbyć się krost?
Pryszcze mogą być zarówno nieprzyjemnym dla oka defektem kosmetycznym, jak i objawem poważniejszego problemu. Nie inaczej jest w przypadku pryszczy na nogach. Na szczęście na każdy problem znajdzie się rozwiązanie! Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, w jakich okolicznościach pojawiają się pryszcze na nogach i jak wygląda ich leczenie.
Przyczyny powstania wyprysków na skórze
Mówiąc najprościej, wyprysk jest reakcją zapalną, która powstaje w wyniku działania jakiegoś czynnika zewnętrznego. Wyprysk może przyjąć postać ostrą, podostrą lub przewlekłą. Warto wiedzieć, że zmiany skórne to nie zawsze wypryski – przyjmują bowiem bardzo różną postać i mogą mieć przyczyny niezwiązane z reakcją zapalną – ale szerzej opowiemy o tym w poniższym artykule.
Wyprysk kontaktowy
Powstaje poprzez kontakt z alergenami u osób uczulonych. Bardzo często substancją uczulającą jest nikiel, chemikalia stosowane w masowej produkcji lub składniki perfum. Jeżeli substancje drażniące bezpośrednio uszkodzą skórę, mamy wówczas do czynienia z wypryskiem kontaktowym z podrażnienia. Oznacza to, że wyprysk nie ma związku z uczuleniem, ale z działaniem samej substancji (na przykład z drażniącą farbą, smarem lub cementem). Wypryski kontaktowe pojawiają się raczej u osób dorosłych, częściej kobiet, które mają większą styczność z kosmetykami.
l Objawy wyprysków kontaktowych na skórze – przede wszystkim to silny świąd na skórze. Oprócz tego pojawiają się krostki, zaczerwienienie lub pęcherzyki. Skóra staje się również pogrubiała i może się łuszczyć.
Atopowe zapalenie skóry
To przewlekła choroba skórna, której towarzyszy świąd. Główną przyczyną AZS jest dysfunkcja bariery skórnej, która powoduje suchość, świąd i stan zapalny. Choroba może dotykać zarówno niemowlęta, starsze dzieci i osoby dorosłe. Źródłem AZS są geny, bo układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów, wytwarzając nadmiernie przeciwciała IgE, skierowane przeciwko alergenom. Właśnie przez to chory może reagować na bardzo różne alergeny środowiskowe, takie jak pyłki roślin, pokarmy czy sierść.
l Objawy AZS: zaczerwienienie, suchość skóry, świąd, powracające zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne występują najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Mogą pojawić się również na narządach płciowych.
Przyczyny powstawania krost na nogach
Reakcja alergiczna
Najczęstszą przyczyną, dla której pryszcze pojawiają się na nogach, jest reakcja alergiczna. Może być to:
- Alergia kontaktowa – pryszcze pojawiają zwykle się w wyniku kontaktu z kosmetykami, drażniącym materiałem albo środkami piorącymi.
- Alergia pokarmowa – może dotyczyć zarówno spożywanych pokarmów, jak i przyjmowanych leków.
Zmiany skórne wywołane reakcją uczuleniową przyjmują zwykle formę grudek, bąbli, krostek albo pokrzywki. Czasami towarzyszy im także ból brzucha, wymioty, biegunka, a niekiedy także ból stawów.
Zapalenie mieszków włosowych
Kolejną bardzo częstą przyczyną pryszczy na udach jest zapalenie mieszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego w przypadku osób, które golą nogi. Wysypka przyjmuje wówczas postać krost wypełnionych ropą, zaczerwienionych dookoła. Za zapalenie mieszków włosowych odpowiedzialne jest przeważnie zakażenie bakteryjne.
Choroba
Niestety, pryszcze na nogach to także objaw choroby. Do tych, których jednym z objawów jest pojawienie się wysypki, zaliczamy:
- Ospę wietrzną objawy to małe swędzące krostki, występujące na całym ciele (w tym nogach) oraz gorączka i złe samopoczucie,
- Odrę w przypadku tej choroby daje się zaobserwować wypryski na całym ciele, obejmujące także kończyny. Zanim jednak się one objawią, występuje gorączka, kaszel, katar i zapalenie spojówek,
- Świerzb jest to pasożytnicza choroba zakaźna, która może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Świąd jest wyjątkowo uciążliwy, a drapanie pryszczy sprawia, że choroba roznosi się na resztę skóry,
- Grzybicę choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, a także produkty, których używała (np. gąbka do mycia ciała, ręcznik itp.),
- Łuszczycę choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku na ciele pojawiają się łuszczące plamy, którym nierzadko towarzyszy stan zapalny.
Swędzące krostki przy odbycie
Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.
Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne.
Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:
- zapalenie mieszków włosowych,
- łuszczyca odwrócona,
- trądzik skupiony,
- grzybica odbytu,
- opryszczka spowodowana wirusem HSV,
- rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
- guzki krwawnicze (hemoroidy),
- zaniedbania higieniczne.

Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
