Świąd po goleniu - Przyczyny, Leczenie i Skuteczne Sposoby Zapobiegania

Świąd skóry na nogach u cukrzyka

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Wymienić w tym kontekście warto przede wszystkim dwa zjawiska:

  • zespół stopy cukrzycowej - powikłanie występujące u około 15 proc. diabetyków, którego istotą jest niedostateczne ukrwienie kończyn dolnych. W wyniku tego dochodzi co zaburzeń czucia, wysuszenia, nadmiernego łuszczenia oraz świądu skóry stóp i łydek, powstania lokalnych owrzodzeń, a nawet deformacji kości,
  • zwiększona podatność na grzybicę, zwłaszcza stóp. Jej źródłem są powstające na ciele, a następnie pękające pęcherze, a także zapalne ogniska łuszczącej się skóry. Sprzyja temu zawilgocenie oraz maceracja naskórka, często występujące w dolnej części kończyn w wyniku przegrzania i przepocenia w mało przewiewnych butach.

Podsumowanie

Swędzenie skóry po goleniu może być uciążliwe, ale istnieje wiele sposobów, aby złagodzić te objawy. Przygotowanie skóry przed goleniem, używanie ostrych ostrzy, nawilżanie skóry i unikanie potencjalnie drażniących kosmetyków to tylko kilka zaleceń, które mogą pomóc. Jeśli jednak swędzenie jest silne i nie ustępuje, warto skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć ewentualne problemy skórne.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, więc eksperymentuj i znajdź najlepsze metody pielęgnacji dla siebie. Twoja skóra będzie Ci wdzięczna!

Po goleniu skóra może swędzieć z kilku powodów, takich jak podrażnienie skóry, zaczerwienienie, wrastające włoski lub suchość skóry. Aby złagodzić swędzenie, można zastosować nawilżający balsam po goleniu, unikać szorstkich ruchów podczas golenia, używać ostrych i czystych ostrzy oraz regularnie nawilżać skórę. Jeśli swędzenie utrzymuje się lub jest bardzo dokuczliwe, warto skonsultować się z dermatologiem.

Czym są podrażnienia po goleniu i dlaczego się pojawiają?

Problem powstawania podrażnień skóry po goleniu jest złożony. Istnieje kilka powszechnie występujących czynników, które je powodują. Po pierwsze golenie powoduje mikrouszkodzenia naskórka, bez względu na to, czy używasz maszynki tradycyjnej, czy elektrycznej. Częstą przyczyną powstawania ran i zacięć przy goleniu są stępione ostrza.

Nieprawidłowe golenie i używanie nieodpowiednich kosmetyków również może prowadzić do powstawania podrażnień. Silne kosmetyki z alkoholem wysuszają skórę, która staje się nieprzyjemnie napięta i zaczerwieniona. Natomiast nieprawidłowe golenie bywa przyczyną wrastania włosków. Wtedy również skóra może zareagować stanem zapalnym, co prowadzi do swędzenia, zaczerwienienia i bólu. Poza tym zbyt mocne naciskanie maszynki do golenia lub ciągnięcie skóry podczas golenia może zwiększyć ryzyko podrażnień . Skóra staje się bardziej podatna na mikrouszkodzenia.

Często podrażnienia skóry po goleniu występują, gdy przystępujesz do usuwania włosów bez przygotowania skóry. Pominięcie etapów przygotowawczych, takich jak nałożenie ciepłego ręcznika na twarz przed goleniem, może spowodować, że włosy będą trudniejsze do wyprowadzenia, co zwiększa ryzyko podrażnień.

Rodzaj cery i alergie również nie pozostają bez wpływu. Panowie z cerą wrażliwą, trądzikową i alergiczną częściej odczuwają nieprzyjemne skutki codziennego golenia.

Domowe sposoby na swędzenie krocza

Na swędzenie krocza stosuje się często również domowe sposoby. Czy są skuteczne na tego typu dolegliwości?

Zioła na swędzenie krocza

Jeśli cierpisz na notoryczne swędzenie pachwin oraz krocza, sięgnij po zioła. Możesz przygotować z nich tak zwane przymoczki lub napary.

Skuteczny w radzeniu sobie z tego typu podrażnieniami jest tymianek, który zawiera przeciwgrzybiczny tymol.

Pomocny będzie również imbir lekarski z właściwościami grzybobójczymi, podobnie jak lukrecja czy olejek z drzewa sandałowego.

Wystarczy, że w przygotowanym naparze któregoś z nich zamoczysz wacik, a następnie przyłożysz go na swędzące miejsce.

Soda oczyszczona i herbata na swędzenie krocza

Jeśli natomiast swędzenie występuje w okolicy odbytu, należy upewnić się, czy nie ma się czasem do czynienia z hemoroidami. Jeśli tak, wystarczy udać się do apteki po odpowiednią, łagodzącą maść na hemoroidy lub czopki.

Żeby poradzić sobie ze swędzeniem okolic odbytu, możesz przygotować gorącą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, która łagodzi podrażnienia. W kąpieli takiej przesiedź około 15 minut.

Skuteczne będzie również zastosowanie okładu z czarnej herbaty. Torebki wcześniej zaparzonego napoju zadziałają łagodząco i zniwelują uczucie swędzenia. Przyłóż je w do swędzącego miejsca, a po chwili poczujesz ulgę.

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...

Bardzo dużo takich produktów pielęgnacyjnych ma w składzie detergenty, konserwanty, perfumy czyli związki które mogą działać drażniąco na skórę głowy, a nawet wywołać reakcję alergiczną, powodując świąd.

Czytaj dalej...

Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.

Czytaj dalej...

Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.

Czytaj dalej...