Przyczyny Świądu Skóry Głowy i Wypadania Włosów - Jak sobie z nimi radzić?

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów

Samo swędzenie skóry głowy może być efektem stosowania niewłaściwych kosmetyków lub nieodpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Kiedy jednak towarzyszy mu nadmierne wypadanie włosów, problem może okazać się poważniejszy.

Należy pamiętać, że człowiek każdego dnia traci około 100 włosów w sposób naturalny. Wynika to z fizjologii włosa i jego żywotności, która jest ograniczona. O wypadaniu nadmiernym mówi się, kiedy ilość traconych co dzień włosów jest większa. Stan taki może mieć podłoże chorobowe i powinien zostać skonsultowany z lekarzem, najlepiej trychologiem zajmującym się właśnie problemami włosów i skóry głowy.

Przyczyną swędzącej skóry głowy i wypadania włosów może być choroba autoimmunologiczna zwana łuszczycą, polegająca na niewłaściwej odpowiedzi zapalnej na własne antygeny skóry. Stan ten wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może się pogłębiać i obejmować coraz szerszy obszar ciała. Interwencji terapeutycznej wymagają także takie choroby jak AZS czy grzybica.

Czy swędząca skóra głowy i wypadające włosy mogą być symptomem niewłaściwej pielęgnacji? W skrajnych przypadkach, kiedy skóra i włókna włosowe są bardzo przesuszone i nieodżywione, można spotkać się z takimi objawami.

Brak składników odżywczych w cebulkach może powodować obumieranie włosów i ich utratę, stan taki jednak również powinien zostać skonsultowany z trychologiem, który doradzi, jak przywrócić włóknom odżywienie i właściwy poziom nawilżenia.

Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?

Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?

  • Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
  • Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
  • Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
  • Dlaczego swędzi skóra głowy?
  • Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów
  • Swędząca skóra głowy i krostki
  • Swędząca skóra głowy i łupież
  • Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
  • Swędząca skóra głowy u dziecka
  • Szampon na swędzącą skórę głowy
  • Co na swędzenie skóry głowy?
  • Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy – SZAMPON

  • Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
  • Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
  • Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
  • Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
  • Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
  • Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.

Swędząca skóra głowy u dziecka

Swędzenie skóry głowy to problem, z którym nieraz zmagają się także dzieci. Jaka może być przyczyna dolegliwości u najmłodszych pacjentów? Podobnie jak u dorosłych, podłoża bywają różne.

U niemowląt stan taki może być następstwem podrażnienia, ponieważ skóra dziecka jest wówczas niezwykle delikatna. Łatwo ulega też przesuszeniu i reakcjom alergicznym, dlatego swędzenie może być reakcją na składnik szamponu.

U dziecka starszego – szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – swędząca skóra głowy może być objawem wszawicy, bardzo szybko rozprzestrzeniającej się w większych grupach. Kiedy dziecko się drapie, należy zawsze dokładnie obejrzeć jego głowę, a przede wszystkim skórę między włosami.

Wszy są bardzo niewielkie, ale da się je zauważyć podczas uważnych oględzin. Ponadto wszawicy zwykle towarzyszą czerwone plamki będące efektem ukąszeń.

Niekiedy świąd głowy jest też objawem choroby, dlatego nie można go lekceważyć i jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego źródła, powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Zmiany skórne na twarzy, a często też na szyi i dekolcie, mogą wywoływać również alergia pokarmowa na składniki produktów pokarmowych lub alergia wziewna , należące do najczęstszych chorób alergicznych skóry.

Czytaj dalej...

Kąpiel taka powinna trwać kilkanaście minut, by ocet zdążył zadziałać na swędzącą skórę, nie powinna jednak przekraczać pół godziny, ponieważ długa kąpiel wysusza skórę i może w konsekwencji wzmóc świąd.

Czytaj dalej...

Zjawisko to pociąga za sobą zbyt szybkie odnawianie się komórek naskórka, gromadzących się na skórze głowy, tworząc sporej wielkości łuski, które odczepiają się, lub łuski przylegające, o tłustym wyglądzie i barwie szaro-żółtej.

Czytaj dalej...

Układ immunologiczny psa może reagować uczuleniowo na składniki karmy białko zwierzęce, mleko, zboże, konserwanty, wzmacniacze smaku, barwniki, środki zapobiegające zbrylaniu , chemię domową, pyłki drzew i traw, środki ochrony roślin, roztocza, pleśń, rośliny leśne itp.

Czytaj dalej...