Przyczyny Świądu Skóry Głowy i Wypadania Włosów - Jak sobie z nimi radzić?

Co stosować na swędzenie skóry głowy?

Oczywiście kluczowe jest wspomniane już leczenie przyczynowe. W przypadku nieustępujących objawów o znacznym nasileniu powinniśmy udać się do dermatologa, który stwierdzi istnienie lub brak schorzeń dermatologicznych.

Zapamiętaj: Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn.

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi), część z nich jest dostępna bez recepty. Jeśli przyczyną jest tylko nadmierna suchość warto rozważyć terapię z zastosowaniem preparatów nawilżająco-natłuszczających, zwanych emolientami, które łagodzą dolegliwości świądowe i doskonale odbudowują barierę ochronną skóry, przywracając jej prawidłowy stopień nawilżenia. Istotne jest ponadto utrzymywanie właściwego poziomu higieny skóry owłosionej głowy (odpowiednio częste mycie, najlepiej delikatnymi szamponami hipoalergicznymi).

Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem oraz bardzo uciążliwym, mogącym prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny, które jest kluczowe w pozbyciu się problemu.

Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, Warszawa 2005
Dermatologia pediatryczna, W.L. Weston, J.G. Morelli, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 2
Dermatologia w praktyce. Część 1, Magdalena Czarnecka-Operacz, PZWL, Warszawa 2018
mp.pl

  • zdrowego stylu życia,
  • ciąża i połóg,
  • zdrowy rozwój dziecka,
  • sprawność, mobilność i suplementacja
  • relaks, stres i psychologia,
  • zapobieganie i leczenie raka.

Leczenie problemu

Aby pozbyć się problemu, należy odnaleźć jego przyczynę. Warto zacząć od zmiany kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Być może szampon, który stosujemy, zbyt mocno przesusza skórę głowy, co powoduje swędzenie.

Równowagę skóry mogą zakłócać również agresywne zabiegi stylizacyjne, np. suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem, farbowanie, prostowanie. W tej sytuacji kondycja skóry nie poprawi się, dopóki nie ograniczymy lub nie zaprzestaniemy wykonywania tych zabiegów.

Jeśli jednak to nie pomaga, konieczna jest wizyta u dermatologa. Lekarz oceni, czy pacjent nie zmaga się z chorobą skóry. Często może nią być łojotokowe zapalenie skóry, które powoduje uporczywy świąd i występowanie czerwonych, łuszczących się plam na ciele. Gdy zdiagnozuje problem, przepisze leki sterydowe, maści lub specjalne kosmetyki zawierające siarkę i selen, które pozwolą wyeliminować problem.

Szampon na swędzącą skórę głowy

Oferta kosmetyków do pielęgnacji włosów jest współcześnie tak bogata, że naprawdę trudno wybrać ten najwłaściwszy. Warto pamiętać, że szampony kupić można nie tylko w drogerii (stacjonarnej lub internetowej), ale również w aptece. Szampon na swędzącą skórę głowy tak naprawdę też może być różny, w zależności od tego, co jest podłożem dolegliwości i jakie są indywidualne potrzeby skóry pacjenta.

Inny preparat sprawdzi się, kiedy świąd spowodowany jest nadmiernym przesuszeniem, a inny przy nadprodukcji łoju i związanym z nią łupieżem. Trudno zatem mówić o jednym, uniwersalnym szamponie do swędzącej skóry głowy, ponieważ ten, który jednemu pacjentowi pomoże zniwelować objawy, u drugiego je potęguje.

Warto także pamiętać, że jeśli problem nie zniknie mimo zmiany kosmetyków i zwyczajów pielęgnacyjnych, należy udać się do lekarza. Przy chorobach takich jak łuszczyca czy AZS szampon do suchej i swędzącej skóry głowy może wspomóc terapię, ale nie będzie wystarczającym, zastępującym fachowe leczenie rozwiązaniem.

Swędzenie skóry głowy – inne przyczyny

Dlaczego nadal swędzi skóra głowy mimo to?

Przegrzanie skóry głowy – i to nie tylko gorące powietrze z suszarki! Duże ocieplenie powietrza (zmiana klimatu) powoduje wydzielanie większej ilości sebum i wymaga częstszego oczyszczenia skóry głowy z potu.

Twarda woda – tutaj może pomóc jedynie przegotowanie wody lub mycie skóry głowy w wodzie źródlanej.

Zmiany hormonalne – ciąża to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i zły moment na eksperymenty z szamponami!

Nerwica – nie tylko obgryzanie paznokci kojarzy się z rozładowywaniem nerwów! Za swędzeniem skóry głowy mogą kryć się problemy i trudne sytuacje życiowe, a emocje z nimi związane mogą skutkować swędzeniem skóry głowy i wypadaniem włosów.

Łupież a swędzenie skóry głowy – drożdżaki atakujące skórę głowy powodują powstanie łupieżu, których jest parę odmian: od łupieżu suchego, do tłustego i pstrego. Łupież drażni skalp i prowadzi do powstania podrażnienia skóry głowy oraz jej uporczywego swędzenia.

Czasem ciężko ustalić konkretną przyczynę zjawiska, ale doświadczony lekarz po zbadaniu zmian skórnych i zebraniu wywiadu jest w stanie określić alergiczne podłoże schorzenia i zlecić odpowiednie leczenie objawowe.

Czytaj dalej...

Jeśli świąd nie ustępuje, pojawiają się wypryski bądź towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą być to sygnały wysyłane przez nasze ciało, które informuje nas, że dzieje się coś złego.

Czytaj dalej...

W sytuacji, gdy źródłem dyskomfortu jest nie tylko łuszczenie się skóry na stopach, lecz także przesuszenie skóry w innych okolicach ciała i potrzebujesz naprawdę intensywnego nawilżenia, które przyniesie ulgę i da poczucie komfortu zastosuj Emulsję z 10 Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS.

Czytaj dalej...

Ograniczenie intensywnych czynności stylizacyjnych, stosowanie właściwych kosmetyków, dokładne spłukiwanie piany podczas mycia głowy, unikanie nawiewów gorącym powietrzem, ochrona przeciwsłoneczna to podstawy dbania o włosy.

Czytaj dalej...