Szampon na zapalenie mieszków włosowych - Skuteczne sposoby na leczenie i pielęgnację włosów
Zapalenie mieszków włosowych – czym jest?
Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne , które obejmuje zakażenie mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Poddane leczeniu szybko ustępuje, jednak nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dermatologicznych.
Zapalenie mieszków włosowych powstaje zazwyczaj na obszarach podrażnionej skóry . Podrażnienie może być wywołane depilacją, tarciem skóry o skórę (np. w przypadku skóry na udach) lub tarcia skóry o ubranie . Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być także długotrwałe noszenie opatrunków, plastrów i bandaży . Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj wywoływane jest przez drobnoustroje , które bytują na skórze.
Jednorazowe maszynki do golenia i preparaty do dezynfekcjiSchorzenie może wystąpić niezależnie od płci czy wieku. Najbardziej predysponowane są osoby:
- chore na cukrzycę,
- z osłabionym układem immunologicznym, np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV, leczone transplantologicznie lub chorujące na nowotwór,
- chorujące na schorzenia dermatologiczne, takie jak np. trądzik, egzema, liszaj płaski,
- cierpiące na otyłość,
- często depilujące swoje ciało,
- spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej (zmiany występują na pośladkach i tylnej stronie ud) [1,3].
Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Na krosty na skórze głowy stosuje się przede wszystkim leki i preparaty mające na celu zwalczanie lub łagodzenie pierwotnych przyczyn wystąpienia wykwitów, np. maść z antybiotykiem.
Nie leczy się zatem krost jako takich, lecz zakażenie gronkowcem czy krętkiem bladym, łuszczycę, łupież etc.
Typowy szampon na krosty na głowie nie istnieje, można co najwyżej używać kosmetyków ułatwiających oczyszczanie i złuszczanie, hamujących łojotok czy zapobiegających wypadaniu włosów.
Nie należy jednak wybierać ich na chybił trafił, lecz kierując się wskazaniem lekarza. Jeśli chodzi o profesjonalną terapię - przykładowo, figówkę leczy się antybiotykami przyjmowanymi ogólnoustrojowo lub miejscowo, wśród których można wymienić takie substancje jak:
Do tego w użyciu jest gencjana (fiolet goryczki), którą smaruje się powierzchnię głowy. Z kolei w przypadku łuszczycy zastosowanie znajdują w pierwszej kolejności środki o działaniu keratolitycznym, a więc ułatwiającym złuszczanie się zrogowaciałych komórek naskórka.
Należą do nich:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Dodatkowo w terapii stosuje się słabe glikokortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon, a także typowe leki na łuszczycę, w tym pochodne witaminy A i D oraz inhibitory kalcyneuryny.
Domowe sposoby na krosty na głowie tak naprawdę nie istnieją. Jeśli przyczyną wyprysków jest choroba, lekarz musi przepisać leki lub inne specjalne preparaty
Samodzielnie można zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest stosowanie środków oczyszczających i peelingów enzymatycznych. Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich medykamentów powinno być wcześniej skonsultowane z dermatologiem.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Za wiele przypadków zapalenia odpowiada infekcja gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), rzadziej zakażenie wirusowe lub grzybicze. Przyczyny mogą być jednak bardziej prozaiczne. Jeżeli skóra w danym miejscu jest nieustannie drażniona lub pocierana (np. przez ubranie), również może się rozwinąć zapalenie. U ludzi dorosłych typową sytuacją jest wystąpienie zapalenia mieszków włosowych po goleniu. Mężczyźni z obfitym, trudnym do usunięcia zarostem często doświadczają objawów dermatozy na twarzy. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi zapaleniu są leki (w tym glikokortykosteroidy) lub opatrunki okluzyjne. Potencjalnych powodów jest jednak więcej.
Warto wiedzieć, że niektóre osoby mogą mieć większą skłonność do zapalenia mieszków włosowych. Ryzyko zwiększa się w przypadku zaburzonej odporności (np. u diabetyków) oraz występowania zapalenia skóry o innym podłożu.
Bezpieczny szampon do skóry wrażliwej – niezbędne wsparcie na czas leczenia
Co na zapalenie mieszków włosowych może pomóc oprócz leków? Stan zapalny skóry zawsze wymaga dużej delikatności – zmienionych obszarów nie należy drapać, pocierać ani narażać na kontakt z chemikaliami i substancjami drażniącymi. Ostrożność ma znaczenie także w doborze preparatów myjących i nawilżających.
Jeśli w grę wchodzą wypryski na głowie, warto sięgnąć po specjalistyczny szampon nawilżający, który wspomaga terapię stanów zapalnych. Przykładem jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, polecany do częstego mycia skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej. W przypadku występowania świądu i miejscowych stanów zapalnych pomaga je złagodzić. Preparat ten działa również profilaktycznie wobec łuszczenia się skóry, przesuszenia, dyskomfortu. Można go stosować bez ograniczeń wiekowych. Pamiętaj jednak, że podstawą jest leczenie pod okiem dermatologa.

Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).
Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.
W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.
Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.
