Jaki szampon wybrać, aby pozbyć się pryszczy na głowie?

Jak wyglądają pryszcze na głowie?

Pryszcze na głowie, szczególnie o treści ropnej lub o czerwonym zabarwieniu, pojawiają się najczęściej w sezonie zimowym i mogą świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych, trądziku, grzybicy lub łuszczycy. Zmiany skórne powodują swędzenie, jednak warto pamiętać o tym, że ich drapanie bardziej zaostrza objawy. Pryszcze na głowie pod włosami są wyczuwalne w postaci grudek, które czasami sprawiają niewielkie dolegliwości bólowe.

Przetłuszczająca się skóra głowy wymaga właściwej pielęgnacji, a w przypadku stanu przewlekłego – wizyty u dermatologa i podjęcia leczenia farmakologicznego. Niestety, jednym z podstawowych błędów osób z tendencją do ropnych pryszczy na głowie jest stosowanie nieodpowiednich szamponów, serum zatykającego pory skóry lub tłustych olejków. Błędy pielęgnacyjne są jednym z czynników zaostrzających stany zapalne.

Jak wyciskać pryszcze, aby pozbyć się całej zawartości zatkanych gruczołów? Najlepiej w ogóle nie wyciskać pryszczy. W przypadku zmian podskórnych lub zaskórników z ropną treścią istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia chorobotwórczych bakterii na całą powierzchnię głowy, a nawet na twarz lub inne części ciała. Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Krosty na głowie – pryszcze i strupy na skórze głowy: przyczyny i pielęgnacja

Krosty na głowie najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Ich powodem może być także zapalenie mieszków włosowych, a krosty i strupki to jedynie objaw. Aby się ich pozbyć, powinniśmy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skalpu, a także zakwaszenie skóry.

Data publikacji: poniedziałek, 17 kwietnia 2023 09:51

Krosty na głowie najczęściej pojawiają się osób, które mają problem z nadmiernych przetłuszczeniem się włosów i tłustą skórą, jednak nie jest to regułą. Stosowanie w tym przypadku mocno oczyszczających kosmetyków w celu pozbycia się pryszczy z głowy jest dużym błędem i powoduje jeszcze większy nawrót problemu. Krostek na głowie najłatwiej pozbyć się regularną i sumienną pielęgnacją - częstym mycie włosów delikatnymi szamponami, regularnymi peelingami skalpu oraz płukankami zakwaszającymi.

  1. Przyczyny krost na głowie
  2. Swędząca skóra głowy i krostki
  3. Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
  4. Ropne krosty na głowie - zdjęcia i przyczyny
  5. Czy bolące krosty na głowie to objaw trądziku
  6. Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
  7. Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy

Pryszcze na głowie – kogo dotyczy problem?

Chociaż temat pryszczy kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, zmiany tego rodzaju mogą pojawić się u osób w różnym wieku. Zapalenie mieszków włosowych jest wywołane przez bakterię, która atakuje bez względu na wiek. Z kolei skłonność do trądziku w różnych częściach ciała wynika w dużej mierze z zaburzeń hormonalnych, pojawiających się nie tylko u młodzieży, ale także u kobiet po porodzie – osiągnięcie ponownej równowagi w gospodarce hormonalnej może nastąpić wiele miesięcy po rozwiązaniu.

Pryszcz podskórny lub ropny pojawiający się na skórze głowy najczęściej wynika z zaniedbań higienicznych. Ma to na ogół związek z noszeniem czapek ze sztucznych materiałów, które nie odprowadzają wilgoci z powierzchni głowy, a ponadto nie zapewniają jej odpowiedniej wentylacji. A ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii, powodują wzmożoną aktywację gruczołów potowych i łojowych. Dochodzi wówczas do nagromadzenia się w porach skóry zbyt dużej ilości sebum, a w konsekwencji do ich zablokowania.

Ponadto przyczynami tworzenia się bolących pryszczy na głowie mogą być:

  • zbyt rzadkie mycie skóry głowy,
  • pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry,
  • łuszczyca,
  • łupież tłusty – powodujący bardzo silne przetłuszczanie się skóry głowy,
  • nadmierny wysiłek fizyczny, który powoduje częste pocenie się,
  • przewlekły stres – produkowany w sytuacjach stresowych kortyzol prowadzi do wydzielania nadmiaru łoju, który znajduje ujście w zmianach trądzikowych,
  • zbyt duża zawartość cukru w diecie – do grupy „winowajców” można zaliczyć nie tylko słodycze, ale także wysokoprzetworzoną żywność,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • korzystanie z publicznych basenów i saun lub korzystanie z cudzych ręczników,
  • zaburzenia hormonalne,
  • grzybica,
  • zakażenie bakteryjne, np. gronkowcem złocistym.

3 produkty, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie

W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

1 . PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.

2 . PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.

3 . IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.

Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca

Swędzące krosty na skórze głowy mogą być objawem różnych chorób skóry, w tym grzybicy oraz łuszczycy.

Grzybica skóry głowy, zwana również łupieżem, jest spowodowana przez grzyby, które infekują skórę głowy i wywołują zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie skóry. Objawem grzybicy skóry głowy mogą być również krostki i wypryski. Może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą lub zwierzęciem, dzielenie się z zarażoną osobą jedną szczotką lub innymi przedmiotami osobistymi. Czynniki takie jak stres, zmiany hormonalne, osłabienie układu odpornościowego, a także nieprawidłowa higiena osobista mogą zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy skóry głowy.

Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje szybkie i nadmierne odnowienie komórek skóry, co prowadzi do tworzenia się łusek na skórze. Objawem łuszczycy na skórze głowy mogą być czerwone plamy, łuszczenie skóry, rzadziej swędzące krostki, z reguły nie wypełnione ropą, a raczej przypominające stupy. Leczenie łuszczycy zależy od nasilenia objawów, często stosuje się leki miejscowe. Leki doustne są zwykle przepisywane w cięższych przypadkach łuszczycy skóry głowy i zapobiegają szybkiemu namnażaniu się komórek skóry.

Jeśli podejrzewacie u siebie grzybicę głowy bądź łuszczycę, koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą, doświadczony dermatolog z pewnością trafnie postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Fluoride, Cetylpyridinium Chloride, Tetrapotassium Pyrophosphate, Zinc Citrate, Tetrasodium Pyrophosphate, Aroma, Disodium EDTA, Sodium Citrate, Sodium Saccharin, Polysorbate 20, Citric Acid, Sodium Benzoate, Limonene, CI 42051.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...