Jaki szampon wybrać, aby pozbyć się pryszczy na głowie?

Pryszcze na głowie – kogo dotyczy problem?

Chociaż temat pryszczy kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, zmiany tego rodzaju mogą pojawić się u osób w różnym wieku. Zapalenie mieszków włosowych jest wywołane przez bakterię, która atakuje bez względu na wiek. Z kolei skłonność do trądziku w różnych częściach ciała wynika w dużej mierze z zaburzeń hormonalnych, pojawiających się nie tylko u młodzieży, ale także u kobiet po porodzie – osiągnięcie ponownej równowagi w gospodarce hormonalnej może nastąpić wiele miesięcy po rozwiązaniu.

Pryszcz podskórny lub ropny pojawiający się na skórze głowy najczęściej wynika z zaniedbań higienicznych. Ma to na ogół związek z noszeniem czapek ze sztucznych materiałów, które nie odprowadzają wilgoci z powierzchni głowy, a ponadto nie zapewniają jej odpowiedniej wentylacji. A ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii, powodują wzmożoną aktywację gruczołów potowych i łojowych. Dochodzi wówczas do nagromadzenia się w porach skóry zbyt dużej ilości sebum, a w konsekwencji do ich zablokowania.

Ponadto przyczynami tworzenia się bolących pryszczy na głowie mogą być:

  • zbyt rzadkie mycie skóry głowy,
  • pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry,
  • łuszczyca,
  • łupież tłusty – powodujący bardzo silne przetłuszczanie się skóry głowy,
  • nadmierny wysiłek fizyczny, który powoduje częste pocenie się,
  • przewlekły stres – produkowany w sytuacjach stresowych kortyzol prowadzi do wydzielania nadmiaru łoju, który znajduje ujście w zmianach trądzikowych,
  • zbyt duża zawartość cukru w diecie – do grupy „winowajców” można zaliczyć nie tylko słodycze, ale także wysokoprzetworzoną żywność,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • korzystanie z publicznych basenów i saun lub korzystanie z cudzych ręczników,
  • zaburzenia hormonalne,
  • grzybica,
  • zakażenie bakteryjne, np. gronkowcem złocistym.

Czy twarde bolące krosty na głowie to objaw trądziku

Bolesne krosty na głowie mogą być objawem trądziku łojotokowego, który jest stanem zapalnym gruczołów łojowych. Łojotok może występować na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców i skórze głowy. Objawy na skórze głowy obejmują pojawienie się krostek, które są czerwone, bolesne i wypełnione ropą.

Trądzik na skórze głowy może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne, stres, dieta i nieodpowiednia higiena. Jeśli wraz ze zmianą pielęgnacji na delikatną dla powierzchni skóry głowy, problem choroby skóry nie ustępuje, lekarz może przepisać odpowiednią kurację.

Jak pozbyć się pryszczy na głowie?

W przypadku występowania na głowie zmian skórnych o charakterze krost i pryszczy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić konkretną przyczynę. Do niej zostanie dostosowany sposób leczenia, który będzie się bardzo różnił w zależności od schorzenia odpowiadającego za wykwity skórne.

Przy swędzeniu skóry głowy i krostkach warto stosować łagodne szampony, które skutecznie oczyszczają i równocześnie działają kojąco. Szukajcie szamponów bez SLS, czyli detergentów, które odpowiadają za spienianie się szamponu, ale mogą też drażnić skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą szampony emolientowe przeznaczone do skóry wrażliwej i atopowej.

Jeśli za krostki na powierzchni głowy odpowiada grzybica czy łupież, stosujcie szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. Zanim jednak go użyjecie, dokładnie zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Większość z nich należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.

Ważne, żeby dobrze oczyszczać skórę głowy i usuwać z niej nagromadzony martwy naskórek, łój, kurz. Raz w tygodniu wykonajcie peeling, jednak przy pryszczach w żadnym razie nie sięgajcie po peelingi ziarniste! Polecamy peelingi trychologiczne bazujące na enzymach, np. papainie, i kwasach.

Zobacz także: Szampon przeciwgrzybiczy, który przyniesie ulgę skórze. 5 skutecznych preparatów

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...