Skuteczne tabletki na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczny przewodnik

Swędzące plamy na skórze

Zmiany skórne mają bardzo wiele różnych postaci i niekiedy trudno jest je samodzielnie określić. Mogą mieć one charakter wysypki, czyli krostek lub bąbli, łuszczących się placków, liszajów czy swędzących plam na ciele.

Te ostatnie bywają symptomem wielu dolegliwości, dlatego – gdy się pojawią – najlepiej od razu pokazać je dermatologowi. Zdarza się, że tylko lekarz z fachową wiedzą i dużym doświadczeniem jest w stanie bez pełnej diagnostyki rozpoznać rodzaj zmian.

Swędzące plamy na ciele mogą towarzyszyć:

  • atopowemu zapaleniu skóry – wówczas plamy są najczęściej silnie zaczerwienione, a na nich może pojawiać się rozprzestrzeniona, drobna wysypka,
  • łuszczycy – plamy najczęściej są zaczerwienione, a na tym zaczerwienieniu pojawia się gruba warstwa martwego, białego naskórka,
  • alergii – przeważnie są symptomem alergii pokarmowe, zmiany wówczas najczęściej występują na ciele symetrycznie i niekiedy mają charakter zaczerwienionych obrzęków o różnej powierzchni, innym razem – swędzących bąbli na skórze.

Ponieważ różne są przyczyny problemu, różne też jest jego leczenie. Podejmując walkę z alergicznymi chorobami skóry ze swędzącą wysypką, należy w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować czynnik uczulający. Bez względu jednak na podłoże, ze zmianami i towarzyszącym im świądem należy zgłosić się do lekarza.

Formularz zwolnienia

Przedstawiamy dla Państwa przegląd najczęściej spotykanych tabletek ze świądu.

Tabletki ze swędzeniem odbytu

Tabletki ze świądem odbytu przepisuje się tylko wtedy, gdy nie ma wpływu na lokalne stosowanie leków przeciwświądowych - maści lub kremów. Zawsze leczenie rozpoczyna się lokalnie i tylko w skrajnych przypadkach przechodzimy do przyjmowania tabletek.

Swędzenie w odbycie może być spowodowane hemoroidami lub szczelinami odbytu. Ale najczęściej przyczyną tego świądu jest helminthiosis lub robaki. W tym drugim przypadku najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest przeprowadzenie pełnego leczenia przeciwpasożytniczego.

Przy ciężkim ciągłym swędzeniu odbytu lekarz może przepisać leki blokujące receptory opioidowe, które obejmują na przykład naltrekson. Lek ma wystarczająco silne działanie przeciwświądowe, ale ma szereg działań niepożądanych: może to być ból głowy, drgawki, niestrawność, pragnienie.

[5], [6], [7]

Tabletki ze świądu z łuszczycą

W przypadku łuszczycy swędzenie jest w większości przypadków dość silne i kłopotliwe. Dlatego tabletki ze świądem z łuszczycą powinny mieć silne działanie przeciwświądowe. Należą do nich, na przykład, leki hamujące kalcyneurynę. Tabletki te obniżają właściwości enzymu uczestniczącego w transporcie wapnia do struktury komórkowej - jest to proces obecny w zapaleniu. Zastosowanie takich tabletek umożliwia blokowanie działania cytokin, które powodują świąd skóry w łuszczycy. Ponadto tabletki na swędzenie hamują wytwarzanie substancji takich jak serotonina, histamina itp.

Inhibitory tabletek kalcyneuryny, które wspomagają świąd w łuszczycy, najczęściej zawierają leki takie jak cyklosporyna i takrolimus.

Swędzenie skóry a wątroba

Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.

Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość,
  • przewlekłe wirusowe zapalenie,
  • polekowe uszkodzenie wątroby.

Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.

Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.

Swędzenie skóry bez wysypki

Czy możliwe jest występowanie swędzenia skóry bez objawów skórnych? Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach, kiedy świąd ma podłoże psychiczne, „na oko” ze skórą wszystko jest w porządku – nie ma na niej krost, bąbli ani innego rodzaju zmian, nie jest zaczerwieniona ani się nie łuszczy.

Podobnie jest, kiedy swędzenie towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy czy chorobom nerek. Skóra pozostaje wówczas niezmieniona, ale uporczywa dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.

Swędząca skóra bez wysypki to również objaw przesuszenia lub niewłaściwego odżywienia. Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Sucha, swędząca skóra powinna zmieniać się po użyciu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Świąd powinien choć na jakiś czas ustąpić po zastosowaniu balsamu nawilżającego lub emolientu.

Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii oraz przy świądzie innego pochodzenia?

W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, aby skóra była zawsze odpowiednio nawilżona. Można to osiągnąć poprzez picie zalecanej ilości wody oraz stosowanie kosmetyków dobranych do naszych potrzeb. Kluczowe jest także unikanie preparatów chemicznych o składnikach działających drażniąco. Lepiej wybierać produkty specjalnie tworzone dla skóry wrażliwej lub reaktywnej, aby uniknąć w ten sposób dyskomfortu i podrażnień.

Rodzaj odzieży, którą nosisz, w dużej mierze ma też wpływ na swędzenie skóry. Zaleca się wybieranie miękkich, wygodnych ubrań uszytych z bawełny, lnu lub jedwabiu. Ponadto ważne jest, aby unikać nadmiernego ciepła i bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza gdy latem przebywamy na zewnątrz w godzinach południowych.

Radzenie sobie ze stresem może być również korzystne w zapobieganiu występowania objawów, jakie powoduje na przykład alergiczny świąd skóry. Stres może powodować różne objawy fizyczne, dlatego praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja lub joga, może znacząco pomóc. Jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się lub nasila, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu postawienia właściwej diagnozy oraz znalezienia najlepszego sposobu leczenia.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czytaj dalej...

Ranking wybranych propozycji dostępnych na rynku dokładnie wyjaśniamy w nim jak wpływają konkretne substancje wpływają na kondycję mieszków włosowych i ich łusek, dlaczego niektóre półprodukty zadziałają lepiej niż inne oraz podajemy wykaz najważniejszych substancji czynnych.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...