Skuteczne tabletki na łagodzenie swędzenia skóry - Praktyczny przewodnik
Formularz zwolnienia
Przedstawiamy dla Państwa przegląd najczęściej spotykanych tabletek ze świądu.
Tabletki ze swędzeniem odbytu
Tabletki ze świądem odbytu przepisuje się tylko wtedy, gdy nie ma wpływu na lokalne stosowanie leków przeciwświądowych - maści lub kremów. Zawsze leczenie rozpoczyna się lokalnie i tylko w skrajnych przypadkach przechodzimy do przyjmowania tabletek.
Swędzenie w odbycie może być spowodowane hemoroidami lub szczelinami odbytu. Ale najczęściej przyczyną tego świądu jest helminthiosis lub robaki. W tym drugim przypadku najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest przeprowadzenie pełnego leczenia przeciwpasożytniczego.
Przy ciężkim ciągłym swędzeniu odbytu lekarz może przepisać leki blokujące receptory opioidowe, które obejmują na przykład naltrekson. Lek ma wystarczająco silne działanie przeciwświądowe, ale ma szereg działań niepożądanych: może to być ból głowy, drgawki, niestrawność, pragnienie.
[5], [6], [7]
Tabletki ze świądu z łuszczycą
W przypadku łuszczycy swędzenie jest w większości przypadków dość silne i kłopotliwe. Dlatego tabletki ze świądem z łuszczycą powinny mieć silne działanie przeciwświądowe. Należą do nich, na przykład, leki hamujące kalcyneurynę. Tabletki te obniżają właściwości enzymu uczestniczącego w transporcie wapnia do struktury komórkowej - jest to proces obecny w zapaleniu. Zastosowanie takich tabletek umożliwia blokowanie działania cytokin, które powodują świąd skóry w łuszczycy. Ponadto tabletki na swędzenie hamują wytwarzanie substancji takich jak serotonina, histamina itp.
Inhibitory tabletek kalcyneuryny, które wspomagają świąd w łuszczycy, najczęściej zawierają leki takie jak cyklosporyna i takrolimus.
Przyczyny swędzenia skóry
Dlaczego skóra swędzi? Bezpośrednią przyczyną uczucia świądu jest podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Może być ono wywołane przez bodźce różnego rodzaju:
- mechaniczne,
- termiczne,
- elektryczne,
- chemiczne.
Ta uciążliwa dolegliwość może mieć bardzo różne podłoża. Z reguły udaje się ono ustalić po wnikliwej obserwacji lub przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki, choć zdarza się też, że przyczyna świądu pozostaje nieznana (np. gdy towarzyszy on pokrzywce idiopatycznej – wysypce o nieznanej etiologii).
Najczęstsza przyczyna swędzenia skóry jest błaha i wynika z niewłaściwej pielęgnacji prowadzącej do nadmiernego przesuszenia. Suchy naskórek staje się matowy, szorstki, zaczyna się łuszczyć i swędzi. Dzieje się tak szczególnie zimą, kiedy brakuje słońca i tym samym – witaminy D.
Inne często spotykane przyczyny swędzenia skóry to:
- wysoki cholesterol - nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wysoki poziom cholesterolu we krwi może negatywnie wpływać właśnie na skórę. Najpierw staje się ona szara, ziemista i niedożywiona. Wokół oczu mogą zacząć pojawiać się tzw. kępki żółte, czyli tłuszczowe złogi. Objawem takiego stanu może też być pokrzywka, a towarzyszy jej często uporczywy świąd,
- niedobór żelaza - niski poziom tego pierwiastka objawia się nie tylko apatią, ale również pogorszeniem kondycji włosów, paznokci i skóry, a niekiedy również jej swędzeniem,
- pasożyty - choroby pasożytnicze skóry, jak np. świerzb objawiają się silnym swędzeniem, wzmagającym się w nocy,
- menopauza - to czas, kiedy w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, a swędzenie skóry może być jednym z ich objawów. Na skutek zmian skóra staje się często przesuszona i traci swoje odżywienie,
- niedobór witamin - swędzenie skóry może być także symptomem niskiego poziomu niektórych witamin, a w szczególności tych, które odpowiadają w dużej mierze za jej dobrą kondycję, czyli witaminy A, C, D i E,
- choroby skóry - wiele schorzeń dermatologicznych objawia się świądem. Są wśród nich łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
- choroby ogólnoustrojowe - świąd skóry towarzyszy cukrzycy, niektórym chorobom wirusowym, autoimmunologicznym oraz nowotworowym.
Wskazania Tabletki ze świądu
Tabletki ze świądem można przepisać w dwóch przypadkach:
- na ogólne lub powszechne patologie, którym towarzyszy powszechny świąd,
- w chorobach skóry, którym towarzyszy zlokalizowany świąd.
Pierwsza linia chorób obejmuje:
- niewydolność nerek z zaburzeniami procesów metabolicznych,
- zatory dróg żółciowych w zapaleniu wątroby lub zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a także w obecności kamieni w przewodach żółciowych,
- nierównowaga hormonalna,
- choroby krwi - na przykład limfogranulomatoza,
- choroby endokrynologiczne - na przykład, choroba tarczycy lub cukrzyca.
Zlokalizowane swędzenie może towarzyszyć takim chorobom:
- świerzb,
- uszkodzenie wszy i innych owadów,
- wyprysk,
- grzybicze choroby skóry,
- łojotok,
- pokrzywka alergiczna i atopowe zapalenie skóry.
Świąd można obserwować nie tylko na skórze, ale również w okolicy odbytu (z chorobami pasożytniczymi, hemoroidami itp.), W strefie zewnętrznych narządów płciowych ( z drozdem ).
[1], [2], [3], [4]
Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii oraz przy świądzie innego pochodzenia?
W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, aby skóra była zawsze odpowiednio nawilżona. Można to osiągnąć poprzez picie zalecanej ilości wody oraz stosowanie kosmetyków dobranych do naszych potrzeb. Kluczowe jest także unikanie preparatów chemicznych o składnikach działających drażniąco. Lepiej wybierać produkty specjalnie tworzone dla skóry wrażliwej lub reaktywnej, aby uniknąć w ten sposób dyskomfortu i podrażnień.
Rodzaj odzieży, którą nosisz, w dużej mierze ma też wpływ na swędzenie skóry. Zaleca się wybieranie miękkich, wygodnych ubrań uszytych z bawełny, lnu lub jedwabiu. Ponadto ważne jest, aby unikać nadmiernego ciepła i bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza gdy latem przebywamy na zewnątrz w godzinach południowych.
Radzenie sobie ze stresem może być również korzystne w zapobieganiu występowania objawów, jakie powoduje na przykład alergiczny świąd skóry. Stres może powodować różne objawy fizyczne, dlatego praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja lub joga, może znacząco pomóc. Jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się lub nasila, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu postawienia właściwej diagnozy oraz znalezienia najlepszego sposobu leczenia.
