Tradzik Rozowaty - Codzienne Wyzwania i Możliwości Leczenia

Trądzik różowaty – leczenie choroby

O ile nieleczone objawy trądziku różowatego nie są dla nas niebezpieczne, to wyglądają bardzo nieestetycznie i jak wiemy już z poprzedniego akapitu, mogą się utrwalić na naszej skórze, prowadząc do niemal nieodwracalnych zmian w jej obrębie. To wystarczający powód, żeby poszukać odpowiedzi na pytanie „jak leczyć trądzik różowaty?”. Jest on niestety chorobą przewlekłą, co oznacza, że ma skłonności do nawrotów i jest bardzo prawdopodobne, że jeśli już raz nas dotknął, to zrobi to ponownie.

Z racji na przewlekły charakter trądziku różowatego, jego leczenie musi się skupiać na kilku płaszczyznach. Oczywiście kremy na trądzik różowaty czy szeroko rozumiana farmakologia to jeden z takich elementów, jednak musimy pamiętać, że trądzik różowaty wynika z nadmiernego reagowania naszej skóry na bodźce płynące z otoczenia. Oznacza to, że nawet najbardziej skuteczny lek czy kosmetyk nie będą w stanie nam pomóc, jeśli odpowiednio nie zadbamy o wyeliminowanie przyczyny choroby.

Ranking TOP5 – Kremy, maści i preparaty na trądzik różowaty.

To chyba najczęściej polecane profesjonalne preparaty w formie dermokosmetyków, które otrzymują bardzo dobre opinie od klientów.

Nagroda: Najlepszy produkt

Acnerose to zestaw produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Jest to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagającej cery. Jego działanie jest skuteczne przeciwzapalne, a jednocześnie wspomaga regenerację i nawilża skórę. Zestaw Acnerose pomaga w walce z krostkami i grudkami, które są typowym objawem trądziku różowatego. Dodatkowo, normalizuje pracę gruczołów łojowych, co może przyczynić się do poprawy stanu skóry. Zestaw Acnerose dba również o delikatne naczynia krwionośne skóry – zwiększa ich elastyczność i przeciwdziała powstawaniu rumienia. W ten sposób może przyczynić się do poprawy wyglądu cery.

Zalety Acnerose
✅ Skuteczne działanie przeciwzapalne
✅ Wsparcie dla regeneracji skóry
✅ Nawilżanie skóry
✅ Zwalczanie krostek i grudek
✅ Normalizacja pracy gruczołów łojowych
✅ Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych
✅ Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy

Acnerose bazuje na naturalnych składnikach aktywnych:

  • ichtiol: to jedna z najskuteczniejszych substancji o dobroczynnym działaniu dla cery z trądzikiem różowatym. Wykazuje właściwości przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, a także przeciwgrzybicze. Dzięki temu skutecznie redukuje wypryski. Ichtiol przyśpiesza regenerację komórek, redukuje podrażnienia, a także zmiękcza skórę,
  • tlenek cynku: działa ściągająco oraz antybakteryjnie. Co więcej oczyszcza, przyśpiesza gojenie i zmniejsza podrażnienia związane z wypryskami. Z tego powodu sprawdzi się idealnie w przypadku cery z trądzikiem różowatym. Ponadto skutecznie zwęża pory, a także redukuje zaskórniki i niedoskonałości,
  • olej kokosowy: posiada właściwości dogłębnie nawilżające i odżywiające. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, oczyszczająco, ochronnie i regenerująco. Olej kokosowy sprawia, że skóra jest odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, staje się gęstsza i gładsza,
  • lanolina: posiada właściwości zarówno oczyszczające, jak i wygładzające i natłuszczające. Doskonale się wchłania i zmiękcza naskórek. Zapobiega odparowywaniu wody z powierzchni naskórka, ujędrnia uelastycznia.

Mikrobiom skóry w trądziku różowatym

Na naszej skórze bytują różnorodne mikroorganizmy – bakterie, wirusy, roztocza, grzyby – których równowaga jest kluczowa dla utrzymania zdrowia skóry. Skład mikrobiomu ma wpływ na funkcje immunologiczne skóry i jej barierę ochronną. W przypadku chorób skóry, takich jak Atopowe Zapalenie Skóry , trądzik pospolity czy trądzik różowaty, równowaga mikrobiomu skóry jest zachwiana. Namnażają się chorobotwórcze organizmy, prowadząc do powstania stanu zapalnego.

W przypadku trądziku różowatego zauważono, że w szczególności w dużej ilości pojawiają się nużeńce. Roztocza te bytują na skórze, pożywiając się sebum i białkiem w okolicy mieszków włosowych. Nużeńce mają wpływ na powstawanie grudek i krost, a także rumienia i „pajączków”. Alergeny produkowane przez te roztocza mogą dodatkowo aktywować stany zapalne.

Stan zapalny powoduje wzrost temperatury skóry twarzy, co z kolei wpływa na dalszy wzrost flory bakteryjnej i ponownie zaburza równowagę mikrobiomu, powodując nawroty choroby.

Trądzik różowaty - diagnoza

Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne

Trądzik różowaty - leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.

Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.

Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.

Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trądzik różowaty – leczenie ogólne

W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.

Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...

Zanim wybierzesz najlepsze kremy do opalania, warto dowiedzieć się, dlaczego tak właściwie ochrona przed słońcem ma tak duże znaczenie w końcu na ekspozycję słoneczną jesteśmy narażeni nie od dzisiaj.

Czytaj dalej...

There are certain classes groups of ingredients that have been shown to promote and feed the growth of the Fungal Acne, Fungi such as fatty acids, oils, esters, polysorbates and fermented ingredients.

Czytaj dalej...

Zawiera wysokie stężenie kofeiny, która pobudza mikrokrążenie w skórze oraz obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu pomaga w zmniejszeniu opuchlizny oka oraz działa rozjaśniająco na cienie pod oczami i EGCG, czyli galusan epigalokatechiny pozyskiwany z liści zielonej herbaty o działaniu silnie przeciwutleniającym dużo silniejszym od witaminy C , wzmacniającym i opóźniającym starzenie.

Czytaj dalej...