"Tłusta skóra głowy i wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia"

Ból skóry głowy (trichodynia) - przyczyny, objawy, leczenie

Ból skóry głowy (trichodynia) zdaniem specjalistów dość często ma podłoże psychiczne, ale zdarzają się też i inne przyczyny. Ból skóry głowy może pojawiać się także przy nieprawidłowej pielęgnacji włosów lub być wynikiem chorób skóry głowy. Sprawdź, dlaczego odczuwasz nieprzyjemny ból skóry głowy oraz jak sobie z nim radzić.

Spis treści

Za ból skóry głowy (trichodynia) i wypadanie włosów, które często towarzyszy tej przypadłości, odpowiadają bodźce bólowe wysyłane do mózgu przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy. Ma to związek ze wzmożoną produkcją przekaźnika bólu znanego jako substancja P. To właśnie ta substancja powoduje nadwrażliwość skóry głowy, stan zapalnyi odpowiada za wypadanie włosów.

Ból skóry głowy - przyczyny

Jest bardzo wiele przyczyn bólu skóry głowy, a przypadłość może się pojawić w różnych okresach życia. Może dotknąć kobiety i mężczyzn. Często występuje u osób cierpiących na różne rodzaje łysienia. W takich przypadkach, chociaż może trudno to sobie wyobrazić, doświadcza się bólu cebulek włosów.

Niektórzy specjaliści nazywają ten rodzaj bólu bólem fantomowym, którego doświadczają ludzie po utracie kończyny. W przypadku trichodynii jest to ból po utracie włosów. Skóra głowy boli także przy wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Łojotok przyczynia się do łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

  • obniżona odporność organizmu,
  • cukrzyca,
  • nadmierne wychłodzenie skóry,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
  • zaniedbywanie higieny.

Dość często ból skóry głowy i wypadanie włosów są następstwem urazu termicznego spowodowanego długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy.

Ból pojawia się w okolicy przedziałka, ponieważ ta część jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne skóry głowy są bardziej podatne osoby o jasnej karnacji i rzadkich włosach.

Za kolejną przyczynę bólu skóry głowy, występującą przy jej dotykaniu, uznaje się silny stres. Dolegliwość może towarzyszyć także depresji oraz napadom lęku.

Poza tym ból skóry głowy będzie występował u osób cierpiących na trichotillomanię, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niepohamowanym wyrywaniem włosów.

Ból skóry głowy przy dotyku może mieć związek z nieprawidłową pielęgnacją włosów i skóry głowy. Może wynikać z noszenia ciasnych spinek do włosów, zbyt mocnym gumek, związywaniem ich w tzw. koński ogon. Takie dolegliwości nazywane są syndromem kucyka.

Przeczulica skóry głowy pojawia się także u osób, które bezwiednie drapią się, np. podczas koncentracji uwagi. Powodem przeczulicy może być także reakcja alergiczna na nowy szampon, odżywkę do włosów czy farbę lub też na używanie niedobranych do włosów szczotek czy grzebieni.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

ZESTAW DELPOS
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA WYPADAJĄCE WŁOSY KUP TERAZ

Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to problemy, z którymi można i należy skutecznie walczyć. Na pewno warto byłoby postarać się o odwiedzenie lekarza. Zalecone może zostać stosowanie odpowiednich dermokosmetyków. Najlepiej postawić na pielęgnację naturalną. Postępowanie powinno być dostosowane do stopnia zaawansowania problemu. Najczęściej zaleca się równoległe stosowanie delikatnego szamponu oraz wcierki. Szampon zawierający łagodne środki myjące przede wszystkim nie będzie zaostrzał problemu. Jeśli przyczynę świądu stanowi łupież, dobrze byłoby postawić na szampon zawierający składniki, które pomogą go pokonać.

Wcierka powinna zaś być bogata w roślinne olejki i ekstrakty wzmacniające cebulki włosowe. Dobrym pomysłem będzie także zmiana diety na zdrowszą oraz picie dużych ilości wody. Pamiętajmy też o redukcji stresu, który nie wpływa zbyt dobrze na kondycję włosów.

Komentarze

No ja też bym się wstrzymała, ale może być tak, że to realnie nie koliduje

Mnie zdziwił temat w ogóle tego, że ktoś przy problemie jakim jest swędząca skóra głowy i wypadanie włosów myśli w ogóle nad tym czy aby koloryzacja jest mozliwa. Mi by to do głowy nie przyszło

Mi zmiana szamponów na naturalne pomogała, więc to mogłabym polecić. Oczywiście oprócz tego że trzeba udać się do specjalisty

U mnie najgorze było to, że i swędząca skóra głowy i wypadanie włosów właśnie były równocześnie. Ciężej sobie wtedy ustalić jak walczyć z problemami tego typu, bo jeszcze to uciążliwe swędzenie przeszkadza, cżłowiek mimo woli drapie głowę i problem wypadania się jeszcze nasila

To też jest prawda, obie przyczyny mogą występować same, ale zdarza się, że pojawiają się razem

Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów dlatego te problemy są powiązane, bo często są to przyczyny jednego problemu

Zdecydowanie to jest już przyczyna czegoś. Sam z siebie nie zaczyna swędzieć

Czyli swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to już efekt jakiegoś problemu. Ja myślałam, że to dlaczego skalp swędzi to jest informacja że coś zaraz się pojawi

Ważny jest także kwas hialuronowy o różnych wielkościach cząsteczek INCI Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate , a także składniki NMF, czyli nawilżającego czynnika, który naturalnie występuje w skórze są to m.

Czytaj dalej...

Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej przyczyn wzmożonej aktywności gruczołów łojowych wprowadzić dietę bogatą w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, unikać żywności przetworzonej i uważanej za niezdrową, starać się żyć w harmonii, bez stresu oraz usunąć z pielęgnacji kosmetyki przesuszające skórę.

Czytaj dalej...

Skoro wypalenie dopada nas na poziomie emocjonalnym i zawodowym , a do tego zawsze związane jest z nadmiarem, frustracją i niemożnością dawania sobie rady, to można spokojnie przyjąć, że te same mechanizmy dotyczą skóry.

Czytaj dalej...

Oczywiście walkę z kaszkową wysypką mogą wspomóc domowe sposoby, a raczej po prostu zabiegi, które wykonujemy w domu zamiast w profesjonalnych salonach kosmetycznych zwłaszcza w kwestii oczyszczania czy też nawilżania i odżywiania skóry.

Czytaj dalej...