"Tłusta skóra głowy i wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia"
Ból skóry głowy - objawy
Ból najsilniej jest odczuwany na czubku głowy oraz z tyłu, na części potylicznej. Ale są też osoby, które nie potrafią zlokalizować miejsca intensywnego bólu. Uskarżają się na ból skóry na całej głowie.
Taki ból pojawia się zwykle podczas pielęgnacji włosów - mycia włosów, rozczesywania włosów czy układania i suszenia. Nawet podmuch powietrza będzie wywoływał niemiłe doznania.
Czasem, z tego powodu nie jest możliwe noszenie czapki w chłodne dni. To wpędza osoby nadwrażliwe w błędne koło, ponieważ czapka przeszkadza, ale podobnie działają niskie temperatury oraz podmuchy wiatru.
Wśród objawów towarzyszących bolesności skóry głowy pojawia się nadmierne przetłuszczanie się włosów i ich wypadanie. Stają się one matowe, łamliwe i osłabione.
Objawy zapalenia skóry głowy
Zapalenie skóry głowy to ogólne pojęcie, które używane jest w stosunku do różnych dermatoz, czyli chorób skóry . Bez względu na czynnik wywołujący stan zapalny, towarzyszące mu objawy są na ogół uciążliwe dla pacjenta i nie pozostają bez znaczenia dla normalnego funkcjonowania. Objawami stanów zapalnych skóry są m.in.:
- suchość,
- świąd,
- łuszczenie,
- zaczerwienienie,
- pieczenie, a nawet ból przy dotyku,
- obrzęk,
- wypadanie włosów.
Warto pamiętać, że objawy te nie muszą występować wspólnie , ale w zależności od rodzaju stanu zapalnego. Niektóre z nich mogą też przybierać na sile. Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się :
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry.
Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość – czym się różnią i jakie dolegliwości skórne mogą wywoływać?
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy u dziecka
Łojotokowe zapalenie skóry głowy powszechnie diagnozowane jest u niemowląt. Szacuje się, że z tzw. ciemieniuchą boryka się blisko 10 proc. najmłodszych , a w zasadzie ich rodziców, bo nieestetyczne żółte łuski spędzają sen z powiek wielu z nim. Jak sobie z nią radzić? Zacznij od zweryfikowania rytuałów pielęgnacyjnych maluszka. Czy nie nakładasz głowę zbyt tłustych kremów, olejków lub innych preparatów? Pamiętaj, że zdrowa skóra dziecka nie wymaga zbyt wielu zabiegów , a delikatną skórę głowy warto myć po prostu wodą lub dodatkiem dedykowanego szamponu.
Bibliografia:
- Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 2019, 3, vol. 8.
- Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Postępy Nauk Medycznych 2018, XXXI.
- Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- Tatka A., Pawliczak R., Czy dieta ma znaczenie w atopowym zapaleniu skóry?, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2022, 9, 2.
- Woldman-Tambor A., Zawilska J. B., Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, Farmacja Polska 2009, tom 65, nr 11.
