Skóra twarzy - Jak radzić sobie z tłustą skórą?
Cera łojotokowa – czyli jaka? Charakterystyka
Skórę łojotokową nazywa się także skórą tłustą, przetłuszczającą się. Cera tłusta to również skóra, ale ta na twarzy. Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe.
Przez nadmiar łoju skóra łojotokowa:
- jest błyszcząca – cała twarz, ale ze wzmożonym „świeceniem się” strefy T, czyli czoła, nosa i jego okolic oraz brody,
- jest grubsza od innych typów skóry,
- może być ziemista i szorstka – co jest efektem nagromadzenia martwych komórek naskórka i sebum,
- ma widocznie rozszerzone pory, przez co jej powierzchnia wydaje się nierówna,
- jest pokryta zmianami trądzikowymi – w niektórych przypadkach przez nadmiernie wydzielane sebum i nieprawidłowe złuszczanie naskórka przy ujściu gruczołów łojowych dochodzi do rozwoju trądziku,
- jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych dzięki grubej naturalnej warstwie ochronnej,
- ma skłonność do rozwoju grzybicy i stanów zapalnych,
- wolniej się starzeje, a zmarszczki pojawiają się na niej dużo później niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów cery,
- jest lepka.
Cera łojotokowa – dlaczego cera jest tłusta?
Przyczyn tego, dlaczego cera się przetłuszcza, może być naprawdę wiele i nie jest to problem jedynie nastolatków przechodzących przez okres dojrzewania i tzw. burzę hormonów (podwyższenie poziomu hormonów androgenowych), w wyniku której dochodzi do wydzielania dużej ilości sebum. Skóra tłusta to także problem osób dorosłych.
Należy jednak dodać, że cera zmienia się w ciągu życia nawet kilka razy. Często problem cery tłustej ustaje po okresie dojrzewania. Nie jest to jednak reguła. W dorosłym życiu może dojść do ograniczenia skutków ubocznych skóry tłustej, jak np. trądziku, niemniej pozostanie ona cerą błyszczącą, przetłuszczającą się.
Skóra normalna w ciągu trzech godzin może wydzielić około 0,1 mg substancji tłuszczowych, sucha połowę mniej, a cera tłusta dwa razy tyle, co normalna, czyli od 0,2 do 0,4 mg tłuszczu.
Przyczyny cery tłustej:
- Zmiany (cykl miesiączkowy) lub zaburzenia hormonalne (nadmierna aktywność androgenów i progesteronu)
- Czynniki genetyczne
- Nadmierna ekspozycja na słońce
- Nieprawidłowa dieta:
- bogata w czerwone mięso i produkty bardzo przetworzone,
- z wysoką zawartością konserwantów i barwników,
- obfitująca w produkty z dużą zawartością cukru, jak słodycze, ciasta, ale także białe pieczywo czy słodzone napoje,
- bogata w produkty o wysokiej zawartości soli oraz ostre potrawy,
- w której spożywa się duże ilości kawy i mocnej herbaty, ale niewielkie ilości wody,
- o niskiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Zbyt częste dotykanie twarzy dłońmi
- Stosowanie leków, np. sterydów czy preparatów hormonalnych
- Niedobory witamin i minerałów
- Stres
- Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów
- Nieodpowiednia pielęgnacja, używanie kosmetyków komedogennych (zapychających pory), zbyt częste peelingowanie, złuszczanie naskórka, ciągłe stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających, matujących, odtłuszczających skórę czy pomijanie nawilżania
- Wiek, płeć
- Zaburzenia metaboliczne
Dlaczego skóra tłusta jest tłusta?
U osób, które mają skórę tłustą, gruczoły łojowe pracują zbyt mocno. Efekty nadmiernej produkcji sebum widać bardzo szybko – twarz zaczyna się błyszczeć, staje się szara i ziemista. Czoło, nos, broda szybko się przetłuszczają i stają się lepkie, pojawiają się niedoskonałości, czasem ropne wykwity. Aby przywrócić skórze równowagę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Nadmierną pracę gruczołów łojowych powodują hormony męskie tzw. androgeny. Najczęściej ich produkcja wzmaga się w okresie dojrzewania, wtedy na twarzach nastolatków pojawia się wysyp zmian trądzikowych. Gdy burza hormonalna mija, cera wycisza się.
Nie zawsze tak się dzieje. Czasem, mimo że okres dojrzewania dawno się zakończył, skóra dalej się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się nierówności i niedoskonałości. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyn głębiej.
U kobiet po 20. roku życia, które borykają się z tłustą cerą, androgeny mogą powodować również inne zaburzenia. Wpływają na cykl miesiączkowy, rozregulowując krwawienia, wywołują nadmierne owłosienie (hirsutyzm), problem z potliwością. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, zbadanie poziomu hormonów i podjęcie terapii hormonalnej.