Skóra twarzy - Jak radzić sobie z tłustą skórą?
Dlaczego skóra tłusta jest tłusta?
U osób, które mają skórę tłustą, gruczoły łojowe pracują zbyt mocno. Efekty nadmiernej produkcji sebum widać bardzo szybko – twarz zaczyna się błyszczeć, staje się szara i ziemista. Czoło, nos, broda szybko się przetłuszczają i stają się lepkie, pojawiają się niedoskonałości, czasem ropne wykwity. Aby przywrócić skórze równowagę, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Nadmierną pracę gruczołów łojowych powodują hormony męskie tzw. androgeny. Najczęściej ich produkcja wzmaga się w okresie dojrzewania, wtedy na twarzach nastolatków pojawia się wysyp zmian trądzikowych. Gdy burza hormonalna mija, cera wycisza się.
Nie zawsze tak się dzieje. Czasem, mimo że okres dojrzewania dawno się zakończył, skóra dalej się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się nierówności i niedoskonałości. W tej sytuacji trzeba szukać przyczyn głębiej.
U kobiet po 20. roku życia, które borykają się z tłustą cerą, androgeny mogą powodować również inne zaburzenia. Wpływają na cykl miesiączkowy, rozregulowując krwawienia, wywołują nadmierne owłosienie (hirsutyzm), problem z potliwością. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, zbadanie poziomu hormonów i podjęcie terapii hormonalnej.
Oczyszczanie twarzy i demakijaż - jakie kosmetyki wybrać?
Pielęgnacja twarzy zaczyna się od jej oczyszczenia, by przygotować skórę do aplikacji kosmetyków takich jak kremy nawilżające, serum czy maseczki do twarzy. Oczyszczanie twarzy to podstawa zdrowia skóry i należy przeprowadzać je systematycznie, dwa razy dziennie. Jakich kosmetyków używać w tym celu? Skutecznymi produktami są płyny micelarne, które zrewolucjonizowały oczyszczanie twarzy. Płyn micelarny zawiera micele mające zdolność przyciągania zanieczyszczeń, sebum, czy pozostałości kosmetyków, usuwając je ze skóry. Ta właściwość miceli sprawia, że nie ma potrzeby intensywnego pocierania skóry płatkiem. Wystarczy delikatnie go przyłożyć do skóry, by zanieczyszczenia przylgnęły do niego. Innym sposobem oczyszczania skóry jest użycie olejów, które znakomicie rozpuszczają zanieczyszczenia i oczyszczają skórę. Takie oleje i olejki do demakijażu dodatkowo nawilżają skórę. Demakijaż można przeprowadzać używając także tradycyjnych mleczek. Chcąc uzyskać doskonałe oczyszczenie, należy w kolejnym kroku użyć kosmetyków do mycia twarzy z użyciem wody. Tu świetnie sprawdzają się żele i pianki do twarzy. Dla osiągnięcia najlepszych efektów należy stosować kosmetyki z jednej gamy produktów do pielęgnacji.
Złuszczanie skóry to jeden z etapów jej pielęgnacji, który jest niezwykle istotny dla jej kondycji. Nadmiar nagromadzonego martwego naskórka sprawia, że powierzchnia skóry może być nierówna, a cera wyglądać na zmęczoną, poszarzałą, ale także utrudnia drogę składnikom odżywczym, uniemożliwiając im głębsze wniknięcie w skórę. Może także zatykać ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje pojawianie się wyprysków i zaskórników. Złuszczanie warto wykonywać przy skórze suchej, mieszanej, tłustej, ale także wrażliwej czy trądzikowej. Oczywiście do każdego rodzaju skóry należy wybrać odpowiedni peeling do twarzy. Kosmetyki do twarzy tego typu są dopasowane do różnych rodzajów cery i wybierając je, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, gdyż oprócz złuszczania, mają one także dodatkowe właściwości, dzięki składnikom kojącym, nawilżającym, normalizującym, czy odżywiającym. Na takie potrzeby skóry odpowiadają naturalne, wegańskie kosmetyki FaceBoom, ale także profesjonalne kosmetyki do twarzy Bielenda Professional.
Jakie składniki powinny mieć kosmetyki do cery tłustej?
W pielęgnacji tłustej skóry bardzo ważny jest wybór kosmetyków. Nie powinny zawierać w swoim składzie olejów: palmowego, kokosowego czy słonecznikowego, które mogą przyczynić się do nadmiernego zatykania porów. Wybieraj te na bazie aloesu, wyciągów z ziół, alg morskich, mocznika i kwasu hialuronowego. Połączenie takich składników proponuje REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING, czyli lekki krem nawilżający i seboregulujący z matowym wykończeniem. Krem, podobnie jak pochodzące z tej linii serum REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL, to doskonały wybór, kiedy borykasz się ze skórą tłustą, mieszaną czy problematyczną. Regularne ich stosowanie pozwoli zredukować nadmiar sebum, rozszerzone pory oraz występowanie niedoskonałości. Do swojej pielęgnacji warto wprowadzić również LEROSETT – maskę oczyszczającą z naturalnej, marokańskiej glinki Ghassoul. Ma działanie antybakteryjne, ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Co więcej, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych, które często pojawiają się przy cerze tłustej. Kosmetyk możesz stosować na całej twarzy lub punktowo na niedoskonałości.
Pamiętaj, że skóra tłusta potrzebuje właściwej pielęgnacji nie tylko w obrębie twarzy, ale także skóry głowy i całego ciała. W przypadku tłustej skóry głowy, jej efektem są szybko przetłuszczające się włosy (przede wszystkim u nasady), łupież, nadmiar łoju, podrażnienia, a w skrajnych przypadkach – łysienie łojotokowe. Aby temu zapobiec postaw na odpowiednią pielęgnację – pomogą zarówno kosmetyki, jak i domowe sposoby. Bardzo tłusta skóra głowy wymaga, aby odstawić używki, ograniczyć stres oraz sięgnąć po nakrycia głowy wykonywane z przewiewnych i naturalnych materiałów. Wpisując w wyszukiwarkę „tłusta skóra głowy domowe sposoby”, odnajdziesz też sporo porad na temat diety. Radzą one, aby wyeliminować z codziennego jadłospisu słodycze, gazowane napoje, fast foody, a także unikać nabiału, soli, tłustego mięsa. W zamian za to dieta powinna bazować na pokarmach bogatych w białko, cynk, miedź, siarkę oraz zioła.
Jak pielęgnować cerę tłustą? Instrukcja krok po kroku
Podstawą rutyny pielęgnacyjnej w przypadku cery tłustej jest dokładne oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, odżywianie i złuszczanie.
Krok 1: Oczyszczanie skóry rano i wieczorem
Usuń nadmiar sebum i zanieczyszczenia ze skóry. Ten etap powinien trwać około 3 minut. Wieczorem stosuj płyny micelarne i żele do demakijażu w formule oil-free i bez alkoholu, rano sięgnij po delikatny żel myjący do twarzy. Osusz skórę, najlepiej wacikiem kosmetycznym lub delikatnie przyłożonym do skóry listkiem ręcznika papierowego. Unikaj pocierania skóry i korzystania z ręczników kąpielowych.
Krok 2: Tonizowanie skóry
Użyj toniku bez alkoholu, najlepiej o działaniu antybakteryjnym, zwężającym pory lub nawilżającym. Możesz także skorzystać z hydrolatu, np. z oczaru wirginijskiego, różanego czy z aloesem.
Krok 3: Nawilżanie
Dokładnie wmasuj w skórę serum nawilżające np. na bazie kwasu hialuronowego, a następnie wklep w nią krem mocno nawilżający. Rano nie zapomnij także o kremie z filtrem SPF z faktorem 30 lub 50 o lekkiej, niezapychającej porów formule. Wieczorem możesz postawić na nieco mocniejsze wsparcie i tu dobrze oprócz kwasu hialuronowego szukać w kremie np. ceramidów.
Krok 4: Złuszczanie
Raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb zastosuj peeling enzymatyczny, który w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych nie sprzyja roznoszeniu bakterii po całej twarzy. Po peelingu możesz nałożyć na twarz maskę rozjaśniającą lub ściągającą. Postaw na glinkę kaolinową, węgiel aktywny, algi morskie czy witaminę C.

Pielęgnacja skóry tłustej
Cera tłusta wymaga regularnej pielęgnacji, która opanuje nadprodukcję sebum. Konieczne jest stosowanie kosmetyków, które wysuszą zmiany, uregulują pracę gruczołów i nawilżą cerę. Dobrze sprawdzą się kwas migdałowy, glikolowy, które pomogą odnowić naskórek, złuszczą go, spłycą blizny i zredukują przebarwienia. Po zastosowaniu kwasu skóra staje się gładsza, świetlista i odzyskuje zdrowy koloryt.
W pielęgnacji skóry tłustej konieczne jest nawilżanie jej. Brak odpowiedniego nawilżenia to częsty błąd, który skutkuje pogorszeniem stanu skóry. Jeśli stosujemy kosmetyki matujące, które mają zapobiec przetłuszczaniu, cera się wysusza. Jest to dla niej sygnał, by produkować jeszcze więcej łoju. Łatwo więc wpaść w pętlę, która skutkuje pogorszeniem stanu skóry.
Dobrze jest więc uregulować sobie pielęgnację. W okresie jesiennym i zimowym wprowadzić kosmetyki złuszczające z lekkim stężeniem kwasów, które pomogą odnowić naskórek, np. 5-procentowy kwas migdałowy. Do tego włączyć kremy nawilżające i nie zapychające porów, wzmacniające barierę hydrolipidową naskórka. Koniecznie trzeba również pamiętać o wysokich filtrach UV.
