Jak skutecznie pozbyć się trądziku różowatego

Trądzik różowaty – leczenie i profilaktyka

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą i nie do końca wyjaśnioną. Dlatego nie ma jeszcze postępowania terapeutycznego, które mogłoby zagwarantować pełne wyleczenie. Jednak odpowiednio dobrane terapie mogą poprawić komfort i jakość życia osób chorujących na Rosacea .

Trądzik różowaty – leczenie przyczynowe

W każdym stadium trądziku różowatego pacjent powinien unikać czynników powodujących powstawanie i zaostrzanie objawów choroby. Osoby ze zdiagnozowanym trądzikiem różowatym powinny zrezygnować z:

  • alkoholu,
  • palenia papierosów,
  • mocnej kawy,
  • gorących i ostrych potraw,
  • nagłych zmiany temperatury,
  • ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe,
  • kosmetyków zawierających np. mentol, alkohol czy kamforę.

Drażnienie mechaniczne, stres, korzystanie z solarium i sauny oraz duży wysiłek fizyczny również nasilają objawy trądziku.

Leczenie miejscowe

Terapia farmakologiczna powinna kierować się przede wszystkim stadium klinicznym choroby. W leczeniu miejscowym stosowane są:

  • metronidazol w stężeniu 0,75-1% wykazuje działanie bakteriobójcze oraz pierwotniakobójcze. Działa na stany zapalne (krosty, guzki i grudki).
  • iwermektyna – w stężeniu 1% działa przeciwzapalnie oraz przeciwpasożytniczo na nużeńca ludzkiego Demodex – jedną z wymienionych wyżej przyczyn trądziku różowatego. Jest alternatywą dla metronidazolu.
  • klindamycyna – działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, stosowana w stężeniu 1-2,5%.
  • erytomycyna – działa bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo, w stężeniu 0,5-2,5%.
  • retinoidy – tretinoina w stężeniu 0,025-0,05%, adapalen 0,1% (niestety mogą działać drażniąco), dlatego też jedynie retinaldehyd o słabszym działaniu przeciwzapalnym wykazuje mniejsze działanie drażniące i może być bezpiecznie stosowany.
  • kwas azelinowy – w stężeniu 15-20% w różnych postaciach działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?

Trądzik pospolity to częsta przypadłość osób młodych, choć może wystąpić w każdym wieku. W leczeniu stosowane są liczne zawiesiny, tabletki i kremy łagodzące zmiany skórne. Wiele produktów w diecie może zaostrzać zmiany skórne, dlatego istotna jest też odpowiednia dieta.

Trądzik należy do grupy chorób gruczołów łojowych. Trądzik pospolity dotyczy przede wszystkim młodych osób , u których występuje nadczynność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych. Zmiany te są umiejscowione w okolicach łojotokowych, czyli głownie na twarzy i plecach.

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty to schorzenie, które manifestuje się charakterystycznymi zmianami na określonych partiach twarzy. Objawy mogą mieć charakter zróżnicowany,ale umożliwiają odróżnienie przypadłości od innych schorzeń skórnych.

W przebiegu trądziku różowatego skóra może reagować na różne czynniki zewnętrzne, takie jak kosmetyki, słońce czy zmiany temperatur.

Ze względu na niejednorodne objawy, wyróżnia się 4 główne postacie przypadłości:

  • trądzik różowaty rumieniowy z widocznymi naczyniami krwionośnymi – najczęstsza postać choroby. Zmiany naczynioruchowe powodują stałe zaczerwienienie twarzy w obrębie policzków, nosa, czoła i brody. Na skórze widoczne są poszerzone drobne naczynia krwionośne,
  • trądzik różowaty grudkowo-krostkowy – objawia się trwałym rumieniem oraz przejściowym pojawianiem się grudek i krostek. Zmianom towarzyszy często uczucie pieczenia i palenia skóry,
  • trądzik różowaty przerostowo-guzowaty – postać z dominacją zmian przerostowych, którym często towarzyszy obrzęk twarzy i pogrubienie skóry (zwykle w okolicy nosa, ale również czoła, brody i policzków). Czasami dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych,
  • trądzik różowaty obejmujący oczy – postać z dominacją zmian w obrębie oczu. Zwykle towarzyszy jej zapalenie spojówek, a rumień pojawia się na powiekach i wokół oczu. W niektórych przypadkach rozwija się zapalenie gruczołów Meiboma, prowadzące do problemów z wydzielaniem łez i nawilżaniem oka.

Rzadką odmianą przypadłości jest ziarniniakowy trądzik różowaty, którego cechą charakterystyczną jest pojawienie się twardych grudek lub guzków w kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym, które mają skłonność do bliznowacenia. Zmiany mogą pojawić się na niezmienionej i całkowicie zdrowej skórze.

Trądzik różowaty – początki

Pierwsze objawy choroby mogą być mylone z innymi schorzeniami skóry, takimi jak rumień czy trądzik pospolity. Początkowe objawy obejmują zwykle przejściowe (przelotne) zaczerwienienie na twarzy, które może wystąpić po spożyciu ciężkostrawnych potraw, alkoholu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo pacjenci mogą zauważyć rozszerzone naczynia krwionośne (zwłaszcza na policzkach) oraz doświadczać pieczenia skóry przy codziennej pielęgnacji.

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Czytaj dalej...

W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...

Codziennie nakładaj krem z wysokim faktorem SPF promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby ; jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Czytaj dalej...

Ponadto zawiera niezliczoną ilość antyoksydantów, zapobiegających nie tylko procesom zapalnym, ale też negatywnemu oddziaływaniu wolnych rodników, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na ogólną kondycję skóry.

Czytaj dalej...