Objawy i Przebieg Trądziku Różowatego - Wszystko, co Warto Wiedzieć1 / 2
Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?
Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń – ekspert kampanii „Róż się do lekarza” dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Początek trądziku różowatego może przebiegać jako napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Między epizodami występowania rumienia skóra wygląda prawidłowo.
Trądzik różowaty - diagnoza
Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.
Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.
Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne
Trądzik różowaty - leczenie miejscowe
W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.
Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.
Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.
Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.
Trądzik różowaty – leczenie laserem
Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.
Trądzik różowaty – leczenie ogólne
W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.
Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.
Za I przeciw
Leczenie choroby skóry u pacjentów z trądzikiem różowatym może być trudne, ponieważ to, co powoduje zaczerwienienie i stan zapalny u jednej osoby, niekoniecznie powoduje je u innej. Jednakże przestrzeganie zaleceń i zakazów może pomóc pacjentom z trądzikiem różowatym w znalezieniu szybkich i łatwych sposobów na utrzymanie skóry w spokoju.
Pokarmy i napoje, szczególnie pikantne, gorące napoje, kofeina i czerwone wino, są istotnymi czynnikami wyzwalającymi zaostrzenia trądziku różowatego. Prowadzenie dziennika jedzenia i napojów, a także rejestrowania objawów trądziku różowatego, może pomóc w ustaleniu, które pokarmy i napoje mogą zaostrzać ten problem skórny.
Zrób to | Nie zezwalaj |
Nawilżaj codziennie | Przyjmowanie zbyt dużego stresu |
Oczyść twarz dwa razy dziennie bardzo delikatnie | Pić alkohol |
Utrzymuj prostą pielęgnację skóry | Spożywaj za dużo kofeiny, pikantnych potraw i gorących napojów |
Przed wyjściem na zewnątrz zastosuj krem przeciwsłoneczny | Noś wełniany szalik wykonany z szorstkich materiałów, które mają tendencję do podrażniania szyi i twarzy. |
Zakryj twarz w chłodne dni | Zbyt często lub zbyt mocno pocieraj, szoruj lub masuj twarz |
Ponieważ trądzik różowaty może być łatwiejszy do opanowania, jeśli zostanie wcześnie wykryty, umów się na wizytę u dermatologa, gdy tylko zauważysz zmiany na skórze.
Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i mycia twarzy dedykowanymi kosmetykami w codziennym życiu.
Trądzik różowaty – kosmetyki
Niektóre kosmetyki stosowane w innych schorzeniach skóry będą niewskazane u pacjentów z trądzikiem. Zabiegi złuszczające czy rozgrzewające mogą nasilać stany zapalne. Kosmetyki nie powinny być nadmiernie bogate w składniki aktywne, gdyż to także może pogorszyć stan skóry.
Należy również dbać o ochronę przeciwsłoneczną (np. kremy z SPF) oraz stosowanie delikatnych kosmetyków do mycia twarzy, niezawierających agresywnych detergentów. W doborze odpowiedniej pielęgnacji może pomóc wizyta u dermatologa i kosmetologa.
Trądzik różowaty - leczenie farmakologiczne
Poza postępowaniem skupionym na leczeniu zmian skórnych warto zadbać o równowagę hormonalną. Istotne jest także leczenie współistniejącego zakażenia H. pylori, co pozwala na zlikwidowanie zapalenia błony śluzowej żołądka i może być istotne zwłaszcza, jeśli obserwuje się także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
W leczeniu choroby wykorzystuje się antybiotyki tetracyklinowe (np. tetracyklina, limecyklina, doksycyklina), lub - w przypadku występujących przeciwwskazań - makrolidy (erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna).
Możliwe jest także leczenie ogólne retinoidami - stosowane zwykle u pacjentów, u których inne metody nie odniosły pożądanego skutku.
Leczenie izotretynoiną niesie ze sobą jednak duże ryzyko działań niepożądanych związanych zwykle z dużą suchością skóry i błon śluzowych (co może się objawiać np. krwawieniami z nosa), nadwrażliwością skóry, bólami stawów czy hipertriglicerydemią.
Objawy trądziku różowatego różnią się w zależności od podtypu.
Objawy trądziku różowatego ETR:
- Płukanie i czerwień na środku twojej twarzy,
- Widocznie popękane naczynia krwionośne,
- Opuchnięta skóra
- Wrażliwa skóra,
- Piekąca i piecząca skóra,
- Skóry suchej
Objawy trądziku różowatego:
- Wypryski przypominające trądzik i bardzo czerwona skóra
- Skóra tłusta,
- Wrażliwa skóra
- Widoczne popękane naczynia krwionośne
- Podniesione plamy skóry
Oznaki pogrubienia skóry:
- Wyboista tekstura skóry
- Gruba skóra na nosie
- Gruba skóra na czole, brodzie, policzkach i uszach
- Duże pory
- Widocznie popękane naczynia krwionośne
Objawy trądziku różowatego ocznego:
- Nabiegły krwią i łzawiące oczy
- Oczy, które wydają się zapiaszczone
- Palenie lub uczucie pieczenia w oczach
- Suchy, swędzące oczy
- Oczy wrażliwy na światło
- Cysty na oczach
- Zmniejszone widzenie
- Pęknięte naczynka krwionośne na powiekach