Trądzik różowaty - Czerwona Twarz - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry
Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.
Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.
- alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
- nadmierne ilości kawy i herbaty
- pikantne oraz gorące potrawy.
Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.
Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku utrzymujących się objawów ze strony twarzy lub oczu należy zasięgnąć porady lekarza dermatolog w celu właściwej diagnozy i leczenia.
Według lekarzy trądzik różowaty jest spowodowany nieznanym czynnikiem. Wiele osób uważa, że rolę mogą odgrywać następujące czynniki:
- Nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych Według specjalistów od skóry zaczerwienienie twarzy i pajączki są spowodowane anomaliami naczyń krwionośnych twarzy. Nie są pewni, co powoduje zapalenie naczyń krwionośnych.
- Roztocz skórny zwany Demodex folliculorum Roztocz ten żyje na skórze i zwykle jest nieszkodliwy. Z drugiej strony, osoby cierpiące na trądzik różowaty wydają się mieć więcej tych roztoczy niż inne. Nie jest jasne, czy roztocza powodują trądzik różowaty, czy też trądzik różowaty powoduje proliferację roztoczy.
- Bakterie Helicobacter pylori Te bakterie jelitowe zwiększają rozwój bradykininy, maleńkiego polipeptydu powodującego rozszerzenie naczyń krwionośnych. Według ekspertów bakteria ta może odgrywać rolę w rozwoju trądziku różowatego.
- Historia rodzinna Wielu pacjentów z trądzikiem różowatym ma bliskiego krewnego, co oznacza, że może występować czynnik dziedziczny lub genetyczny.
Trądzik różowaty - dlaczego się pojawia? Sposoby leczenia trądziku różowatego
Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.
Trądzik różowaty (z łac. rosacea) według definicji to rumieniowe, grudkowate i krostkowe zmiany na twarzy, których podłożem jest łojotok i zaburzenia naczynioruchowe. Dotyka on w głównej mierze kobiet będących w dojrzałym wieku. Zaliczany jest do chorób genetycznych.
Trądzik różowaty | sruilk / Shutterstock
SPIS TREŚCI
- Trądzik różowaty - co to jest?
- Trądzik różowaty — przyczyny
- Rodzaje trądziku różowatego
- Trądzik różowaty — objawy i przebieg
- Trądzik różowaty - jak wygląda rozpoznanie?
- Leczenie trądziku różowatego
- Domowe sposoby na trądzik różowaty
- Czy trądzik różowaty można wyleczyć odpowiednią dietą?
- Jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia trądziku różowatego?
- Trądzik różowaty — profilaktyka