Trądzik różowaty u mężczyzn - Objawy, leczenie i skuteczne strategie - Zdjęcia i Porady
Trądzik różowaty - często zadawane pytania
Jakie są domowe sposoby na trądzik różowaty?
Trądzik różowaty należy do chorób, które często wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego, jednak istnieje kilka domowych sposobów, z których można skorzystać, aby złagodzić rumień.
W pielęgnacji można wykorzystać takie produkty jak aloes, namoczone płatki owsiane, rumianek czy miód. Warto także pić zieloną herbatę lub (ostudzoną) stosować w kompresach.
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
Jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę, zgłoś się do dermatologa. Decydujący będzie wywiad oraz badanie, a przede wszystkim - przetrwały rumień w środkowej części twarzy.
Czy da się całkowicie wyleczyć trądzik różowaty?
Osoby z trądzikiem różowatym aktualnie niestety nie mogą liczyć na całkowite wyleczenie z choroby.
Jednak odpowiednie leczenie i tryb życia pozwala na złagodzenie zmian oraz unikanie zaostrzeń choroby.
Co nasila objawy trądziku różowatego?
Objawy mogą nasilać się na skutek wielu czynników: słońca, stresu, diety z zastosowaniem ostrych przypraw czy alkoholu.
Trądzik różowaty - diagnostyka
W razie stwierdzenia pierwszych objawów trądzika różowatego należy udać się do dermatologa. Postawienie prawidłowego rozpoznania nie jest proste. Objawy trądziku różowatego często przypominają łojotokowe zapalenia skóry lub okołoustne zapalenie skóry, ale przede wszystkim trądzik pospolity.
Aby ułatwić specjaliście proces diagnostyczny warto przeanalizować następujące pytania, które może zadać lekarz, jak również przygotować własne. Oto kilka pytań specjalisty:
- Kiedy po raz pierwszy pojawiły się zmiany i w jakich okolicznościach?
- Co nasila zmiany, a co je łagodzi?
- Czy zdiagnozowano zaburzenia endokrynologiczne, nadczynność tarczycy, cukrzycę, chorobę nowotworową?
- Czy przeprowadzano zabiegi chirurgiczne na jamie brzusznej, klatce piersiowej lub szyi?
- Czy nadal Pani miesiączkuje? Kiedy ustało miesiączkowanie?
Oto pytania, które można zadać lekarzowi w celu uzupełnienia swej wiedzy na temat choroby:
- W mojej rodzinie (ojciec, początek objawów około 35. roku życia) wystąpił przypadek trądziku różowatego, objawy były nasilone i utrzymywały się wiele lat. Jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba rozwinie się u mnie?
- Czy rezygnacja z terapii może być niebezpieczna?
- Jak długo będzie trwało leczenie i jaki jest jego koszt?
Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i mycia twarzy dedykowanymi kosmetykami w codziennym życiu.
Trądzik różowaty – kosmetyki
Niektóre kosmetyki stosowane w innych schorzeniach skóry będą niewskazane u pacjentów z trądzikiem. Zabiegi złuszczające czy rozgrzewające mogą nasilać stany zapalne. Kosmetyki nie powinny być nadmiernie bogate w składniki aktywne, gdyż to także może pogorszyć stan skóry.
Należy również dbać o ochronę przeciwsłoneczną (np. kremy z SPF) oraz stosowanie delikatnych kosmetyków do mycia twarzy, niezawierających agresywnych detergentów. W doborze odpowiedniej pielęgnacji może pomóc wizyta u dermatologa i kosmetologa.
Trądzik różowaty - leczenie farmakologiczne
Poza postępowaniem skupionym na leczeniu zmian skórnych warto zadbać o równowagę hormonalną. Istotne jest także leczenie współistniejącego zakażenia H. pylori, co pozwala na zlikwidowanie zapalenia błony śluzowej żołądka i może być istotne zwłaszcza, jeśli obserwuje się także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
W leczeniu choroby wykorzystuje się antybiotyki tetracyklinowe (np. tetracyklina, limecyklina, doksycyklina), lub - w przypadku występujących przeciwwskazań - makrolidy (erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna).
Możliwe jest także leczenie ogólne retinoidami - stosowane zwykle u pacjentów, u których inne metody nie odniosły pożądanego skutku.
Leczenie izotretynoiną niesie ze sobą jednak duże ryzyko działań niepożądanych związanych zwykle z dużą suchością skóry i błon śluzowych (co może się objawiać np. krwawieniami z nosa), nadwrażliwością skóry, bólami stawów czy hipertriglicerydemią.