Trądzik różowaty u mężczyzn - Objawy, leczenie i skuteczne strategie - Zdjęcia i Porady

Trądzik różowaty u mężczyzn – czym się wyróżnia?

Trądzik różowaty u mężczyzn wykazuje pewne cechy szczególne, które wyróżniają go od postaci kobiecej. Dzięki temu diagnoza jest ułatwiona i przebiega szybciej.

Oto najpopularniejsze objawy występujące w postaci trądziku różowatego u mężczyzn:

  • może występować rhinophyma, określana inaczej guzowatością nosa, to nieestetyczna konsekwencję choroby. Nos przybiera wtedy charakterystyczną postać- jest bulwiasty i czerwony. Dodatkowo może pojawić się jego chroniczna niedrożność. Rhinophyma rozwija się w ostatniej fazie choroby, ponieważ następuje przerost tkanek miękkich nosa. Dzieje się tak, ponieważ rozwija się stan zapalny, a gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie. Badania statystyczne wskazują, że problem ten dotyczy szczególnej grupy pacjentów. Po pierwsze mężczyzn rasy białej, a po drugie od 50 do 90 roku życia. Niezwykle rzadko staje się przypadłością kobiet. W świecie funkcjonuje krzywdzący mit, że guzowatość nosa powiązana jest z alkoholizmem lub nowotworem. W rzeczywistości przyczyną jest trądzik różowaty. Rhiophymę można stwierdzić na podstawie widocznych objawów skóry. W niektórych przypadkach zleca się również biopsję.
  • cięższy przebieg. U mężczyzn występuje większa tendencje do cięższych postaci choroby,
  • mogą pojawiać się zmiany przerostowe i naciekowe, które są charakterystyczne właśnie dla mężczyzn, szczególnie w wieku od 40 do 60 lat. Na skórze pojawiają się blaszki i guzki, które zlewają się w całość i przerastają. W zaawansowanych stadiach choroby może nawet dochodzić do powikłań ocznych. Kluczowa jest zatem wczesna interwencja medyczna i wprowadzenie szybkiego i skutecznego leczenia.

Trądzik różowaty - lokalizacja

Lokalizacja wykwitów trądziku różowatego jest nieprzypadkowa. Zawsze jest to:

Charakterystyczny jest symetryczny rozkład wykwitów. U ok. 40% pacjentów, częściej są to mężczyźni, rozwijają się zmiany w gałce ocznej w postaci:

  • zapalenia spojówek,
  • rogówki,
  • brzegów powiek.

Przypadki całkowitego wyleczenia trądziku różowatego spotykane są rzadko. Wieloletni przebieg zwykle wiąże się z pozostawieniem blizn oraz rozległych guzowatych tworów. Oprócz odmiany typowej trądziku różowatego spotyka się również:

  • odmianę przerosłą - z obecnością rozległych zmian guzowatych, rozwija się prawie wyłącznie u mężczyzn,
  • tzw. odmianę posteroidową - rozwijającą się jako efekt uboczny stosowania miejscowego silnych glikokortykosterydów.

Trądzik różowaty - u kogo występuje?

Zaburzenia hormonalne, głównie wzrost poziomu testosteronu, obserwowane są prawie wyłącznie po okresie pokwitania, stąd niespotykane są przypadki trądziku różowatego wśród dzieci. Hormony płciowe pobudzają czynność gruczołów łojowych i zwiększają wydzielanie sebum co umożliwia rozwój drobnoustrojów, głównie Pityrosporum ovale.

Do głównych przyczyn rozwoju trądzika różowatego należą:

  • zaburzenia naczynioruchowe w obrębie drobnych naczyń skóry,
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie stany związane ze zmniejszonym wytwarzaniem soku żołądkowego i tym samym tzw. niedokwasotą, np. po przebytej resekcji żołądka, wagotomi (przecięciu nerwu błędnego), w przewlekłym alkoholizmie, w chorobie nowotworowej (głównie raku żołądka), w anemii z niedoboru żelaza i witaminy B12 (tu również na podłożu autoimmunologicznym, tzw. niedokrwistość złośliwa), w niedoczynności przysadki mózgowej lub nadczynności tarczycy,
  • zaburzenia endokrynologiczne – głównie nadmiar hormonów płciowych (testosteronu),
  • obecność bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka,
  • obecność Pityrosporum ovale – należy do grzybów i jest odpowiedzialny głównie za wywołanie łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu pstrego, rola w patogenezie trądziku różowatego postulowana jest od niedawna,
  • podatność osobnicza – nadmierna reakcja na bodźce środowiskowe.

Do najważniejszych czynników ryzyka trądzika różowatego zalicza się:

  • zaburzenia naczynioruchowe,
  • zaburzenia endokrynologiczne – nadmiar testosteronu, hormonów tarczycy, niedobór hormonów przysadkowych, stosowanie miejscowe silnie działających glikokotykosteroidów,
  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego – rak żołądka, stan po resekcji żołądka, wagotomia,
  • nosicielstwo Helicobacter pylori i Pityrosporum ovale,
  • zaburzenia autoimmunologiczne i hematologiczne – anemia złośliwa i z niedoboru żelaza,
  • przewlekły alkoholizm,
  • osobnicza predyspozycja, chwiejność emocjonalna.

Trądzik różowaty - często zadawane pytania

Jakie są domowe sposoby na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty należy do chorób, które często wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego, jednak istnieje kilka domowych sposobów, z których można skorzystać, aby złagodzić rumień.

W pielęgnacji można wykorzystać takie produkty jak aloes, namoczone płatki owsiane, rumianek czy miód. Warto także pić zieloną herbatę lub (ostudzoną) stosować w kompresach.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę, zgłoś się do dermatologa. Decydujący będzie wywiad oraz badanie, a przede wszystkim - przetrwały rumień w środkowej części twarzy.

Czy da się całkowicie wyleczyć trądzik różowaty?

Osoby z trądzikiem różowatym aktualnie niestety nie mogą liczyć na całkowite wyleczenie z choroby.

Jednak odpowiednie leczenie i tryb życia pozwala na złagodzenie zmian oraz unikanie zaostrzeń choroby.

Co nasila objawy trądziku różowatego?

Objawy mogą nasilać się na skutek wielu czynników: słońca, stresu, diety z zastosowaniem ostrych przypraw czy alkoholu.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Istotne jest, że trądzik różowaty dotyczy skóry twarzy, na początku obejmuje środkową jej część. Jest to przewlekła choroba skóry o niejednolitym charakterze, która w różny sposób może się objawiać u pacjentów.

Trądzik różowaty - objawy związane z naczyniami krwionośnymi

Pierwsze objawy zwykle wiążą się z nadreaktywnością naczyń - dochodzi do czerwienienia się skóry twarzy, które związane jest przede wszystkim ze stresem czy ekspozycją na słońce.

Trądzik różowaty - objawy zapalne

Cera z trądzikiem różowatym może się wyróżniać także obecnością grudek i krostek oraz trwałym zaczerwienieniem w środkowej części twarzy - taki przebieg określa się jako postać grudkowo-krostkowa.

Warto wiedzieć o odmianie trądziku określanej jako ziarniniakowy trądzik różowaty - twarde grudki i guzki, które mogą bliznowacieć, powstają na niezmienionej skórze lub takiej z niewielkim odczynem zapalnym. Grudki mogą mieć czerwony, brązowy lub żółty kolor.

Trądzik różowaty - objawy związane z nosem

W jednej z postaci choroby dochodzi do zmian przerostowych – skóra twarzy, zwłaszcza w obrębie skóry nosa, ale także uszu, policzków czy brody, ulega pogrubieniu. W obrębie takich zmian może współistnieć zapalenie mieszków włosowych.

Klasycznym objawem tej postaci trądziku różowatego jest rhinophyma, czyli guzowatość nosa. Postać z dominacją zmian przerostowych jest częstsza u mężczyzn niż u kobiet.

Trądzik różowaty - objawy oczne

Mniej typowa dla trądziku jest jego tzw. postać oczna. Przebieg trądziku różowatego obejmuje łzawienie, przekrwienie oczu, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, co składa się na obraz zapalenia spojówek, rogówek lub brzegów powiek.

Natomiast, jeżeli lubisz czekoladę , dotąd często była ona obecna w codziennej diecie i po prostu masz często ochotę na ten smak, to spokojnie możesz dodawać kakao do owsianki, placków, ciast czy ciastek przygotowywanych samodzielnie w domu.

Czytaj dalej...

W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...