Twardy pryszcz podskórny - przyczyny, leczenie i porady
Guzki Heberdena i Boucharda
Guzki Heberdena i Boucharda są charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Pierwsze z nich lokalizują się na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych, drugie zaś występują na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Zmiany te składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej. Na tkankach wokół tych guzków może rozwinąć się stan zapalny. Same w sobie guzki Heberdena i Boucharda nie są groźne, ale mogą upośledzać sprawne funkcjonowanie. Ich narastanie może dawać objawy neurologiczne w postaci niedowładów. W skrajnych przypadkach chorym z tymi zmianami proponowana jest operacja wszczepienia do zniszczonego stawu endoprotezy.
W przypadku pojawienia się twardego guzka pod skórą pacjent powinien się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje do odpowiedniego specjalisty – zazwyczaj do dermatologa lub chirurga. Każdy przypadek tego typu zmiany wymaga konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć chorobę o charakterze złośliwym i określić sposób postępowania leczniczego.
Diagnostyka opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniu klinicznym, podstawowych badaniach laboratoryjnych, takich jak badanie morfologiczne krwi , a w razie potrzeby na dodatkowych badaniach diagnostycznych, obrazowaniu medycznym – początkowo USG, a w razie niepewności diagnostycznej na tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. Lekarz zalecić może również biopsję guza i wysłanie pobranego materiału do analizy histopatologicznej w celu dokładnego określenia jej charakteru.
Większość twardych guzków pod skórą wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, choć stosowane bywają również inne metody. Przykładowo tłuszczaki usuwa się z użyciem lasera czy za pomocą krioterapii, a torbiele galaretowate poprzez punkcję i odessanie zawartości za pomocą igły. Zmiany usuwa się, zwłaszcza gdy powodują ból, ograniczają ruchy czy z powodów kosmetycznych. Nie znikną one samoistnie. Niewielkie guzki, których lokalizacja nie jest newralgiczna, nie wymagają usunięcia, lecz powinny pozostać pod stałą kontrolą lekarską i w razie niepokojących objawów zostać usunięte.
Kosmetyki polecane do pielęgnacji skóry z pryszczami podskórnymi
PHARMACERIS T PURI-SEBOTONIQUE Tonik normalizujący - tonik przywraca fizjologiczne pH skóry trądzikowej i mieszanej. Sprawdzi się w przypadku skóry nadmiernie wydzielającej sebum. Kosmetyk ma działanie oczyszczające i antybakteryjne. Produkt łagodzi zmiany trądzikowe. Zawarta w składzie tamarynda złuszcza i zmniejsza zmiany trądzikowe.
TOŁPA Dermo Face Sebio Mikrozłuszczający Tonik-Esencja 3 Enzymy - kosmetyk zawiera trzy złuszczające enzymy: papainę, bromelainę, keratolinę. Jest skuteczny w przypadku skóry z trądzikiem podskórnym. Delikatnie złuszcza i działa antybakteryjnie.
MIYA COSMETICS Tonik Rozświetlający Z Kwasem Glikolowym 5% - tonik reguluje poziom pH. Zawiera w składzie 5% kwasu glikolowego, który złuszcza skórę.
PHARMACERIS T pureRETINOL 0.3 Krem Z Retinolem Na Trądzik Wieku Dorosłego - krem z 0,3% retinolu działa przeciwtrądzikowo, zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju. Ponadto retinol działa przeciwzmarszczkowo. Kosmetyk wygładza skórę. Formuła została wzbogacona o: masło Shea, wyciąg z lilii, olej bawełniany, wosk z oliwek, skwalan.
SVR MICROGOMMAGE LIFT Mikrozłuszczająca Maska Z Retinolem - maska o działaniu wygładzającym. Produkt zawiera 0,1% retinolu o działaniu złuszczającym. Kosmetyk pomaga niwelować zmiany podskórne.
Podsumowanie
Zmiany skórne objawiające się pryszczami podskórnymi dotykają wielu z nas. Trądzik podskórny jest problemem, z którym można walczyć. Jego gojenie jest procesem długotrwałym, jednak można skutecznie pozbyć się tego rodzaju pryszczy. Odpowiednia pielęgnacja zapobiega ich powstawaniu. Wybierając kosmetyk, który regeneruje naskórek i niweluje bolące pryszcze, skutecznie się ich pozbędziesz. Cera tłusta, w której można zauważyć objawy nadmiaru sebum, często charakteryzuje się występowaniem takich zmian. Pryszczy podskórnych nie należy wyciskać. Kluczem będzie odpowiednia pielęgnacja oparta na składnikach aktywnych takich jak kwasy i pochodne witaminy A.
Kaszuba A., Trądzik pospolity: Etiopatogeneza. Postacie kliniczne. Leczenie, 2022.
Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Od wielu lat interesuje się zdrowiem, w tym nowinkami z medycznego świata naukowego, naturalnymi metodami leczenia i pielęgnacji oraz wpływem stylu życia na ludzki organizm. Prywatnie pasjonatka podróży, turystyki wysokogórskiej i wspinaczki.
Tłuszczaki
Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Uważa się go za najczęściej występujący niezłośliwy nowotwór skóry, narządów wewnętrznych, tkanki podskórnej. Zmiana rozwija się powoli. Jest wyraźnie odgraniczona od otaczających ją tkanek, łatwo przesuwa się pod palcami, pokrywa ją niezmieniona skóra. Większość tłuszczaków jest mała, jednak w piśmiennictwie można spotkać się z przypadkami zmian, które osiągnęły po kilka, a nawet po kilkanaście, centymetrów średnicy. Tłuszczaki najczęściej obserwuje się wśród osób w wieku 40–60 lat, zwłaszcza z nadmierną masą ciała. W 5% przypadków występują w formie mnogiej.
Tłuszczaki to twarde guzy pod skórą, które mogą rozwinąć się w każdej części ciała. Najczęściej jednak obserwuje się je w obrębie kończyn, głowy i szyi oraz na tułowiu. Tłuszczaki nie stanowią niebezpieczeństwa onkologicznego, bardzo rzadko dochodzi do ich transformacji w zmiany złośliwe. Jak dotąd określono, że za powstawanie tłuszczaków odpowiadać mogą predyspozycje genetyczne lub zaburzenia ze strony układu immunologicznego, polegające na rozroście adipocytów, czyli komórek tłuszczowych.
