Pryszcz przy oku - Przyczyny, leczenie i porady

Opryszczka – domowe leczenie

Choć istnieją różne sposoby na leczenie opryszczki przy pomocy produktów spożywczych czy ziół, to jednak zazwyczaj pomagają one w przypadku, gdy wirus pojawi się na wardze lub innym mniej wrażliwym miejscu. Nieco innego działania wymaga opryszczka powiek, ponieważ niektóre substancje są zbyt drażliwe dla gałki ocznej, a nawet mogą powodować uszkodzenie poszczególnych warstw. Dlatego zachowaj ostrożność i przede wszystkim postaw na prawidłową higienę, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Zatem zadbaj o dokładne mycie zakażonego miejsca – w tym celu korzystaj z wacików higienicznych lub jednorazowych chusteczek. Unikaj też malowania tego obszaru – szczególnie dotyczy to kredek, tuszów do rzęs czy używania pędzelków.

Co zrobić, gdy na powiece pojawiła się opryszczka? Domowe leczenie w takim przypadku może obejmować okłady z czarnej herbaty. W końcu tanina ma właściwości ściągające, a do tego może przyspieszyć proces pozbywania się zmiany wirusowej. Kolejny pomysł polega na smarowaniu powieki olejem z czarnuszki, który wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe. Pamiętaj tylko o tym, żeby zabrać niewielką ilość tego produktu, a wtedy nie przedostanie się do oczu.

Warto poznać też objawy jęczmienia na oku.

Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)

Pryszcz w uchu to bolesny problem, który często jest trudny do usunięcia. Jest on zwykle trudno dostępny, a nieodpowiednie jego usuwanie może wywołać stan zapalny lub wyciek ropy do kanału słuchowego. Wewnątrz i na zewnątrz uszu mogą pojawiać się różne rodzaje pryszczy i nieestetycznych krostek. Co jest ich przyczyną? Jak zapobiegać i jak leczyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Popularne produkty na pryszcze:

Czym jest opryszczka oka i czy zdarza się często?

Opryszczka oka to groźna choroba wywołana przez jeden z dwóch, blisko spokrewnionych wirusów: HSV-1 lub HSV-2.

Według klasycznego, ustalonego jeszcze w połowie ubiegłego stulecia podziału, na który wskazują w swojej publikacji specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, m.in. A. Majewska i G. Młynarczyk, pierwszy z wymienionych zazwyczaj odpowiada za pojawienie się wykwitów opryszczkowych w górnej części ciała, w tym np. w formie opryszczki ocznej czy popularnego zimna na ustach.

Natomiast typ 2 wirusa opryszczki wywołuje infekcje w okolicy okołogenitalnej, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak sugerują przytoczone badaczki, dopiero badania z przełomu XX i XXI wieku dostarczyły dowodów na to, że oba typy wirusa mogą być źródłem infekcji, a także zajmować układ nerwowy.

W ten sposób wyodrębniono nową drogę przedostawania się wirusa, np. zwoje nerwowe. Czasem więc opryszczka na oku to efekt działania drugiego ze wskazanych wirusów.

Zakażenie przenosi się tylko między ludźmi poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami, np. śliną. Opryszczka w oku może mieć różną formę, zakażenie dotyka spojówki albo rogówki oka.

Do pierwotnego zakażenia oka opryszczką, a więc w przypadku braku wcześniejszej ekspozycji na wirus, dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie, np. poprzez kontakt bezpośredni albo drogą kropelkową.

Zwykle, dzięki obecności przeciwciał matki, rzadko przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka pojawia się zakażenie wirusem HSV, jednak u niektórych noworodków zdarza się ciężka choroba ogólna.

Z kolei zakażenia nawrotowe, które są pokłosiem wcześniejszej obecności wirusa w organizmie, wynikają z uaktywnienia się wirusa w przypadku, np.: obniżenia odporności z powodu:

  • innej infekcji,
  • nadmiernego stresu,
  • wystawienia na częste zmiany temperatury,
  • przemęczenia,
  • źle zbilansowanej diety,
  • małej dawki snu.

NAJCIEKAWSZE WPISY

  • Masaż twarzy Kobido – japoński lifting twarzy (bez skalpela)
  • Kamień gua sha – efekty stosowania masażu w 8 krokach
  • Co to jest laminowanie włosów? Uzyskaj taflę włosów
  • Olejowanie włosów – wszystko o olejowej pielęgnacji
  • Kaszka na twarzy: jak się jej pozbyć? (SKUTECZNE SPOSOBY)
  • Retinol – jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi – nasz poradnik
  • Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia
  • Metoda OMO – 3 etapy mycia włosów. Czy warto?
  • Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić? 4 skuteczne kosmetyki
  • Najlepsze szczotki do włosów – zobacz nasze top 5!

Cześć! To my, dziewczyny z drogerii horex.pl 🙂 Specjalnie dla Ciebie testujemy, sprawdzamy, opisujemy i weryfikujemy wszystko, co związane z…


Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Poważne schorzenia, takie jak rak piersi i ropnie, mogą rozwinąć się u mężczyzn, dlatego tak ważne jest, aby każdy z niezidentyfiko- wanym, bolesnym guzem na lub w okolicach brodawki sutkowej zobaczył u lekarza diagnozę.

Czytaj dalej...

Kolczyki w nosie tak samo, jak wszystkie inne rodzaje przekłuć są narażone na pewne komplikacje, dlatego ważne jest, aby na piercing nosa wybrać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie pracują wykwalifikowane osoby, które przeszły specjalne kursy i szkolenia w zakresie piercingu i ludzkiej anatomii.

Czytaj dalej...