W jakim wieku można zacząć golić miejsca intymne?
Można też zapytać, co zrobić żeby nie golić często nóg?
Są jednak sposoby, by opóźnić ich porost i dłużej cieszyć się gładkimi nogami.- Peeling solny dzień przed. Przed goleniem zrób peeling, by złuszczyć martwy naskórek i uwolnić włoski.
- Prysznic lub kąpiel.
- Nawilżanie.
- Ostrza.
- Nie dociskaj.
- Trudno dostępne miejsca na koniec.
- Pokryj nogi naturalnym olejkiem.
Częstotliwość wymiany ostrzy zależy od tego, jak często się golisz.
.
Co ile należy wymieniać maszynkę do golenia lub ostrza?
Jeśli się golisz. | Rozważ zmianę |
---|---|
Codziennie | Co 1 do 2 tygodni |
Co drugi dzień | Co 2 do 3 tygodni |
Dwa razy w tygodniu | Co 4 do 6 tygodni |
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - swędzenie i krostki
Do powstawania podrażnień najczęściej przyczynia się niewłaściwe wykonywanie zabiegu, czyli np.:
- golenie na sucho,
- golenie pod włos,
- brak odpowiedniej pielęgnacji na co dzień,
- brak zastosowania kosmetyków łagodzących i zmiękczających,
- zbyt częste powtarzanie usuwania owłosienia.
Zdarza się jednak, że nawet przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności pojawiają się efekty niepożądane, szczególnie u osób o wyjątkowo wrażliwej i nieodpornej skórze. Jak najczęściej wyglądają podrażnienia po goleniu miejsc intymnych?
Objawy występujące zazwyczaj to:
- zaczerwienienie - skóra mechanicznie podrażniona maszynką robi się często zaogniona,
- swędzenie i pieczenie - miejsca ogolone często swędzą, szczypią i bolą, a drapanie ich może jeszcze pogłębić problem,
- wysypka / krostki - pojawiają się one w punktach, z których wyrastają włoski, mają postać czerwonych krost, a niekiedy drobnych guzków, gdy towarzyszy im obrzęk.
Skąd się biorą podrażnienia po goleniu?
Skóra zlokalizowana w okolicach intymnych jest szczególnie narażona na podrażnienia. Golenie części intymnych często skutkuje zaczerwienieniem, swędzeniem, pojawieniem się wyprysków.
Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu oraz nieprawidłowy sposób golenia.
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się podrażnień w okolicach intymnych zalicza się:
- golenie na sucho,
- zły kierunek golenia,
- golenie starą, niezdezynfekowaną maszynką,
- niestosowanie preparatów do pielęgnacji skóry po goleniu,
- rozcięcie w miejscu, gdzie wrastają się włoski,
- noszenie mało przewiewnej bielizny ze sztucznych tworzyw.
Czym golić miejsca intymne?
Jak już zostało wspomniane, przed przystąpieniem do usuwania owłosienia warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia zapewniające komfort i bezpieczeństwo.
Czym najlepiej golić miejsca intymne? Do golenia tych okolic najczęściej wybierana jest maszynka.
W drogeriach oferowanych jest wiele maszynek, o różnej liczbie ostrzy, z żelowymi paskami lub bez. Jaka jest najlepsza? Taka, która nie wywołuje podrażnień skóry, a jednocześnie goli gładko, nie pozostawiając krótkich, szorstkich włosów.
Nieprecyzyjna odpowiedź na pytanie wynika z tego, że wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od wrażliwości skóry i grubości owłosienia.
Jedni chwalą sobie maszynki ręczne, które nie powodują zaczerwienienia, krost ani innych niechcianych skutków. Inni wolą golarki elektryczne, delikatniejsze dla skóry, ale golące mniej gładko.
Maszynka do golenia miejsc intymnych i ich okolic może być jednorazowa lub do użytku wielorazowego - z wymienialnym ostrzem. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy dbać, by ostrze nie było nadmiernie zużyte.
Kiedy jest tępe, rośnie ryzyko podrażnień, zabrudzone natomiast przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.
Czym najlepiej golić się w miejscach intymnych, oprócz maszynki? Alternatywnymi rozwiązaniami są:
- Golenie miejsc intymnych trymerem. Specjalne trymery do okolic intymnych z reguły są delikatne dla wrażliwej skóry. W dodatku umożliwiają precyzyjną depilację, dzięki czemu pozostawionemu owłosieniu można nadać odpowiedni kształt.
- Usuwanie owłosienia depilatorem. Czy depilatorem można golić miejsca intymne? Urządzenie to nie goli, ale wyrywa włoski wraz z ich cebulkami. Zaletą tej metody jest długotrwały efekt i zdecydowanie wolniejsze odrastanie włosków. Wadą jednak - duża bolesność zabiegu. Wyrywanie owłosienia z delikatnych miejsc wymaga wysokiej odporności na ból.
- Golenie miejsc intymnych u kosmetyczki. Osoby, u których samodzielne golenie wywołuje dyskomfort lub kończy się występowaniem efektów niepożądanych, mogą oddać się w ręce specjalisty. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, co przyczynia się do wzrostu komfortu psychicznego osoby korzystającej z tego rodzaju usług. Kosmetyczka często potrafi tak dobrać metodę usuwania owłosienia i wykorzystane do niej kosmetyki, że skóra po zabiegu pozostaje gładka i zdrowa.
Jak uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych?
Depilacja skóry metodami tradycyjnymi może powodować liczne podrażnienia na skórze. Istnieje ryzyko pojawienia się nieestetycznych krostek czy blizn. Po usuwaniu owłosienia skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, która w tym wypadku może zdziałać cuda. Po zakończeniu depilacji okolice miejsc intymnych warto zabezpieczyć specjalną warstwą kremów, maści bądź emulsji. Wybrane przez nas preparaty powinny zawierać substancje łagodzące, antybakteryjne i regeneracyjne.
Jak golić miejsca intymne, żeby nie było podrażnień i co powinny zawierać preparaty przeznaczone do tego celu?
- pantenol – bardzo mocno nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, a poza tym zmniejsza zaczerwienienie oraz niweluje uczucie pieczenia,
- alantoinę – posiada właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, a także stymuluje wzrost zdrowej tkanki, dlatego wspomaga regenerację skóry,
- witaminy A, E lub F – ich podstawowe działanie opiera się na zmniejszeniu podrażnień oraz pomocy w regeneracji skóry,
- żel z aloesem – nawilża, regeneruje skórę, daje efekt zimnego okładu.
- tlenek cynku – łagodzi, odświeża i nawilża, zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.