Jak usunąć głębokie blizny po trądziku? Wygładzenie głębokich, niejednorodnych zmian skórnych można osiągnąć stosując profesjonalne preparaty do twarzy, które będą stosowane na co dzień do oczyszczania skóry, a następnie nawilżania, ujednolicania kolorytu i ścierania nierówności oraz bruzd. Taką pielęgnację powinno się wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
Poza tym dobrze jest stosować też inne sposoby redukcję blizn potrądzikowych, takie jak lekka dieta pozbawiona pikantnych, ostrych przypraw, a bogata w przeciwutleniacze i witaminy oraz unikanie palenia papierosów.
Oczywiście ślady po trądziku na twarzy doraźnie można wyrównać kryjącymi kosmetykami stosowanymi do makijażu, takimi jak fluid, puder, róż, itp. Jednak stosując je dłuższy czas można tylko zaszkodzić cerze zapychając pory skóry ciężkimi produktami.
O to, jak spłycić stare blizny potrądzikowe, a także dziury, warto zapytać w gabinecie dermatologicznym lub kosmetologicznym.
Jednym z zabiegów, które sprawdzą się w kontekście wygładzania skóry i spłycenia blizn jest opisywana już wyżej dermabrazja. Należy się wcześniej zapoznać z ewentualnymi przeciwwskazaniami do zabiegu.
Na wygląd blizny wpływa przede wszystkim to, w jaki sposób powstała oraz to, w jaki sposób była pielęgnowana. Nie bez znaczenia jest tutaj także genetyka i indywidualne predyspozycje ludzkiego organizmu.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja blizny? Ważne jest, aby od samego początku właściwie dbać o ranę, oczyszczając ją regularnie specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Delikatna, nowo powstająca skóra inaczej reaguje na światło słoneczne, a także różni się wyglądem od pozostałych fragmentów skóry. Warto zatem smarować bliznę odpowiednimi preparatami, a także nie wystawiać jej na słońce, jeśli nie jest to konieczne. Konieczna jest też prawidłowa dieta, dbanie o poziom nawodnienia organizmu i ochrona poprzez odpowiednią odzież.
To jednak nie wszystko.
Blizny nie są szkodliwe, są jednak kłopotliwe, ponieważ szpecą wygląd osoby noszącej bliznę. Jak wiadomo, nawet dosyć głębokie blizny z czasem jaśnieją i stają się mniej widoczne, czasami wręcz po kilkunastu miesiącach samoistnie znikają. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektórym bliznom trzeba jednak w tym pomóc. Niekoniecznie musimy decydować się na zabiegi laserowe. Widoczność blizn zmniejszają specjalne maści na blizny, które można stosować już na świeże blizny po całkowitym zrośnięciu i wygojeniu się rany, preparaty te działają również na stare blizny, poprawiając znacząco ich wygląd.
O jakich preparatach mowa? W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z maści, żelów czy plastrów, które zostały stworzone specjalnie po to, by na naszym ciele nie było śladów po traumatycznych przejściach i abyśmy nie musieli nosić na sobie nieatrakcyjnych pamiątek po nieprzyjemnym doświadczeniu.
Najskuteczniejsze są te zawierające silikon, który kontroluje produkcje włókien kolagenowych w czasie remodelingu, zapobiegając przerastaniu blizny. Silikon ma właściwości podobne do ludzkiej skóry – przepuszcza powietrze, ale zatrzymuje wodę, co doskonale wpływa na elastyczność blizny i jej zdolność do spłaszczania się i blednięcia.
Tatuaż stanowi jedną z metod zakrywania śladów po bliznach, również tych powstałych w wyniku oparzenia. To bardzo kreatywny sposób zakrywania blizn. Czy jest on bezpieczny?
Tatuaż na bliźnie po oparzeniu może zostać wykonany dopiero wtedy, gdy blizna całkowicie się już wygoi. Ten proces jest dość wydłużony w czasie, dlatego przed wykonaniem tatuażu lepiej skonsultować się z lekarzem.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tatuażu na bliźnie? Tak, jest nimi skłonność do keloidów, czyli bliznowaceń. Polega ona na patologicznym charakterze gojenia się skóry. Oznacza to tyle, że keloid może rozrosnąć się nawet po długim czasie od oparzenia. Nie należy zatem ruszać takiej tkanki, ponieważ tatuaż może spowodować jej ponowny przyrost.
Rana to zmiana, która powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry w wyniku wypadku lub zabiegu chirurgicznego. W miejscu rozcięcia skóry po kilku tygodniach powstaje tkanka łączna włóknista, którą nazywamy blizną.
Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów blizn. Blizny prawidłowe są zwykle lekko wypukłe i ciemniejsze niż reszta skóry, z czasem jednak ich wygląd zmienia się, stają się mniej widoczne, a nawet zanikają. Blizny patologiczne mogą przyjmować postać bliznowców lub blizn przerosłych – takie blizny powstają na skutek przerostu tkanek, są wypukłe, a niekiedy ich rozmiar jest znacznie większy niż sama rana. Istnieją również blizny zanikowe, które mają postać okrągłych dziurek i są efektem przejścia trądziku lub wietrznej ospy.
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czy depilacja laserowa jasnych włosów przynosi upragnione efekty, ale też poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy depilacja laserowa dla blondynek przynosi skuteczne efekty.
Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.
Najłatwiej pozbyć się włosów ciemnych zwłaszcza w przypadku posiadania jasnej karnacji , co związane jest z obecnością dużej ilości melaniny w cebulce włosa, co odgrywa istotną rolę w zabiegu usuwania włosków.
z nieznaną częstością obrzęk skóry, ból skóry, obrzęk powiek, swędzenie powiek, podrażnienie lub zaczerwienienie powiek, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, zmiana koloru skóry ciemnienie jasnej lub rozjaśnienie ciemniejszej skóry , oparzenie w miejscu aplikacji.