Po jakim czasie blizny znikają?

Jak zapobiec bliznom?

Co zrobić, by blizna nie była pamiątką na całe życie? Można zapobiec niewłaściwemu gojeniu się i powstawaniu trwałych, nieestetycznych zmian. Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym – takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.

Następnie ranę należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Wymaga ona specjalnego traktowania – należy pamiętać, aby jej nie podrażniać i chronić ją przed obtarciami i rozdrapywaniem.

Rany można delikatnie przemywać letnią wodą z dodatkiem mydła. Później należy ją dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem lub gazą.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak wspomóc gojenie się blizn?

Na wygląd blizny wpływa przede wszystkim to, w jaki sposób powstała oraz to, w jaki sposób była pielęgnowana. Nie bez znaczenia jest tutaj także genetyka i indywidualne predyspozycje ludzkiego organizmu.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja blizny? Ważne jest, aby od samego początku właściwie dbać o ranę, oczyszczając ją regularnie specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Delikatna, nowo powstająca skóra inaczej reaguje na światło słoneczne, a także różni się wyglądem od pozostałych fragmentów skóry. Warto zatem smarować bliznę odpowiednimi preparatami, a także nie wystawiać jej na słońce, jeśli nie jest to konieczne. Konieczna jest też prawidłowa dieta, dbanie o poziom nawodnienia organizmu i ochrona poprzez odpowiednią odzież.

To jednak nie wszystko.

Kiedy zacząć stosowanie maści na blizny?

Blizny nie są szkodliwe, są jednak kłopotliwe, ponieważ szpecą wygląd osoby noszącej bliznę. Jak wiadomo, nawet dosyć głębokie blizny z czasem jaśnieją i stają się mniej widoczne, czasami wręcz po kilkunastu miesiącach samoistnie znikają. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektórym bliznom trzeba jednak w tym pomóc. Niekoniecznie musimy decydować się na zabiegi laserowe. Widoczność blizn zmniejszają specjalne maści na blizny, które można stosować już na świeże blizny po całkowitym zrośnięciu i wygojeniu się rany, preparaty te działają również na stare blizny, poprawiając znacząco ich wygląd.

O jakich preparatach mowa? W dzisiejszych czasach możemy skorzystać z maści, żelów czy plastrów, które zostały stworzone specjalnie po to, by na naszym ciele nie było śladów po traumatycznych przejściach i abyśmy nie musieli nosić na sobie nieatrakcyjnych pamiątek po nieprzyjemnym doświadczeniu.

Najskuteczniejsze są te zawierające silikon, który kontroluje produkcje włókien kolagenowych w czasie remodelingu, zapobiegając przerastaniu blizny. Silikon ma właściwości podobne do ludzkiej skóry – przepuszcza powietrze, ale zatrzymuje wodę, co doskonale wpływa na elastyczność blizny i jej zdolność do spłaszczania się i blednięcia.

Jak przyspieszyć gojenie się blizny?

To, jak wygląda blizna, zależy od naszej staranności i czasu, jaki poświęcimy na jej pielęgnację. Ale kremy i maści to jeszcze nie wszystko.

  • Nie zrywaj strupków powstających w czasie gojenia się rany – z czasem same odpadną. Ich zrywanie może prowadzić do zainfekowania skóry. Poza tym blizna może brzydko wyglądać.
  • Po operacjach brzusznych lub cesarskim cięciu zadbaj o utrzymanie właściwej wagi, aby skóra nie musiała się nadmiernie rozciągać.
  • Jeśli uraz powstał w miejscu o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie ćwicz intensywnie, nie klękaj, nie zginaj mocno ręki, aby nie doprowadzić do "rozejścia" się blizny.
  • Przez co najmniej rok chroń bliznę przed promieniami słonecznymi. Nie chodź też do solarium. Promieniowanie słoneczne pobudza odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu. Blizna wystawiona na promieniowanie słoneczne może również stać się dużo ciemniejsza i bardziej widoczna.

Jak masować bliznę?

Wdrożenie – możliwie jak najwcześniej - terapii manualnej pomaga przeciwdziałać powikłaniom i dolegliwościom wynikającym z powstania blizn. Fachowo określa się ją jako mobilizacja blizny, czyli zbiór różnych technik, mających między innymi poprawić ruchomość blizny, usunąć ewentualne zrosty między nią a sąsiednimi tkankami. Pacjenci częściej używają potocznej nazwy i mówią, że to jest „masaż blizny”.

Zapewnienie odpowiedniej terapii manualnej przyczynia się do poprawy warunków gojenia się blizny. Na początku stosuje się bardzo delikatne techniki, więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu i bólu. Metoda mobilizacji blizn dobierana jest przez fizjoterapeutę indywidualnie do konkretnego pacjenta.

Czym smarować blizny?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które wspomagają proces leczenia blizn. Można stosować środki z apteki, czyli różne maści na blizny i kremy na blizny, które najczęściej zawierają składniki (m.in. alantoinę, witaminę E, silikony czy ekstrakty roślinne) przyspieszające gojenie. Pomocne w tym są również żele lub plastry silikonowe.

Blizna - jak pielęgnować blizny?

Jak dbać o bliznę i co stosować na bliznę? Decyduje o tym rodzaj blizny powstałej w miejscu zranienia.

Blizny zwykłe

Blizny zwykłe początkowo są zgrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu, swędzące. Z czasem miękną, stają się jaśniejsze, ustępuje też swędzenie.

Co robić: Jeśli blizna jest niewielka i w mało widocznym miejscu, można ją zostawić w spokoju. Te większe lub widoczne po całkowitym zasklepieniu się rany warto smarować maścią na blizny albo żelem i delikatnie masować kolistym ruchem.

Blizny przerosłe

Blizny przerosłe tworzą się, gdy naturalny proces gojenia rany został zakłócony. Mogą rozszerzać się poza miejsce zranienia i często są mało elastyczne.

Co robić: Skórę należy chronić przed napinaniem czy rozciąganiem. Aby blizna się nie powiększała, warto ją smarować maścią cebulową lub zakleić specjalnym plastrem silikonowym na blizny.

Blizny zanikowe

Blizny zanikowe tworzą się po ospie wietrznej i trądziku młodzieńczym. Przypominają malutkie dołeczki. Powstają, gdy podczas gojenia się rany organizm nie wytwarza wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej.

Co robić: Krostek nie można wyciskać i nie wolno zrywać strupków. Aby zlikwidować świąd, krostki można smarować maścią cynkową. Jeśli po trądziku pozostaną widoczne blizny, warto wykonać zabieg mikrodermabrazji.

Bliznowiec (keloid)

Bliznowiec, zwane inaczej keloidem, tworzy się już po zagojeniu rany. Ma kształt wybrzuszeń i zwykle bywa większy niż obszar uszkodzonej skóry. Jest twardy, często mocno różowy i bolesny przy dotknięciu. Powstaje u osób, których organizm ma skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu.

Co robić: Bliznowiec można ostrzykiwać sterydami (zastrzyk robi się bezpośrednio w bliznę), leczyć uciskiem, stosować specjalne plastry silikonowe czy usunąć operacyjnie (istnieje jednak ryzyko, że bliznowiec znów powstanie).

Blizny - najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, jakich udzieliła dermatolog lek. Barbara Dziewulska w Grupie LUX MED.

Jak długo blizna jest czerwona? Kiedy blizna blednie?

Blizna powstaje w miejscu ubytku skóry sięgającym poniżej warstwy rozrodczej naskórka, stąd wypełnienie ubytku następuje przez tkankę łączną komórki oraz włókna. Gdy w pobliżu jest nerw, może występować bolesność blizny. Początkowo blizna może być intensywnie czerwona, a następnie przechodzi przez różne etapy gojenia, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Czas, jaki potrzebny jest do zmiany koloru blizny na jasny, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj blizny,
  • genetyka danej osoby,
  • skuteczność procesu gojenia.

Ostateczny wygląd blizny może się stabilizować po około roku.

Dlaczego blizny swędzą?

Swędzenie blizn jest zazwyczaj związane z procesem gojenia i odbudowy kolagenu. To naturalna reakcja organizmu na uszkodzenie skóry. W przypadku intensywnego swędzenia lub trwającego długo warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na reakcję alergiczną, infekcję lub inne problemy z procesem gojenia.

Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?

Wykonywanie tatuażu na bliźnie jest możliwe, jednak zaleca się poczekanie, aż blizna całkowicie się zagoi. Przed decyzją o tatuażu warto skonsultować się zarówno z dermatologiem, który oceni stan skóry, jak i z tatuażystą, który może doradzić, czy skóra jest odpowiednio zagojona i gotowa na tatuaż. W niektórych przypadkach konieczne może być odczekanie kilku miesięcy lub nawet roku.

Czy blizny można opalać?

Opalanie blizn może prowadzić do trudniejszego procesu gojenia, a także zwiększyć ryzyko przebarwień skóry. Zaleca się ostrożność, szczególnie na początkowym etapie, gdy blizna jest jeszcze czerwona. Stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych na obszarze blizny pomoże zminimalizować ryzyko niepożądanych efektów.

Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia przy zbyt dużej mocy lasera.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Obszar ciała depilacja laserowa może być skuteczna na różnych obszarach ciała, ale niektóre obszary, takie jak twarz czy bikini, mogą wymagać wykonania większej liczby sesji z powodu większej gęstości włosów.

Czytaj dalej...

W większości produktów jest opcja regulacji obciążenia dość szeroki poziom możliwości zazwyczaj w skali od 1 do 10 , a nawet i wyświetlacz pokazujący nie tylko czas, ale również tempo, czy ilość spalonych podczas treningu kalorii.

Czytaj dalej...