Leki na trądzik różowaty - Skuteczne metody łagodzenia i leczenia

Trądzik różowaty – jak go leczyć?

Mimo, iż etiopatogeneza nie jest do końca poznana, do przyczyn pojawienia się trądziku różowatego zalicza się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia naczynioruchowe w powierzchownych naczyniach skóry twarzy,
  • podłoże łojotokowe, gdyż nadmierny łojotok ma swój udział w postaci piorunującej i przerostowej,
  • zaburzenia hormonalne związane z fazami cyklu miesięcznego oraz menopauzą,
  • nagłe zmiany temperatury,
  • oddziaływanie promieniowania UV,
  • ostre i gorące potrawy,
  • alkohol,
  • stosowane leki,
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry,
  • działanie drobnoustrojów, np. zakażenie Helicobacterpylori , infestacja Demodexfollicularum (nużeniec ludzki) – pasożyt ten jest często izolowany ze skóry osób chorych na Rosacea , prawdopodobnie przyczynia się on do nasilenia stanu zapalnego.

Trądzik różowaty – obraz kliniczny przebiegu choroby

Wyróżniamy 4 główne postaci trądziku różowatego:

STADIUM I

STADIUM II

Grudkowo-krostkowa – podstawą rozpoznania tej odmiany są grudki lub krosty na podłożu rumieniowym, zlokalizowane w obrębie twarzy (najczęściej na policzkach, czole i brodzie). Zmiany mogą przypominać zwykły trądzik, jednak różni je od siebie brak zaskórników, których nie ma w Rosacea . Oba trądziki mogą współistnieć razem, dlatego istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, aby rozpoznać schorzenie i wdrożyć odpowiednią terapię.

STADIUM III

Przerostowa – oprócz wykwitów i rumienia, pojawiających się w dwóch wyżej wymienionych postaciach, przewlekły obrzęk skóry i tkanki podskórnej prowadzi do przerostu (zgrubienia) tkanki łącznej, która staje się porowata z tendencją do formowania się zmian guzowatych oraz zniekształcenia miękkich części twarzy. W zależności od lokalizacji ma różne nazwy:

  • czoło – mentophyma,
  • uszy – otophyma,
  • podbródek – gnathophyma,
  • powieki – blepharophyma.

Jednak najczęstsza postać (rhinophyma) dotyczy nosa i występuje prawie wyłącznie u mężczyzn.

STADIUM IV

Oczna – diagnozowana u ponad 50% chorych na trądzik różowaty. Często może wyprzedzać zmiany skórne. Występuje podrażnienie i przekrwienie spojówek, światłowstręt, zaczerwienienie powiek, suchość, wrażenie obecności ciała obcego w oku. Odmiana ta może mieć przebieg łagodny lub umiarkowany. W przypadku dużego nasilenia się objawów może dojść nawet do ślepoty.

Wariant ziarniniakowaty – to nietypowa i rzadka odmiana trądziku różowatego. Charakteryzuje się powstawaniem żółto-brunatnych guzków lub grudek, szczególnie w dolnych częściach powiek czy policzków. Zmiany te mogę występować na podłożu skóry niezmienionej lub na podłożu zapalnym.

Trądzik różowaty – pielęgnacja gabinetowa

Ważną częścią terapii trądziku jest właściwa współpraca pacjenta z kosmetologiem oraz dermatologiem. Te dwie składowe pozwolą zapobiec zaostrzeniom objawów choroby, umożliwić ich złagodzenie i wydłużyć okres remisji. Zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie kosmetologicznym powinny działać wyciszająco, kojąco, ochronnie, przeciwzapalnie, nawilżająco i regenerująco. W przypadku rumienia świetnie sprawdzą się zabiegi mezoterapii bezigłowej , jonoforezy czy sonoforezy z dodatkiem witaminy C, która uszczelni naczynia krwionośne i zadziała przeciwzapalnie. Terapia światłem LED , np. światłem zielonym) jest idealna do leczenia napadowego rumienia . Z kolei źródło światła IPL (Intense Pulse Light) usuwa rumień , zapobiega powstawaniu nowych zmian naczyniowych oraz niszczy namnażające się bakterie . Na efekty trzeba poczekać kilka tygodni od pierwszego zabiegu.

Do częstszych i zarazem skutecznych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie zaliczamy peelingi chemiczne , które możemy włączyć podczas remisji choroby, aby wydłużyć ten okres. Należą do nich:

  • kwas azelainowy – o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym,
  • kwas laktobionowy – działa łagodząco, nawilżająco, antyoksydacyjnie, wzmacnia barierę naskórkową, skutecznie zmniejsza rumień .

Stosowane mogą być również zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne :

  • peeling kawitacyjny,
  • infuzja tlenowa,
  • oksybrazja.

Metody skojarzone , jak np. zabieg z wykorzystaniem kwasu fitowego w połączeniu z witaminą C oraz retinolem H10 (pozbawionym właściwości drażniących charakterystycznych dla poprzedniej generacji retinoidów), zakończonym maską łagodzącą z kwasem hialuronowym i pantenolem uspokoi i wygładzi skórę, wyrówna jej koloryt, a dodatkowo zadziała antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.

8 Cynk może być pomocny w leczeniu trądziku różowatego

W jednym z badań stwierdzono, że cynk jest skuteczny w leczeniu trądziku różowego 14 , ale w innym nie odnotowano różnicy między grupą przyjmującą cynk, a grupą placebo 15 . Jako że leczenie wydaje się bezpieczne (nie wystąpiły skutki uboczne oprócz łagodnego rozstroju żołądka u kilku pacjentów w pierwszym badaniu), warto poświęcić co najmniej 3 miesiące i sprawdzić, czy przyniesie ono poprawę pod względem trądziku różowatego.

Ponieważ dawka stosowana w badaniach była dość wysoka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować jak najlepszą dawkę indywidualną. Warto też brać suplement miedzi, aby zapobiec niedoborowi. Sugerowana dawka: w zakończonym sukcesem badaniu stosowano dawkę 100 mg siarczanu cynku 3 razy dziennie. (Przeczytaj: 'Zajady - jakiej witaminy brakuje?')

Leki na trądzik różowaty. Pierwszy krok: właściwa diagnoza.

Leki na trądzik różowaty muszą zostać dobrane stosownie do danego przypadku. W przypadku schorzenia, jakim jest trądzik różowaty, diagnoza postawiona przez specjalistę ma kluczowe znaczenie. Zawsze ważne jest ustalenie potencjalnej przyczyny, aby rozpocząć leczenie. Niektóre leki mogą bowiem nasilić trądzik różowaty, przykładowo leki sterydowe do stosowania miejscowego. Wiele osób jednak nie kieruje swoich kroków do lekarza, a stosują one jedynie domowe sposoby, jak napary ziołowe oraz maseczki. Oczywiście, jest to jakimś wyjściem, ponieważ zdarza się, że objawy trądziku ustępują przy odpowiedniej pielęgnacji. Przy łagodniejszych postaciach trądziku różowatego, a zwłaszcza przy jego pierwszych objawach, lekarze rzadko kiedy decydują się wypisać leki na na trądzik różowaty. Zalecają przede wszystkim unikanie czynników wyzwalających rumień oraz traktowanie skóry kosmetykami, które ją odbudują i wzmocnią.

Pielęgnacja skóry przy trądziku różowatym powinna być oparta na naturalnych substancjach odżywczych, takich jak np. ekstra z aloesu, olejek mięty zielonej, glukonolakton oraz wielu innych, które są zawarte w dermokosmetykach Acnerose. Niekiedy jednak konieczna jest wizyta u lekarza i dopasowanie odpowiedniej terapii

Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Czytaj dalej...

W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Czytaj dalej...

Nowoczesne leki antyhistaminowe są skuteczne nie tylko w przypadku konieczności hamowania typowych reakcji alergicznych, czyli nieżytu nosa z towarzyszącymi mu objawami, świądu, pokrzywki, AZS, ale także pomagają w uniknięciu rozwoju astmy i ułatwiają kontrolowanie tej choroby.

Czytaj dalej...

Dzieje się to poprzez oddziaływanie leku na receptory komórek nerwowych, które z różnych przyczyn stają się mniej lub bardziej wrażliwe na wychwytywanie związków chemicznych takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.

Czytaj dalej...