Czy tłuste włosy bardziej wypadają? - Prawda, Mity i Sekrety Pięknych Włosów
Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie
Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.
Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka
Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.
Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:
Metody przeszczepu włosów
Jedyną metodą, która pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a do tego cechuje się niskim ryzykiem jest przeszczep włosów. Nie wszystkie metody są jednak równie skuteczne i bezpieczne. Niestety, ze względu na atrakcyjną cenę, wciąż praktykuje się używanie przestarzałej metody STRIP, która jak na dzisiejsze standardy wydaje się wręcz archaiczna. Wykonywana pod znieczuleniem całkowitym, zagraża zdrowiu pacjenta oraz pozostawia widoczne blizny i okaleczenia, a sam efekt często bywa daleki od oczekiwań. Metoda polega na wycięciu paska z włosami i przeniesieniu go na obszar biorczy. To bardzo inwazyjne rozwiązanie, które często skutkuje powikłaniami. Druga, znacznie bardziej nowoczesna metoda to F.U.E. Z obszaru biorczego pozyskuje się zdrowe i silne cebulki, a w następnej fazie niczym kwiaty zaszczepia w przygotowany obszar biorczy. Cały proces polega na serii pojedynczych nakłuć wykonywanych przez chirurga lub - w bardziej zaawansowanej wersji - specjalnego robota. Ta ostatnia technika nie pozostawia blizn na skórze po zabiegu i jest bezbolesna. Robot w ciągu godziny może pobrać ponad 1000 mieszków włosowych i przygotować 2000 miejsc do przeszczepu.
Gdy już poddamy się przeszczepowi włosów, to pozostaje nam jedynie czekać na efekty. Jak długo? Od 3 do 8 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ około 80-90 proc. widocznej części włosów obumiera i wypada, pozostaje jedynie sama cebulka zatopiona w skórze głowy. Włosy mają swój własny, wewnętrzny cykl wzrostu, a po przeszczepieniu przechodzić go muszą od nowa. Dzięki temu rezultaty wyglądają bardziej naturalnie, gdyż cały proces ma systematyczny i całkowicie naturalny charakter. Unikamy sytuacji, w której jednego dnia jesteśmy łysi, a następnego przychodzimy do pracy z bujną czupryną. Ogólnie rzecz biorąc, wiadomo że przeszczep włosów jest permanentny. Mieszki włosowe są pobierane z tzw. "bezpiecznej strefy", która obejmuje tył i boki głowy. To obszar w którym cebulki są niewrażliwe na działanie testosteronu i nie są genetycznie zaprogramowane, aby wypaść. Natomiast wiele zależy od kompetencji i kwalifikacji personelu, który dokonuje przeszczepów. To poważny zabieg medyczny" - tłumaczy dr Grzegorz Turowski. Co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze symptomy łysienia? Przede wszystkim - działać, ponieważ im szybciej, tym lepiej. Musimy też wykazać się odrobiną determinacji i asertywności. Proces leczenia nie jest krótki oraz nie od razu przyniesie zadowalające rezultaty. Musimy jednak pamiętać, że wszystko co robimy ma na celu poprawę komfortu naszego życia. (mc/ek) RMF 24
Domowe sposoby na wypadanie włosów i zabiegi
Domowe sposoby na wypadanie włosów mogą pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Popularnym są płukanki z pokrzywy, które należy przygotować z suszonych liści tej rośliny. W tym celu 3 stołowe łyżki, należy zalać 1 l wrzątku i odstawić do przestygnięcia. Takim naparem należy spłukać włosy tuż po umyciu i pozostawić do wyschnięcia. Warto zastosować również zioła na włosy w formie płukanek: skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek oraz czarna rzepa.
Doskonale sprawdza się kuracja z jaj, będących źródłem witamin i minerałów wzmacniających włosy. W tym celu należy wymieszać jajo kurze i nałożyć je na włosy. Po 30 minutach, włosy można normalnie umyć szamponem
Natomiast warto stosować sposoby na wypadanie włosów, które mają na celu ich odżywienie od środka. Do popularnych należy picie drożdży. W tym celu łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w szklance wody i powoli wypić. Warto stosować również witaminy na włosy: A, C, E, D z grupy B, a także cynk i selen. To kluczowe witaminy i pierwiastki, które wpływają na sprężystość, wzrost oraz zdrową strukturę włosów. Dlatego osoby, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, powinny stosować tabletki na włosy z tymi składnikami, aby zapobiegać niedoborom. Natomiast do popularnych zabiegów należy mezoterapia igłowa, podczas której za pomocą cienkich igieł zostają wprowadzone do skóry głowy substancje odżywcze, wzmacniające włosy. Kolejną metodą jest infuzja tlenowa, za pomocą której skóra głowy i cebulki zostają dotlenione. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i sprężyste. Co na wypadanie włosów może jeszcze pomóc?
Czy rzucenie palenia pomoże w odzyskaniu dawnej fryzury?
Zrywając szkodliwą relację z nikotyną na stałe, zwiększamy prawdopodobieństwo, że nasze włosy powrócą do dawnej kondycji. Warto podkreślić, że jakiekolwiek rezultaty może przynieść tylko całkowita rezygnacja z palenia – zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów.
Zniszczone mieszki włosowe, słabo odżywiona skóra głowy z zaburzonym pH oraz przesuszone i łamliwe włosy potrzebują sporo czasu, by odzyskać dawny blask. Pierwsze efekty będą wiązały się przede wszystkim z pozbyciem się duszącego, intensywnego zapachu dymu papierosowego z naszych włosów. Zaczną się one lepiej układać i mniej przetłuszczać.
Jednak powrót do prawidłowego cyklu życia włosa, proces odbudowy mieszków włosowych i regeneracji skóry głowy może potrwać, w zależności od przypadku, nawet kilka lat. Poza odstawieniem palenia, niezwykle istotne jest włączenie odpowiedniej pielęgnacji, dbanie o nawodnienie organizmu oraz odżywczą dietę, bogatą w antyoksydanty, witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania fryzury w dobrej kondycji. Czasami jednak uszkodzenia są tak głębokie, że nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy. W skrajnych przypadkach jedynym wyjściem może okazać się przeszczep włosów.