Czy tłuste włosy bardziej wypadają? - Prawda, Mity i Sekrety Pięknych Włosów

Jak palenie wpływa na cykl życia włosa?

Niewłaściwy balans i zakłócenie przebiegu poszczególnych faz wzrostu, może prowadzić do nadmiernej utraty włosów lub tworzenia się stanów zapalnych mieszków i cebulek. Jednym z czynników, które będą negatywnie oddziaływały na rozwój włosów, jest właśnie palenie. Jaki ma wpływ na każdy z etapów cyklu włosowego?

Wykorzystanie infografiki na swojej stronie możliwe tylko poprzez skopiowanie kodu poniżej:

Kod został skopiowany!

Faza anagenu jest fazą aktywnego wzrostu włosa. Trwa ona średnio od 2 do 7 lat i jest zależna m.in. od genetyki oraz objętości i liczby komórek znajdujących się w brodawce skórnej. W tej fazie mieszek włosowy jest aktywny i wytwarza łodygę włosa — około 1 cm na miesiąc. Na tym etapie rozwoju znajduje się około 85% włosów na naszej głowie.

Palenie papierosów będzie skracało tę fazę, co oznacza, że włosy będą miały mniej czasu na wzrost i osiągnięcie pełnej długości. W efekcie staną się nieodżywione, cienkie i osłabione oraz bardziej podatne na wypadanie.

Faza katagenu stanowi przejście między fazą wzrostu a spoczynku. Trwa zwykle od 2 do 3 tygodni. W tej fazie mieszek włosowy powoli zanika, a włos przestaje rosnąć.

Palenie papierosów, wpływając na gospodarkę hormonalną (zwłaszcza na zwiększone stężenie dihydrotestosteronu (DHT)) będzie wydłużało tę fazę, co oznacza, że więcej włosów pozostanie w spoczynku, a mniej nowych będzie rosnąć. Substancje toksyczne obecne w dymie papierosowym osłabiają mieszki włosowe, prowadzą do uszkodzeń w strukturze ich DNA, a obkurczając naczynia krwionośne, zaburzają przepływ składników odżywczych. Nietrudno się domyślić, że skutkiem tego jest tworzenie się stanów zapalnych na skórze głowy, gwałtowny wzrost wolnych rodników i degradacja komórek w wyniku stresu oksydacyjnego. Im mniej zdrowych mieszków, tym mniej nowopowstałych włosów. Fryzura staje się przerzedzona, a jej kondycja znacząco spada.

Czy przeszczepione włosy już nie wypadną?

Oto on – biznesowy drapieżnik, młody, pełny sił i wigoru, niczym Napoleon podbijający świat kontaktów towarzyskich i szczyty zawodowej kariery. A do tego właściciel lśniących włosów. Jednak do czasu. Problem łysienia coraz częściej dotyka osoby przed 30 rokiem życia. Powód? Brak czasu na wypoczynek, ciągłe życie w biegu, nieodpowiednia dieta i narastający stres to tylko podstawowe czynniki powodujące łysienie. Prawdziwa przyczyna leży o wiele głębiej, a w roli głównego podejrzanego występuje męski hormon (DHT), który uszkadza mieszki włosowe.

Chociaż włosy porastają niemal całe nasze ciało, to największe zmartwienie wywołują te pokrywające naszą głowę. Nie bez powodu, to tam dochodzi do największych spustoszeń, które wraz z wiekiem stają się dla wielu z nas coraz większym powodem do wstydu.

Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?

Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.

Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.

Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.

Metody przeszczepu włosów

Jedyną metodą, która pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a do tego cechuje się niskim ryzykiem jest przeszczep włosów. Nie wszystkie metody są jednak równie skuteczne i bezpieczne. Niestety, ze względu na atrakcyjną cenę, wciąż praktykuje się używanie przestarzałej metody STRIP, która jak na dzisiejsze standardy wydaje się wręcz archaiczna. Wykonywana pod znieczuleniem całkowitym, zagraża zdrowiu pacjenta oraz pozostawia widoczne blizny i okaleczenia, a sam efekt często bywa daleki od oczekiwań. Metoda polega na wycięciu paska z włosami i przeniesieniu go na obszar biorczy. To bardzo inwazyjne rozwiązanie, które często skutkuje powikłaniami. Druga, znacznie bardziej nowoczesna metoda to F.U.E. Z obszaru biorczego pozyskuje się zdrowe i silne cebulki, a w następnej fazie niczym kwiaty zaszczepia w przygotowany obszar biorczy. Cały proces polega na serii pojedynczych nakłuć wykonywanych przez chirurga lub - w bardziej zaawansowanej wersji - specjalnego robota. Ta ostatnia technika nie pozostawia blizn na skórze po zabiegu i jest bezbolesna. Robot w ciągu godziny może pobrać ponad 1000 mieszków włosowych i przygotować 2000 miejsc do przeszczepu.

Gdy już poddamy się przeszczepowi włosów, to pozostaje nam jedynie czekać na efekty. Jak długo? Od 3 do 8 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ około 80-90 proc. widocznej części włosów obumiera i wypada, pozostaje jedynie sama cebulka zatopiona w skórze głowy. Włosy mają swój własny, wewnętrzny cykl wzrostu, a po przeszczepieniu przechodzić go muszą od nowa. Dzięki temu rezultaty wyglądają bardziej naturalnie, gdyż cały proces ma systematyczny i całkowicie naturalny charakter. Unikamy sytuacji, w której jednego dnia jesteśmy łysi, a następnego przychodzimy do pracy z bujną czupryną. Ogólnie rzecz biorąc, wiadomo że przeszczep włosów jest permanentny. Mieszki włosowe są pobierane z tzw. "bezpiecznej strefy", która obejmuje tył i boki głowy. To obszar w którym cebulki są niewrażliwe na działanie testosteronu i nie są genetycznie zaprogramowane, aby wypaść. Natomiast wiele zależy od kompetencji i kwalifikacji personelu, który dokonuje przeszczepów. To poważny zabieg medyczny" - tłumaczy dr Grzegorz Turowski. Co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze symptomy łysienia? Przede wszystkim - działać, ponieważ im szybciej, tym lepiej. Musimy też wykazać się odrobiną determinacji i asertywności. Proces leczenia nie jest krótki oraz nie od razu przyniesie zadowalające rezultaty. Musimy jednak pamiętać, że wszystko co robimy ma na celu poprawę komfortu naszego życia. (mc/ek) RMF 24


Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

Popularne są umaszczenie aguti naprzemiennie ciemne i jasne pasy koloru , dutch grzywka i przednia połowa korpusu biała, kolorowa głowa , roan na całym ciele mieszają się ciemniejsze i białe włosy , dalmatyńczyk ciemne plamy, reszta biała i himalaya czerwone oczy, ciało białe, a nos, uszy i stopy brązowe lub czarne.

Czytaj dalej...

Prostowanie włosów bez prostownicy pozwala również na eksperymentowanie z różnymi metodami i produktami, co pozwala na znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i rodzaju włosów.

Czytaj dalej...