Wielki pryszcz pod pachą - Przyczyny, leczenie i porady

Czyrak pod pachą – przyczyny

Czyrak pod pachą powstaje z jednej przyczyny – jest nią gronkowiec złocisty. Bakteria ta przedostaje się w głąb skóry, gdzie dochodzi do zakażenia gruczołu łojowego i mieszka włosowego. Następnie układ odpornościowy człowieka, chcąc zwalczyć mikroorganizm, wywołuje stan zapalny. Komórki układu immunologicznego i bakterie tworzą żółto-białą ropę, która powoduje powstawanie pod skórą bolącego i swędzącego ropnia.

Do zarażenia bakterią gronkowca może dojść w wyniku niedostatecznej higieny osobistej (np. poprzez przybory higieniczne lub ręcznik). Ponadto częściej atakuje ona osłabiony organizm, czyli np. osoby chorujące na AIDS bądź choroby nowotworowe. Do zakażenia częściej dochodzi także u ludzi borykających się np. z cukrzycą. Podatne na tworzenie się czyraków pod pachą są również osoby otyłe, a także te, które stosują leki immunosupresyjne i glikokortykosteroidy.

Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?

Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.

Spis treści

Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Skąd biorą się zmiany skórne pod pachami? Najczęstsze przyczyny

Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach, dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o higienę okolicy pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku:

  • golenia skóry na sucho,
  • wrastania włosków,
  • golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką.

Pamiętajcie, by golić pachy w delikatny sposób, a peeling skóry jest równie wskazany - raz w tygodniu w przypadku skóry wrażliwej. Dobrym rozwiązaniem może być tu też depilacja, jeśli często doskwierają wam podrażnienia po goleniu. Depilacja pach powinna też zawsze być zakończona nałożeniem delikatnego kremu odżywczego i łagodzącego, by uniknąć podrażnionej skóry pach. Zrezygnujcie z depilacji, kiedy tylko zaobserwujecie stan zapalny skóry.

Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie, na co skóra pach jest bardzo wyczulona.

Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego. Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej pracy gruczołów łojowych, potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Jego pozbycie się jest skomplikowane i należy to robić pod okiem dermatologa. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych.

Zobacz także

4 rodzaje pryszczy – poznaj je wszystkie, a łatwiej się ich pozbędziesz

Pryszcz to pryszcz, ale nie każdy pryszcz jest taki sam. I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną „broń”, czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.

Poniższy artykuł przygotowałam na podstawie publikacji w serwisie acne.about.com (polecam!). Nie jest to może pełna klasyfikacja, ale i ta ściągawka powinna się wam przydać tym bardziej, że oprócz opisów poszczególnych rodzajów pryszczy zamieszczam dodatkowo informacje na temat podstawowych metod postępowania z nimi. Mam nadzieję, że ściąga okaże się pomocna.

Ważna uwaga:

Zdjęcie, które widzisz na początku jest zdjęciem poglądowym i jednocześnie punktem odniesienia. Niestety nie dysponują fotografiami poszczególnych rodzajów pryszczy, ale postaram się je możliwie najdokładniej opisać w odniesieniu do tego właśnie zdjęcia.

Postaram się zrobić to tak, byś nie miał / nie miała żadnych wątpliwości. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią proponuję byś poszukał / poszukała poszczególnych rodzajów w zdjęciach google, ewentualnie wysłał / wysłała pytanie do mnie – wtedy postaram się rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości.

Jaka może być przyczyna guzka pod pachą?

Zwykle guzek pod pachą kojarzy nam się z chorobą nowotworową, u kobiet zwłaszcza związaną z rakiem piersi. Jednakże niekoniecznie taka zmiana jest wyrazem właśnie tej choroby.

W czasie konsultacji lekarskiej duże znaczenie będzie miał wywiad dotyczący higieny okolicy pach, gdyż na powstawanie guzka mogą wpływać zabiegi depilacji i podrażnienie środkami do pielęgnacji skóry. Ponadto istotne będą niedawno przebyte infekcje, urazy oraz przyjmowane przez pacjenta leki. Ważne są także objawy towarzyszące pojawieniu się guza (bolesność, tkliwość, stan podgorączkowy, gorączka).

Lekarz na pewno będzie chciał znać także historię nowotworów w rodzinie. Bolący guzek pod pachą może być objawem zapalenia mieszków włosowych, które najczęściej związane jest z podrażnieniami po depilacji. Ponadto do jego rozwoju może się przyczyniać zapalenie gruczołu potowego, które rozwija się zwłaszcza w bardzo ciepłe dni u osób z nadmierną potliwością, na skutek infekcji bakteryjnej związanej z zaniedbaniami higienicznymi.

Ruchomy guzek pod pachą często świadczy o tłuszczaku, który jest łagodną zmianą nowotworową, a jego podstawowym budulcem jest tkanka tłuszczowa. Taki guzek może też być związany z kaszakiem. To guzek o charakterze torbielowatym, wypełnionym treścią o konsystencji twarożku. Do jego powstawania dochodzi wewnątrz mieszków włosowych lub gruczołów łojowych.

Guzki zazwyczaj są małe, ale czasem jednak ich rozmiary sięgają kilku lub kilkunastu centymetrów, co powoduje dyskomfort i trudności przy poruszaniu kończyną.


Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...