Wielki pryszcz podskórny - Przyczyny, leczenie i porady

Pryszcze podskórne – przyczyny powstawania

Nadmiar sebum w wyniku niewłaściwej pracy gruczołów łojowych jest główną przyczyną powstawania pryszczy podskórnych. Proces ten nasila się zazwyczaj w wyniku nieprawidłowości gospodarki hormonalnej , a więc nadmiernej produkcji męskich hormonów (androgenów). Ponadto zaobserwowano, że pryszcze podskórne mogą częściej pojawiać się u osób, które:

  • używają niewłaściwych kosmetyków, zazwyczaj źle dobranych do swojego rodzaju skóry np. zbyt tłustych kremów, które mogą zatykać pory, utrudniając skórze właściwe oddychanie i regenerację,
  • żyją w długotrwałym, nadmiernym stresie,
  • palą papierosy,
  • posiadają predyspozycje genetyczne,
  • mają skłonność do alergii skórnych,
  • zmagają się z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi,
  • chorują na różne choroby metaboliczne lub cukrzycę,
  • nieodpowiednio się odżywiają [1, 3].

Czy trądzik dotyczy tylko osób w wieku dojrzewania?

Trądzik to przypadłość, która kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Jak się jednak okazuje, choroba ta często dotyka osób dorosłych. Wykwity w postaci pryszczy podskórnych pojawiają się u wielu ludzi po 30. roku życia. Skóra ma już mniejsze zdolności regeneracyjne, dlatego po zmianach trądzikowych pozostają często blizny, nieestetyczne wgłębienia lub niewielkie guzy. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, które dotyczą osób w różnym wieku. Problem dotyczy świeżo upieczonych mam, których organizm dopiero wraca do równowagi po porodzie – zmiany o charakterze trądzikowym powinny zniknąć do pół roku po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania hormonalne.

Trądzik z pryszczami podskórnymi to także problem ludzi permanentnie zestresowanych. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie – stres powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu, który wzmaga produkcję łoju. To prosta droga do powstawania wykwitów i tworzenia się stanów zapalnych, które wyraźnie pogarszają kondycję skóry.

Trądzik w późniejszym wieku to często efekt nieprawidłowych nawyków żywieniowych, a więc spożywania nadmiernej ilości przetworzonych produktów oraz niedoboru witamin i mikroelementów w diecie. Nie bez znaczenia są również błędy w pielęgnacji skóry, a więc niewystarczająca higiena czy używanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju cery.

Czym są pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne to po prostu wykwity skórne zawierające w sobie dużo treści ropnej. Jak sama nazwa wskazuje – znajdują się pod zewnętrzną warstwą naskórka. Wybrzuszenia te przybierają różne kształty i kolory. Zazwyczaj charakteryzują się czerwoną obwódką albo czerwonawym odcieniem. Zdarza się, że zyskują aż siną barwę. Zazwyczaj są bolesne, czasami nawet bardzo.

Pryszczy podskórnych nie można wycisnąć, gdyż ich ujście jest zasłonięte przez skórę. Często są mocno rozsiane po twarzy i przybierają niewielki rozmiar. Zazwyczaj przybierają formę twardych guzków albo cyst. Te pierwsze mieszczą się głębiej niż cysty i są twardsze. Cysty zazwyczaj są widocznie nabrzmiałe ropą, leżą płytko i są dosyć miękkie.

Mogłoby się wydawać, że pryszcze podskórne tworzą się głównie w strefie T czyli na czole, nosie i brodzie. Warto jednak pamiętać, że mogą się pojawiać nie tylko na twarzy, ale także na plecach, w pobliżu ust, skroni, szyi, dekolcie, czole, albo na policzkach.

Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?

Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.

Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].

Pryszcze podskórne – profilaktyka

Niezwykle istotną rolę w procesie zapobiegania powstawaniu pryszczy podskórnych odgrywa właściwa pielęgnacja , a więc stosowanie kosmetyków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry. Warto więc poszukać w swojej aptece lub drogerii produktów hipoalergicznych, pozbawionych konserwantów, parabenów czy sztucznych zapachów i barwników. Pozwolą one delikatnie oczyścić powierzchnię skóry, a przy tym skutecznie zredukują produkcję łoju czy odblokują zatkane gruczoły łojowe, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry. Zaliczamy do nich emulsje, kremy, żele i płyny do pielęgnacji .

Do zakamuflowania już powstałych pryszczy podskórnych można zastosować korektory z substancją antybakteryjną i lekki fluid [4].

Do codziennej pielęgnacji i higieny należy dołączyć jeszcze dobrze dobraną dietę, opartą o duże ilości świeżych warzyw i owoców, które bogate są w cenne dla skóry witaminy i minerały. Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk (pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby) czy witaminy z grupy B (jaja, orzechy, rośliny strączkowe), które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne. Ponadto należy ograniczyć wysokoprzetworzoną żywność, alkohol, słodycze czy fast food, które negatywnie wpływają na kondycję skóry [4].


I żeby skutecznie zwalczać trądzikowe wypryski warto poznać przede wszystkim rodzaje pryszczy i dostosować do nich metody postępowania tudzież używaną broń , czyli wszelkie maści tabletki czy inne przeciwtrądzikowe specyfiki.

Czytaj dalej...

Co prawda taka cysta może też sama zniknąć po potraktowaniu jej powierzchownie, bo wszelkie wyciskanie oczywiście zabronione czymś przeciwtrądzikowym, ale lepiej nie ryzykować i skorzystać z fachowej pomocy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Czytaj dalej...