Witaminy a wypadanie włosów u nastolatków - Klucz do Zdrowych i Lśniących Loków
Co zrobić, gdy włosy Twojego dziecka zaczną wypadać?
Wielu rodziców gubi się i zaczyna pędzić w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Co zrobić, gdy nastolatkowi wypadną włosy?”. Przede wszystkim muszą się uspokoić i wyjaśnić dziecku, że jest to przejściowy problem. W przeciwnym razie stanie się przyczyną jeszcze większego stresu i rozwoju kompleksów.
Następnie należy dołożyć wszelkich starań, aby zidentyfikować i wyeliminować zewnętrzne przyczyny, które mogą wywołać łysienie.
Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, zwróć się o pomoc do trychologa. Przeprowadzi badanie sprzętu, ustali, ile mieszków włosowych jest w stanie aktywnym, a ile „zasnęło” i powie, jak przywrócić je do życia.
Zbilansowana dieta
Zapewnienie nastolatkowi zbilansowanej diety jest bardzo ważne. Potrzebuje dużej ilości witamin i minerałów, ponieważ okresowi przemian hormonalnych towarzyszy aktywny wzrost i przyrost masy mięśniowej. Organizm jest szczególnie dotkliwie świadomy braku białka i mikroelementów.
Należy to wyjaśnić dziewczętom, które w okresie dojrzewania często przechodzą na ścisłą dietę, marząc o wyglądzie modelki.
Z drugiej strony chłopcy zaczynają więcej jeść, starając się szybko przybrać na wadze, aby nie wyglądać na wychudzonych. Ale spożywają głównie fast foody i półprodukty, w których jest dużo tłuszczu i cukru i prawie nie ma użytecznych składników.
Dzienna zawartość kalorii nie powinna spaść poniżej 1200 kcal, w przeciwnym razie procesy metaboliczne ulegną spowolnieniu, a organizm nie będzie mógł normalnie się rozwijać. Jeśli nastolatek prowadzi aktywny tryb życia lub uprawia sport, wówczas zawartość kalorii w diecie należy zwiększyć w zależności od obciążenia.
Na drugim miejscu jest odpowiednia pielęgnacja włosów, której nastolatek powinien nauczyć się z Twoją pomocą. Produkty do stylizacji są obecnie używane nie tylko przez dziewczęta, ale także przez chłopców. Jednocześnie wielu nie wie, że pozostawienie ich na włosach na noc jest wyjątkowo niepożądane.
wypadanie włosów u nastolatków
powszechnie przepisywane leki dla nastolatków, takie jak antybiotyki i te na trądzik i depresję, mogą mieć nieprzyjemny efekt uboczny wypadania włosów. Z 85% młodych dorosłych cierpi na trądzik i 20% nastolatków doświadcza depresji, ta przyczyna wypadania włosów jest dość powszechne.
2. Łysienie plackowate
łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje własne mieszki włosowe. Łysienie plackowate charakteryzuje się okrągłymi łysymi łatami na skórze głowy., Uważa się, że 1 na 50 osób cierpi na łysienie plackowate w pewnym momencie w ich życiu, a 1 na 1000 dzieci ma łysienie plackowate w danym momencie. Tak więc łysienie plackowate jest dość powszechne. Nawet aktor Superman Christopher Reeve miał łysienie plackowate! W większości przypadków wypadanie włosów nie jest trwałe i w końcu odrosną.
w tym zaburzeniu psychicznym chorzy kompulsywnie wyrywają własne włosy. Choć może to brzmieć Nietypowo, 1% Amerykanów(ok.,5 milionów ludzi) doświadczają trichotillomanii w pewnym momencie życia, choć choroba występuje najczęściej u dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Trichotillomania może wpływać na skórę głowy, brwi i rzęsy. Ludzie z trichotillomania zwykle potrzebują pomocy lekarza lub zdrowia psychicznego, aby zatrzymać zachowanie i odrosnąć włosy.
4. Łysienie trakcyjne
z większą liczbą nastoletnich chłopców noszących włosy w bułeczki i warkocze, łysienie trakcyjne staje się coraz bardziej powszechne u nastoletnich chłopców., Łysienie trakcyjne występuje, gdy zbyt ciasne fryzury stresują i uszkadzają mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Codzienne noszenie włosów w tym samym stylu (np. kucyk w tym samym miejscu) może również powodować pękanie. Nakrycia głowy, takie jak kaski sportowe lub słuchawki są dalsze przyczyny łysienia trakcyjnego.
5. Złe nawyki żywieniowe
Jakie witaminy należy podawać dzieciom, aby wzmocnić włosy. Zalecane przez lekarza: Najlepsze witaminy na porost włosów dla dzieci
Tworzenie się mieszków włosowych następuje w 6. miesiącu rozwoju płodu. Większość noworodków ma na głowie puch, który następnie wypada, a na jego miejscu pojawiają się trwałe włosy.
Niektóre dzieci rodzą się łyse lub z kruchymi i cienkimi włosami. Może to wskazywać na niedobór składników odżywczych lub nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Istnieją 3 etapy wzrostu włosów:
Etapy aktywnego wzrostu włosów.
Gęstość zależy od dziedzicznych predyspozycji. Jeśli rodzice mają rzadkie włosy, dziecko będzie miało takie same włosy.
Wiek do 2 lat
Niemowlęta mogą rodzić się z małym puchem lub całkowicie łyse, oba są normalne. Zmiany włosów następują w ciągu 3-4 miesięcy.
Od sześciu miesięcy do dwóch lat kolor i objętość włosów mogą się radykalnie zmienić. Tak więc blond maluch z lokami staje się brązowowłosy z całkowicie prostymi pasmami w wieku dwóch lat.
Wiek od 2 do 10 lat
Objętość włosów dziecka zmienia się okresowo, zgodnie z głównymi fazami wzrostu włosa.
Ważny! Żadne preparaty kosmetyczne ani lecznicze nie mogą radykalnie wpłynąć na wzrost i objętość włosów.
Jeśli żaden z najbliższych krewnych nie ma grubych włosów, nie należy oczekiwać, że pojawi się u dziecka. Głównym czynnikiem wpływającym na kolor i objętość włosów jest dziedziczenie genetyczne.
Następnie porozmawiamy bardziej szczegółowo o witaminach na porost włosów u dziecka, które doradzają eksperci.
Czym jest trichotillomania?
Powodem wypadania włosów u nastolatków może być np. trichotillomania, czyli tracenie włosów wskutek samoczynnego, stale powtarzającego się wyrywania. Dzieci i młodzież mogą wyrywać swoje włosy w sposób świadomy lub nie, wszystko zależy od przypadku.
Z czego to wynika? Z zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Może być to następstwem przeżytych traum lub/i występować jako forma samookaleczania. Na szczęście trichotillomania dotyka tylko około 1% młodych osób.
- chroniczny stres,
- ostra choroba, podczas której wystąpiła wysoka gorączka,
- niedobory minerałów takich jak żelazo, miedź i cynk,
- niedobory witamin D3 i B12.
Oprócz powyższych kwestii, nie bez znaczenia pozostają zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w okresie dojrzewania.
Witaminy na wypadanie włosów u nastolatków
Okres dojrzewania jest trudny pod wieloma względami. Wynika to między innymi z szalejącej wówczas burzy hormonalnej. To właśnie ona stoi zwykle za pojawiającymi się na skórze wypryskami oraz za wzmożonym wypadaniem włosów u nastolatek. Jednak okazuje się, że hormony wcale nie są jedynym winowajcą takiego stanu rzeczy! Sprawdź, co jeszcze wpływa na przerzedzanie się czupryny w tym czasie!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kluczowe w zahamowaniu wypadających włosów jest ustalenie głównego czynnika, z powodu którego w ogóle do tego zjawiska dochodzi. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy trochę zaangażowania, żeby zidentyfikować przyczynę i dopasować najskuteczniejsze rozwiązanie.