Witaminy - Tajemnicza Broń Przeciw Starzeniu Się Skóry

NA CZYM WŁAŚCIWIE POLEGA STARZENIE?

Starzenie oznacza postępujące spowolnienie metabolizmu skóry, które rozpoczyna się u kobiet w wieku 25–30 lat i rozwija się z biegiem czasu. Zauważa się pogarszanie struktury i koloru skóry oraz pojawianie się zmarszczek.

Cieńsza, bardziej sucha skóra staje się mniej odporna na podrażnienia, również mniej elastyczna, ponieważ płaszcz hydrolipidowy zmniejsza się wraz z ograniczeniem wydzielania sebum. Jak wszystkie organy, skóra starzeje się według chronologicznego procesu zaprogramowanego genetycznie. Ale na to zjawisko wpływa także nasz tryb życia, nasze odżywianie, substancje toksyczne, na które jesteśmy narażeni, i dodatkowo stres.

Skóra jest wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, ponieważ jest naszą barierą pomiędzy organizmem a otaczającym nas środowiskiem . Chroni nas przed czynnikami drażniącymi, takimi jak promienie UV, smog, wolne rodniki, itp.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY STARZENIA?

Wiemy dzisiaj, że skóra podlega dwóm rodzajom starzenia:

  • Starzenie się wewnętrzne: jest to chronologiczne starzenie, konsekwencja upływającego czasu, które dotyczy każdego organizmu i zależy od czynników genetycznych i fizjologicznych, czasami również od czynników chorobowych.
  • Starzenie się zewnętrzne: jest ono związane z warunkami i trybem życia, przede wszystkim z ekspozycją na słońce, ale również z zatruciem tytoniem, stresem lub zanieczyszczeniami.

Różne oznaki kliniczne starzenia się skóry:

  • Utrata blasku,
  • Zmarszczki,
  • Utrata jędrności,
  • Suchość,
  • Dyskomfort,
  • Plamy pigmentacyjne.

Na skrzyżowaniu obu procesów znajduje się stres oksydacyjny, jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry . Wywołują go przede wszystkim wolne rodniki, które biologicznie uszkadzają struktury naszych komórek (DNA, błony, białka). Organizm również sam produkuje wolne rodniki, ale nasze komórki dysponują odpowiednim systemem obronnym, chroniącym przed ich negatywnym wpływem. Z wiekiem powstaje dysproporcja pomiędzy podrażnieniami (utlenianie), a zdolnościami do obrony (przeciwutleniacze).

Liczba potencjalnych czynników drażniących zwiększa się z wiekiem oraz wynika z uwarunkowań środowiska (UV, zanieczyszczenia, tytoń). Naturalne zdolności obrony skóry ulegają zmniejszeniu, a starzenie postępuje szybciej. Właśnie dlatego przeciwutleniacze odgrywają kluczową rolę w walce ze starzeniem. Są to cząsteczki, które przeciwstawiają się wolnym rodnikom, chwytając je w pułapkę (witaminy C i E), albo wzmacniając system przeciwrodnikowy skóry (selen, cynk, koenzym Q 10, dysmutaza ponadtlenkowa). Ograniczają one szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego na komórki, spowalniając starzenie skóry.

Najlepsze suplementy anti-aging: Kolagen

Sproszkowany kolagen to absolutny hit ostatnich miesięcy. Mówią o nim wszyscy – w tym gwiazdy, które w wywiadach zachwalają efekty tej przeciwzmarszczkowej kuracji. Jennifer Aniston, Kourtney Kardashian i Kate Hudson każdy dzień zaczynają od kolagenowego szejka, który wzbogacają o roślinne mleko, kakao czy sproszkowaną spirulinę. Czy to tylko kolejny krzyk mody, czy może stoi za tym coś więcej? Głębszy research wskazuje jednoznacznie, że tak – kolagen potrafi zredukować oznaki starzenia. Dowodzą tego badania nad opatentowanym kolagenem o nazwie Verisol, który można znaleźć w kilku produktach na rynku. Naukowcy podawali go grupie 114 kobiet w wieku 45-65 lat codziennie przez 8 tygodni. Rezultat? Dowiedziono, że w wyniku przyjmowania preparatu zmarszczki u uczestniczek zmniejszyły się aż o 20,1% - a największa poprawa wyniosła prawie 50%! Dłuższe przyjmowanie peptydów kolagenowych spowodowało też redukcję cellulitu oraz poprawę elastyczności skóry.

Kolagen Verisol znajdziesz m.in. w suplemencie diety The Solution od marki Oslo Skin Lab. Suplement występuje pod postacią saszetek z neutralnym w smaku proszkiem, który wystarczy dodać do ulubionego smoothie czy dania, np. porannej owsianki. Codzienne przyjmowanie suplementu da ci potwierdzone naukowo rezultaty.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Produkty spożywcze Olejki i wyciągi roślinne stosowane zewnętrznie produkty pochodzenia zwierzęcego jaja, masło, mleko, sery, tran, tłuste mięso i ryby, podroby, wątróbka, warzywa i owoce dynia, marchew, jarmuż, bataty, szpinak, natka pietruszki, brzoskwinie.

Czytaj dalej...

Wśród dzieci może to być łysienie plackowate, które klasyfikuje się jako chorobę autoimmunologiczną układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za obce , ale również łysienie trakcyjne, wynikające nie z chorób, a złego obchodzenia z włosami zbyt gwałtowne czesanie i zbyt ciasno upięte lub zaplecione włosy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...