Witaminy - Tajemnicza Broń Przeciw Starzeniu Się Skóry
Dieta a spowolnienie procesów starzenia
anaumenko-stock.adobe.com
Newsletter
Starzenie jest złożonym procesem biologicznym, który trudno jednoznacznie zdefiniować. Obserwacje wskazują, że organizmy starzeją się , ponieważ starzeją się komórki, z których są zbudowane, osiągając limit swoich podziałów.
dr inż. Katarzyna Okręglicka
Ogólna definicja starzenia proponuje, że jest to proces postępującej degeneracji spowodowany nagromadzeniem – związanym z upływem czasu – różnych uszkodzeń na różnych poziomach w komórce. Prowadzących do zaburzenia utrzymania integralności i funkcjonalności wszystkich jej składników. W efekcie tego dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania komórek, stopniowej niewydolności tkanek i śmierci organizmu. Obserwowany stopniowy spadek biologicznych funkcji organizmu z upływem czasu prowadzi również do zwiększenia wrażliwości na czynniki środowiskowe.
Starzenie się często jest określane jako starzenie komórkowe, skutkujące niezdolnością komórki do reagowania na stres i zwiększonym zaburzeniem homeostazy. Na procesy zachodzące w starzejących się komórkach wpływ ma wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Dogłębne zrozumienie procesu starzenia może pomóc lepiej przewidzieć skuteczność diety i konkretnych interwencji żywieniowych.
Co znajdziesz w artykule?
Restrykcje dietetyczne
poparte odpowiednim odżywianiem są jedyną niegenetyczną i najbardziej zgodną niefarmakologiczną interwencją wydłużającą żywotność wielu organizmów modelowych, od drożdży do ssaków. Chroniącą również przed pogorszeniem funkcji biologicznych, opóźniającą lub zmniejszającą ryzyko wielu chorób związanych ze starzeniem się. Już od 1930 roku wiadome jest, że znaczne obniżenie spożycia kalorii spowalnia tempo starzenia. I obniża ryzyko wystąpienia licznych chorób związanych ze starzeniem się, w tym chorób neurodegeneracyjnych.
Najlepsze suplementy anti-aging: Kolagen
Sproszkowany kolagen to absolutny hit ostatnich miesięcy. Mówią o nim wszyscy – w tym gwiazdy, które w wywiadach zachwalają efekty tej przeciwzmarszczkowej kuracji. Jennifer Aniston, Kourtney Kardashian i Kate Hudson każdy dzień zaczynają od kolagenowego szejka, który wzbogacają o roślinne mleko, kakao czy sproszkowaną spirulinę. Czy to tylko kolejny krzyk mody, czy może stoi za tym coś więcej? Głębszy research wskazuje jednoznacznie, że tak – kolagen potrafi zredukować oznaki starzenia. Dowodzą tego badania nad opatentowanym kolagenem o nazwie Verisol, który można znaleźć w kilku produktach na rynku. Naukowcy podawali go grupie 114 kobiet w wieku 45-65 lat codziennie przez 8 tygodni. Rezultat? Dowiedziono, że w wyniku przyjmowania preparatu zmarszczki u uczestniczek zmniejszyły się aż o 20,1% - a największa poprawa wyniosła prawie 50%! Dłuższe przyjmowanie peptydów kolagenowych spowodowało też redukcję cellulitu oraz poprawę elastyczności skóry.
Kolagen Verisol znajdziesz m.in. w suplemencie diety The Solution od marki Oslo Skin Lab. Suplement występuje pod postacią saszetek z neutralnym w smaku proszkiem, który wystarczy dodać do ulubionego smoothie czy dania, np. porannej owsianki. Codzienne przyjmowanie suplementu da ci potwierdzone naukowo rezultaty.
Jak spowolnić starzenie skóry?
Stosowanie fitoestrogenów w kosmetyce zastąpiło dawniej produkowane kosmetyki zawierające żeńskie hormony płciowe (np. kremy z placentą).
W kosmetyce przeciwstarzeniowej znalazły zastosowanie również różne oleje roślinne a ich działanie doceniano już w starożytności. Do najbardziej popularnych w pielęgnacji cery dojrzałej należy ostatnio olej arganowy. Zawiera on ponad 100 aktywnych substancji m.in. kwas oleinowy i linolowy, witaminę E, A oraz polifenole.
Wykazuje silne działanie antyrodnikowe, wygładzające i ujędrniające. Regeneruje i wzmacnia struktury naskórka, e zapobiegając transepidermalnej utracie wody. Chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Nawilża i działa przeciwzmarszczkowo odbudowując jednocześnie płaszcz hydrolipidowy skóry.
Bardzo cenionym składnikiem jest olej z nasion dzikiej róży rdzawej, nazywanej często różą muszkatołową. Jest ona pospolitą rośliną europejską, jednak najcenniejsze właściwości przypisuje się odmianom rosnącym w Chile, u podnóża Andów.
Jest niezwykle bogata w NNKT, zawiera aż do 50% kwasu linolowego i około 35 % linolenowego. Oprócz tego zawiera witaminy E i A, naturalną tretinoinę i flawonoidy.
Ten specyficzny skład nadaje olejowy z róży rdzawej wyjątkowe właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne. Doskonale łagodzi on oparzenia skórne, działa przeciwstarzeniowo, niweluje również efekty fotostarzenia.
Jak stosować kosmetyki przeciw starzeniu skóry?
Miejscowe zastosowanie pozwala na zniwelowanie drobnych zmarszczek i przebarwień. Olej ten aktywizuje fibroblasty, dzięki czemu poprawia proces syntezy kolagenu. Wpływa to na poprawę napięcia i elastyczności skóry.
Naturalna tretinoina nie powoduje skutków ubocznych takich, jak jej syntetyczny odpowiednik, może być zatem bezpiecznie stosowana nawet w przypadku delikatnej skóry. Olej sprawdza się także w pielęgnacji zniszczonych i wypadających włosów.
Substancje o działaniu przeciw starzeniu
Substancjami o silnym działaniu przeciwstarzeniowym są fitoestrogeny, nazywane potocznie roślinnymi hormonami. Są to związki niesteroidowe, które budową i funkcją przypominają estrogeny. Występują one we wszystkich częściach roślin gdzie pełnią funkcje grzybobójcze, antyutleniające i budulcowe.
Najczęściej spotyka się izoflawony pochodzące z roślin strączkowych, np soi, ale w kosmetyce mają zastosowanie również ekstrakty z koniczyny łąkowej czy lucerny, a także azjatyckiej rośliny kudzu.
Fitoestrogeny są często wykorzystywane zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy, ponieważ hamują jej objawy.
Wykazują one silne działanie przeciwutleniające dzięki czemu chronią organizm przed nowotworami. Ich funkcja ochronna wyraża się również przez nasilanie apoptozy komórek nowotworowych.
Silne działanie antyoksydacyjne mają przede wszystkim genisteina i daidzeina, które są niezwykle aktywne również przy zastosowaniu miejscowym. Badania dowiodły, ze genisteina chroni błony lipidowe komórek przed utlenianiem.
Najlepsze suplementy anti-aging: Witamina C
W każdym artykule o pielęgnacji przeciwstarzeniowej powtarzamy do znudzenia: serum z witaminą C to obowiązkowy kosmetyk, który powinnaś nakładać każdego ranka, by dłużej cieszy się młodą skórą. Jednak ten arcyważny związek powinien być też dostarczany skórze od środka. Ogrywa on czołową rolę w syntezie kolagenu – w przypadku jego niedoboru, nowe włókna kolagenowe nie mogłyby powstawać, a skóra w błyskawicznym tempie straciłaby gładkość i elastyczność. Co więcej, w wielu publikacjach naukowych zwraca się uwagę na to, że witamina C pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry oraz stymuluje produkcję ceramidów, które wzmacniają barierę hydrolipidową.
Jaką witaminę C wybrać? Warto sięgnąć po suplement z tym związkiem opracowany specjalnie dla potrzeb cery poszarzałej i starzejącej się - np. Oslo Skin Lab The Glow. Oprócz optymalnej dawki kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w najlepiej przyswajalnej formie, produkt zawiera kwas hialuronowy nawilżający skórę od wewnątrz. Regularne przyjmowanie suplementu sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej promienna.
Dobrym pomysłem jest też przyjmowanie naturalnych suplementów zawierających ten związek – takich jak np. sok z dzikiej róży. Ma on więcej witaminy C niż cytryna. Porównajmy: w 100 gramach soku z cytryny jest 38,7 mg kwasu askorbinowego. W takiej samej ilości soku z dzikiej róży, czystej witaminy C będzie aż 450 mg! Poza tym, owoce dzikiej róży są cennym źródłem flawonoidów, które także mają właściwości przeciwstarzeniowe.