Witaminy - Tajemnicza Broń Przeciw Starzeniu Się Skóry

Witamina C a starzenie skóry

Jej bardzo ważną cechą jest przerywanie reakcji rodnikowych w skórze. Po połączeniu z wolnym rodnikiem tworzy niegroźną dla komórek formę – rodnik tokoferylowy – który rozkłada się do neutralnych związków chemicznych. Rodnik tokoferylowy może również ulec regeneracji i stać się na powrót aktywną witaminą E.

W tym celu jednak wymaga obecności witaminy C. Jest to zatem główna przyczyna stosowania połączenia tych dwóch witamin w kosmetykach o właściwościach przeciw starzeniowych.

“Witamina C może występować w dwóch formach chemicznych – lewo i prawoskrętnej”

Witamina C może występować w dwóch formach chemicznych – lewo i prawoskrętnej, z tym, że tylko forma lewoskrętna, czyli kwas L-askorbinowy jest aktywna.

Witamina C, obok opisanej wyżej witaminy E, wykazuje jedno z najsilniejszych działań antyrodnikowych. Jest bardzo aktywna, o czym świadczy nie tylko zdolność do jej samoregenaracji, ale także możliwość regenerowania witaminy E.

Jako witamina mająca ogromny udział w prawidłowym działaniu układu odpornościowego organizmu, jest również odpowiedzialna za obronne funkcje skóry.

Ma duże znaczenie w prawidłowym procesie syntezy kolagenu, wspiera regenerację i gojenie uszkodzonych tkanek, a przede wszystkim przeciwdziała utlenianiu hamując tym samym procesy kancerogenezy. Przyspiesza także gojenie skóry uszkodzonej ekspozycją na promieniowanie UV niwelując tym samym efekty fotostarzenia. Jako witamina mało stabilna kwas askorbinowy w kosmetyce zamykany jest w liposomach.

4 suplementy, które naprawdę spowalniają starzenie się skóry. Ich skuteczność potwierdza nauka

Starzenie się jest nieuchronne – ale możesz do pewnego stopnia kontrolować tempo, w jakim przebiega. Odpowiednia pielęgnacja to tylko połowa sukcesu. Skóra to w końcu organ, który odżywia się także tym, co dostarczasz mu od środka. Czym powinnaś ją karmić, aby przedłużyć jędrność cery o 3, 5, a nawet 10 lat? Naukowcy znają odpowiedź.

Zanim poznasz listę suplementów, które polecają, warto podkreślić jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta w profilaktyce anti-aging. Tabletka nigdy nie zastąpi prawdziwej żywności, więc jeśli twój dotychczasowy jadłospis obfitował w mrożone pizze, chipsy i ciasteczka Oreo – lepiej zacznij od porządków w diecie, zanim przejdziesz do suplementacji. Tutaj znajdziesz listę produktów, które warto włączyć do codziennego menu, by starzeć się wolniej >>

A co z suplementami? Istnieje kilka o udowodnionym naukowo działaniu, które śmiało można porównać do eliksiru młodości. To nie bajka – one naprawdę spowalniają upływ czasu, a ich skuteczność jest dobrze udokumentowana. Sprawdź, które warto spożywać codziennie.

Najlepsze suplementy anti-aging: Witamina C

W każdym artykule o pielęgnacji przeciwstarzeniowej powtarzamy do znudzenia: serum z witaminą C to obowiązkowy kosmetyk, który powinnaś nakładać każdego ranka, by dłużej cieszy się młodą skórą. Jednak ten arcyważny związek powinien być też dostarczany skórze od środka. Ogrywa on czołową rolę w syntezie kolagenu – w przypadku jego niedoboru, nowe włókna kolagenowe nie mogłyby powstawać, a skóra w błyskawicznym tempie straciłaby gładkość i elastyczność. Co więcej, w wielu publikacjach naukowych zwraca się uwagę na to, że witamina C pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry oraz stymuluje produkcję ceramidów, które wzmacniają barierę hydrolipidową.

Jaką witaminę C wybrać? Warto sięgnąć po suplement z tym związkiem opracowany specjalnie dla potrzeb cery poszarzałej i starzejącej się - np. Oslo Skin Lab The Glow. Oprócz optymalnej dawki kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w najlepiej przyswajalnej formie, produkt zawiera kwas hialuronowy nawilżający skórę od wewnątrz. Regularne przyjmowanie suplementu sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej promienna.

Dobrym pomysłem jest też przyjmowanie naturalnych suplementów zawierających ten związek – takich jak np. sok z dzikiej róży. Ma on więcej witaminy C niż cytryna. Porównajmy: w 100 gramach soku z cytryny jest 38,7 mg kwasu askorbinowego. W takiej samej ilości soku z dzikiej róży, czystej witaminy C będzie aż 450 mg! Poza tym, owoce dzikiej róży są cennym źródłem flawonoidów, które także mają właściwości przeciwstarzeniowe.

Substancje o działaniu przeciw starzeniu

Substancjami o silnym działaniu przeciwstarzeniowym są fitoestrogeny, nazywane potocznie roślinnymi hormonami. Są to związki niesteroidowe, które budową i funkcją przypominają estrogeny. Występują one we wszystkich częściach roślin gdzie pełnią funkcje grzybobójcze, antyutleniające i budulcowe.

Najczęściej spotyka się izoflawony pochodzące z roślin strączkowych, np soi, ale w kosmetyce mają zastosowanie również ekstrakty z koniczyny łąkowej czy lucerny, a także azjatyckiej rośliny kudzu.

Fitoestrogeny są często wykorzystywane zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy, ponieważ hamują jej objawy.

Wykazują one silne działanie przeciwutleniające dzięki czemu chronią organizm przed nowotworami. Ich funkcja ochronna wyraża się również przez nasilanie apoptozy komórek nowotworowych.

Silne działanie antyoksydacyjne mają przede wszystkim genisteina i daidzeina, które są niezwykle aktywne również przy zastosowaniu miejscowym. Badania dowiodły, ze genisteina chroni błony lipidowe komórek przed utlenianiem.

Skoro już wiemy, jak wygląda kwestia zażywania suplementów z biotyną podczas depilacji laserowej, to naturalnym pytaniem będzie, jakie mogą być inne przeciwskazania i czego unikać, jeśli planujemy zapisać się za serię zabiegów za pomocą laseroterapii.

Czytaj dalej...

Jest również pierwiastkiem śladowym, biorącym udział w syntezie wielu białek oraz kofaktorem peroksydazy glutationu, enzymu zaangażowanego w obrót glutationu podstawowego antyoksydantu ludzkiego organizmu.

Czytaj dalej...

Profilaktycznie należy przyjmować 2 razy w roku wiosną i jesienią Zawiera naturalne składniki i nie wywołuje pojawienia się alergii Z witaminami D3, K2, probiotykami, pełnowartościowe produkty ekologiczne zgodne ze Złotym Standardem.

Czytaj dalej...

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...