Depilacja miejsc intymnych u ginekologa - Poradnik i Wskazówki

Depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa

Wybór rodzaju depilacji intymnej zależy do indywidualnych preferencji. Profesjonalne gabinety kosmetyczne oferują różne sposoby depilacji, wśród których prym wiodą depilacja klasyczna , depilacja francuska i depilacja brazylijska , inaczej zwana hollywoodzką.

Depilacja klasyczna polega na usunięciu włosów do linii bielizny. To wybór dla osób, które zaczynają swoją przygodę z depilacją i wybierają naturalny wygląd swoich intymnych sfer. Wariantem bardziej odważnym jest depilacja francuska. Kosmetyczka usuwa owłosienie z rejonu wzgórka łonowego zostawiając estetycznie wyglądający kształt, który wcześniej uzgadnia z klientką. Depilacja brazylijska, zwana także hollywoodzką polega na pozbyciu się wszystkich włosów z okolic intymnych. Kosmetyczka usuwa także niechciane owłosienie z okolic odbytu, a także porastających wargi sromowe. Po depilacji brazylijskiej skóra jest idealnie gładka.

Polecamy komfortową depilację woskiem , najskuteczniejszą metodę usuwania niechcianego owłosienia w palecie metod tradycyjnych.

Ta technika umożliwia redukcję owłosienia wraz z cebulką. Co to oznacza w praktyce? Koniec z ciemnymi plamami pod skórą, które pojawiają się już następnego dnia po depilacji maszynką. Skóra jest idealnie gładka przez 3 do 5 tygodni.

Zobacz także Jaki‌ ‌rodzaj‌ ‌depilacji‌ ‌bikini‌ ‌wybrać,‌ ‌jakie‌ wyróżniamy?‌ ‌

Regularne wizyty u ginekologa od momentu rozpoczęcia współżycia

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne, powinna regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać badania przesiewowe np. badanie cytologiczne, które pozwala wykryć stany przedrakowe i raka szyjki macicy.

Pierwszą cytologię należy wykonać w ciągu 3 lat od momentu rozpoczęcia współżycia. Od momentu ukończenia 20. roku życia trzeba także wykonywać co miesiąc badanie piersi (samobadanie piersi), dlatego warto zapytać lekarza, jak powinno ono przebiegać.

Wizyta u ginekologa uwzględnia m.in.:

Niekiedy lekarz wykonuje także inne badania, które są niezbędne ze względu na wiek lub stan zdrowia kobiety oraz występowanie objawów konkretnego schorzenia.

Profilaktyczne badania ginekologiczne powinny odbywać się raz w roku. Jednak występowanie objawów chorób ginekologicznych oraz dolegliwości ze strony narządów płciowych, są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Wizyta u ginekologa – depilacja. Jaką metodę wybrać?

Czy wiesz, że wyróżniamy kilka rodzajów depilacji bikini? Wszystko zależy od tego czy zdecydujesz się na całkowitą depilację również okolicy pośladków, czy na przykład zależy Ci na usunięciu włosków tylko z pachwin. Klasyczna depilacja to po prostu depilacja wykonywania do linii majtek. Depilacja kalifornijska zakłada depilację owłosienia na linii stringów. Depilacja hollywoodzka oznacza całkowite usunięcie włosków z okolic intymnych, także z pośladków, szpary międzypośladkowej, warg sromowych i pozostałych miejsc. W tym przypadku nie pozostawia się żadnych niewydepilowanych stref.

Kolejny rodzaj depilacji to depilacja brazylijska. To bardzo często wybierana forma depilacji i oznacza całkowitą depilację zarówno z przodu jak i z tyłu. Często jednak w tym przypadku zostawia się pasek na wzgórku łonowym. I wreszcie depilacja francuska, która obejmuje klasyczne usuwanie włosków tj. depilację górnej części wzgórka łonowego. Czasem i w tym przypadku pozostawia się paseczek o preferowanej długości oraz grubości. W depilacji francuskiej nie depiluje się warg sromowych oraz okolicy międzypośladkowej.

Zdecydowanie depilacja francuska oraz hollywoodzka cieszą się największym zainteresowaniem. Depilacja hollywoodzka i brazylijska są często ze sobą mylone. Ta pierwsza jest najgłębsza i pomaga uzyskać całkowicie gładką skórę w całej strefie bikini.

Kiedy udać się do ginekologa?

Na profilaktyczną wizytę ginekologiczną najlepiej umówić się po zakończeniu miesiączki – w ciągu 10 dni od ustania krwawienia menstruacyjnego. Wówczas lekarz może np. pobrać materiał do badania cytologicznego, a także dokładnie ocenić stan zdrowia narządów płciowych i wykonać badanie piersi. Jeżeli występują niepokojące objawy, to na wizytę trzeba umówić się jak najszybciej, bez względu na fazę cyklu menstruacyjnego.

Do ginekologa powinnaś jak najszybciej się udać, jeżeli:

  • podczas zbliżenia odczuwasz dolegliwości bólowe lub inny dyskomfort, który utrudnia lub uniemożliwia współżycie,
  • występują u ciebie dolegliwości wskazujące na zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), np. rozdrażnienie, bezsenność, wahania nastroju, silny ból piersi, ból podbrzusza,
  • rozpoczęłaś współżycie płciowe i chcesz dobrać najlepszą metodę antykoncepcji,
  • odczuwasz dolegliwości wskazujące na infekcję intymną – ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu, świąd sromu i masz upławy,
  • zauważyłaś zmiany w cyklu menstruacyjnym,
  • występują u ciebie krwawienia i plamienia po stosunku i pomiędzy miesiączkami,
  • podejrzewasz, że jesteś w ciąży.

Odpowiednio wcześnie wykonane badanie ginekologiczne pozwala uniknąć powikłań nieleczonych schorzeń, a także związanego z nimi zagrożenia.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po rozpoczęciu miesiączkowania, jednak czasami zachodzi konieczność wcześniejszego skorzystania z porady specjalisty. Wskazaniem do wizyty u ginekologa dziecięcego są m.in. wady budowy anatomicznej narządów płciowych, a także objawy infekcji intymnej i symptomy przedwczesnego dojrzewania. Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej u dziewcząt pomiędzy 12. a 15. rokiem życia.

Dziewczynki i nastolatki, w których rodzinach kobiety regularnie badają się u ginekologa i nie wstydzą się o tym mówić, mają mniejsze opory psychiczne przed pierwszą i kolejnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym. W zależności od celu wizyty u ginekologa lekarz udziela porad medycznych, które dotyczą m.in. higieny intymnej oraz wykonuje badania ginekologiczne. Ich zakres dostosowany jest do wieku pacjentki oraz występujących u niej objawów, które mogą wskazywać na chorobę. Do często wykonywanych badań ginekologicznych zaliczamy USG narządu rodnego i dwuręczne badanie ginekologiczne.

Za zgodą rodzica lub opiekuna dziewczyny, która osiągnęła dojrzałość płciową, lekarz ginekolog może udzielić porad dotyczących antykoncepcji przed rozpoczęciem współżycia.

Do momentu ukończenia 18. roku życia rozpoczęcie leczenia odbywa się po uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

O co może zapytać lekarz podczas pierwszej wizyty? Lekarz zapyta m.in.: kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jakie dolegliwości występują podczas okresu oraz jak przebiega cykl menstruacyjny. Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, warto prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego oraz notować intensywność krwawienia, a także towarzyszące miesiączce objawy.

Nowotwory kobiece rozwijają się nawet przez kilkanaście lat niestety, nadal większość pacjentek trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, co bywa równoznaczne z brakiem możliwości skutecznego leczenia.

Czytaj dalej...

Włosy łonowe są przecież naturalną częścią ciała i jeżeli Tobie nie przeszkadzają i nie wywołują w Tobie dyskomfortu, to jak najbardziej nie musisz nic z nimi robić i żaden lekarz nie będzie mógł mieć co do tego przeciwwskazań.

Czytaj dalej...

Efektem depilacji laserowej wykonywanej w serii w regularnych odstępach czasu jest gładka oraz zadbana skóra bez żadnych problemów dermatologicznych takich jak wrastające włosy, podrażnienia po goleniu czy skłonność do zapalenia mieszków włosowych, które najczęściej mają miejsce w strefach bikini, a także pod pachami.

Czytaj dalej...

Stosowanie tej samej maszynki kilkukrotnie może doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego, czego skutkiem jest zapalenie mieszka włosowego powierzchowne lub głębokie zakażenie skórne.

Czytaj dalej...