Jak się odpowiednio przygotować do wizyty u ginekologa po depilacji
Wizyta u ginekologa a depilacja
Czy depilacja przed wizytą u ginekologa jest wskazana? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele kobiet. W poniższym artykule spróbujemy rozstrzygnąć tę kwestię.
Regularne wizyty u ginekologa są kluczowe w kwestii dbania o zdrowie. Każda współczesna kobieta doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Kontrolne wizyty lekarskie u ginekologa wzbudzają jednak sporo wątpliwości w kwestii przygotowania ciała. Czy miejsca intymne należy wydepilować przed wizytą u tego rodzaju specjalisty? Takie spotkanie samo w sobie może być krępujące, zatem czy owłosienie nie spowoduje jeszcze większego dyskomfortu w gabinecie lekarskim? Warto przemyśleć ten temat indywidualnie na jakiś czas przed wizytą u ginekologa. Depilowanie strefy bikini tuż przed wejściem do gabinetu nie jest bowiem najlepszym pomysłem.
Wizyta u ginekologa – depilacja. Jaką metodę wybrać?
Czy wiesz, że wyróżniamy kilka rodzajów depilacji bikini? Wszystko zależy od tego czy zdecydujesz się na całkowitą depilację również okolicy pośladków, czy na przykład zależy Ci na usunięciu włosków tylko z pachwin. Klasyczna depilacja to po prostu depilacja wykonywania do linii majtek. Depilacja kalifornijska zakłada depilację owłosienia na linii stringów. Depilacja hollywoodzka oznacza całkowite usunięcie włosków z okolic intymnych, także z pośladków, szpary międzypośladkowej, warg sromowych i pozostałych miejsc. W tym przypadku nie pozostawia się żadnych niewydepilowanych stref.
Kolejny rodzaj depilacji to depilacja brazylijska. To bardzo często wybierana forma depilacji i oznacza całkowitą depilację zarówno z przodu jak i z tyłu. Często jednak w tym przypadku zostawia się pasek na wzgórku łonowym. I wreszcie depilacja francuska, która obejmuje klasyczne usuwanie włosków tj. depilację górnej części wzgórka łonowego. Czasem i w tym przypadku pozostawia się paseczek o preferowanej długości oraz grubości. W depilacji francuskiej nie depiluje się warg sromowych oraz okolicy międzypośladkowej.
Zdecydowanie depilacja francuska oraz hollywoodzka cieszą się największym zainteresowaniem. Depilacja hollywoodzka i brazylijska są często ze sobą mylone. Ta pierwsza jest najgłębsza i pomaga uzyskać całkowicie gładką skórę w całej strefie bikini.
Czym depilować miejsca intymne przed wizytą u ginekologa?
Chcesz pozbyć się niechcianego owłosienia z miejsc intymnych? Nie ma najmniejszego problemu – jeżeli tylko dzięki temu masz się poczuć bardziej komfortowo, czy to w codziennym życiu czy podczas wizyty u ginekologa, jak najbardziej zrób to. W tym momencie powstaje bardzo często pytanie, czy golić się do ginekologa, czy jednak o wiele lepiej wybrać inną formę depilacji.
I znowu tutaj wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Wiele kobiet decyduje się na golenie maszynką jednorazową. Naszym zdaniem nie jest to najlepszy pomysł. Ta metoda powoduje bowiem liczne podrażnienia i ryzyko skaleczenia. Sporo kobiet stosuje też tę samą maszynkę wielokrotnie, co może doprowadzić do zapalenia mieszka włosowego , gdyż łatwo wówczas o rozprzestrzenianie się bakterii. Podrażnienia w miejscach intymnych na pewno nie będą sprzyjać badaniu ginekologicznemu i poczuciu komfortu na co dzień.
W miejscach intymnych niekoniecznie sprawdzają się również środki chemiczne, na przykład kremy do depilacji. Plastry z woskiem to zaś metoda bardzo bolesna. Skóra w miejscach intymnych jest bardzo delikatna, więc tym bardziej należy poważnie zastanowić się nad tą metodą. Wszystkie wyżej opisane sposoby na usunięcie włosków z miejsc intymnych zapewniają niestety bardzo krótkotrwałe efekty. Dlatego pomyśl o czymś na stałe. Jedynym sposobem na uzyskanie takiego rezultatu jest oczywiście depilacja laserowa.
Ta innowacyjna metoda sprawdzi się również w przypadku miejsc intymnych. Nie musisz obawiać się żadnych powikłań zdrowotnych. Możesz wykonać właściwie każdy rodzaj depilacji, np. hollywoodzką czy brazylijską. Opowiedz o swoich preferencjach kosmetologowi podczas wstępnej konsultacji. W salonach depilacja.pl oferujemy tego typu spotkania za darmo. Możesz na nich rozwiać swoje wątpliwości i przede wszystkim ostatecznie stwierdzić, czy chcesz skorzystać z tej metody. Laseroterapeuta przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz oceni stan Twojej skóry.
Wizyta u ginekologa – jak się przygotować?
Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do wizyty u ginekologa, lekarzowi łatwiej będzie postawić właściwą diagnozę. Dotyczy to m.in. poszukiwania przyczyny dolegliwości ze strony narządów układu rozrodczego, a także pobierania wymazów do badań.
Po pierwsze – przygotuj kalendarzyk menstruacyjny – lekarz zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki. Co więcej, przygotuj odpowiedzi dotyczące twojego samopoczucia w cyklu menstruacyjnym. Nie ukrywaj przed lekarzem swoich objawów, nawet jeżeli uważasz je za wstydliwe.
Wiele kobieta zadaje sobie pytanie: czy konieczna jest depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa? Nie jest konieczna. Dla lekarza owłosienie łonowe nie jest niczym nowym i dziwnym – część lekarzy wręcz odradza całkowitą depilację ze względów zdrowotnych.
Jeżeli odczuwasz dolegliwości wskazujące na infekcję intymną, nie stosuj redukujących je globulek dopochwowych, które są dostępne bez recepty. Na 2-3 dni przed badaniem ginekologicznym nie wykonuj irygacji pochwy, nie stosuj dopochwowych środków antykoncepcyjnych, a także powstrzymaj się od współżycia.
W dniu badania umyj zewnętrzne narządy płciowe, unikając głębokiego podmywania, by nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy.
- Jakub Gruszka, Marzena Wrześniewska, Olga Adamczyk-Gruszka: Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 2, 126–130
- Skrzypulec-Plinta, V., Drosdzol-Cop, A., Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 2, s. 83–85
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Wystarczy tylko woda
Idziesz do ginekologa i już na wejściu przepraszasz, że nie zdążyłaś wydepilować miejsc intymnych? Czujesz się zażenowana, skrępowana, że twoja cipka nie jest idealnie gładka? Niepotrzebnie. Z takimi sytuacjami spotkała się wielokrotnie dr Holly W. Cummings, amerykańska ginekolożka, która postanowiła raz na zawsze wyjaśnić, że przepraszanie lekarza za owłosienie łonowe jest niesłuszne. Napisała artykuł, który został opublikowany na stronie Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Tłumaczy w nim m.in., jaką rolę pełni owłosienie intymne u każdej z nas.
„Owłosienie okolic intymnych jest czymś naturalnym. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona. Włosy te zatrzymują pot, sebum i bakterie. Pomagają także utrzymywać skórę w tym rejonie ciała w cieple i chronić ją przed otarciami” – czytamy w artykule.
Wiele kobiet stawia znak równości między posiadaniem włosów łonowych a brakiem higieny. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Delikatny zapach z okolic intymnych jest czymś naturalnym, a włosy łonowe same w sobie nie są niczym „brudnym”.
„Jeśli wyczujesz lekki zapach z tej części ciała, to dlatego, że twoje włosy łonowe wykonują swoją pracę(…). Aby zadbać o okolice łonowe, wystarczy regularnie spłukiwać je wodą” – mówi ginekolożka.
Wspomina także o presji społecznej dotyczącej depilacji, definiowanej jako element związany z „płcią, pięknem i czystością”.
„Cipka to nie piwonia!” – pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu
