Jak się odpowiednio przygotować do wizyty u ginekologa po depilacji

Jak przygotować się do ginekologa? Depilacja w odpowiednim momencie

Zastanawiasz się, jak się przygotować do wizyty u ginekologa? Depilacja, tak jak wspomnieliśmy, nie jest Twoim “must”, chyba że zależy Ci na jej przeprowadzeniu. Pamiętaj jednak, aby usunąć niepożądane owłosienie na przynajmniej kilka dni przed wizytą u ginekologa. Po zastosowaniu właściwie każdej z metod bardzo często dochodzi do powstania podrażnień, opuchlizny, swędzenia czy nawet bólu. W takiej sytuacji wizyta u ginekologa tylko powiększy Twój dyskomfort.

Czy depilować się do ginekologa? Już wiesz, że nie musisz tego robić. Nieważne czy jest to kolejna czy pierwsza wizyta u ginekologa. Depilacja to Twoja indywidualna sprawa. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Jeżeli jednak zależy Ci na gładkiej skórze w strefie intymnej, to wybierz bezpieczną i skuteczną metodę jaką jest depilacja laserowa. Już teraz umów się na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację z kosmetologiem. Do zobaczenia w salonach Depilacja.pl

Wizyta u ginekologa: o co może zapytać lekarz

Jeśli idziesz po raz pierwszy do lekarza, który wcześniej cię nie badał, powinnaś przygotować się do odpowiedzi na następujące pytania:

  • kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku),
  • ile dni ma twój cykl miesiączkowy (liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją),
  • kiedy ostatnio miałaś miesiączkę (data),
  • czy masz regularne krwawienia,
  • jeśli masz nieregularne okresy: czy przesuwają się one o kilka czy kilkanaście dni, w każdym cyklu, czy np. co drugi,
  • czy krwawienia są w normie, obfite czy skąpe,
  • czy cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego,
  • czy odczuwasz jakieś dolegliwości związane z okresem (np. silne bóle podbrzusza, nudności, zawroty głowy),
  • jakich środków higienicznych używasz podczas krwawienia,
  • czy rozpoczęłaś współżycie płciowe i masz stałego partnera,
  • czy podczas zbliżenia odczuwasz dolegliwości (np. ból, suchość pochwy itp.),
  • czy stosujesz środki antykoncepcyjne (jakie),
  • czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym,
  • czy któraś z kobiet z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka piersi lub raka szyjki macicy.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po rozpoczęciu miesiączkowania, jednak czasami zachodzi konieczność wcześniejszego skorzystania z porady specjalisty. Wskazaniem do wizyty u ginekologa dziecięcego są m.in. wady budowy anatomicznej narządów płciowych, a także objawy infekcji intymnej i symptomy przedwczesnego dojrzewania. Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej u dziewcząt pomiędzy 12. a 15. rokiem życia.

Dziewczynki i nastolatki, w których rodzinach kobiety regularnie badają się u ginekologa i nie wstydzą się o tym mówić, mają mniejsze opory psychiczne przed pierwszą i kolejnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym. W zależności od celu wizyty u ginekologa lekarz udziela porad medycznych, które dotyczą m.in. higieny intymnej oraz wykonuje badania ginekologiczne. Ich zakres dostosowany jest do wieku pacjentki oraz występujących u niej objawów, które mogą wskazywać na chorobę. Do często wykonywanych badań ginekologicznych zaliczamy USG narządu rodnego i dwuręczne badanie ginekologiczne.

Za zgodą rodzica lub opiekuna dziewczyny, która osiągnęła dojrzałość płciową, lekarz ginekolog może udzielić porad dotyczących antykoncepcji przed rozpoczęciem współżycia.

Do momentu ukończenia 18. roku życia rozpoczęcie leczenia odbywa się po uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

O co może zapytać lekarz podczas pierwszej wizyty? Lekarz zapyta m.in.: kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, jakie dolegliwości występują podczas okresu oraz jak przebiega cykl menstruacyjny. Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, warto prowadzić kalendarzyk cyklu menstruacyjnego oraz notować intensywność krwawienia, a także towarzyszące miesiączce objawy.

Wizyta u ginekologa: jak się przygotować?

Wizyta u ginekologa co pół roku, nawet gdy czujesz się dobrze i nic cię nie niepokoi, to ideał. Tymczasem wiele z nas unika jej jak ognia, często dlatego, że nie wie, jak się do niej przygotować. Czy wskazana jest depilacja przed wizytą u ginekologa? Czy miesiączka przeszkadza w badaniu ginekologicznym? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.

Wizyta u ginekologa - przygotowanie do niej wcale nie jest skomplikowane. Najtrudniej chyba przełamać opory psychiczne, szczególnie gdy po raz pierwszy idziesz do danego lekarza. Dlatego też najlepiej najpierw przeprowadzić wywiad wśród znajomych i wybrać się do sprawdzonego, poleconego lekarza, który dysponuje odpowiednim sprzętem do wykonania podstawowych badań.

Wystarczy tylko woda

Idziesz do ginekologa i już na wejściu przepraszasz, że nie zdążyłaś wydepilować miejsc intymnych? Czujesz się zażenowana, skrępowana, że twoja cipka nie jest idealnie gładka? Niepotrzebnie. Z takimi sytuacjami spotkała się wielokrotnie dr Holly W. Cummings, amerykańska ginekolożka, która postanowiła raz na zawsze wyjaśnić, że przepraszanie lekarza za owłosienie łonowe jest niesłuszne. Napisała artykuł, który został opublikowany na stronie Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Tłumaczy w nim m.in., jaką rolę pełni owłosienie intymne u każdej z nas.

Owłosienie okolic intymnych jest czymś naturalnym. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona. Włosy te zatrzymują pot, sebum i bakterie. Pomagają także utrzymywać skórę w tym rejonie ciała w cieple i chronić ją przed otarciami” – czytamy w artykule.

Wiele kobiet stawia znak równości między posiadaniem włosów łonowych a brakiem higieny. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Delikatny zapach z okolic intymnych jest czymś naturalnym, a włosy łonowe same w sobie nie są niczym „brudnym”.

Jeśli wyczujesz lekki zapach z tej części ciała, to dlatego, że twoje włosy łonowe wykonują swoją pracę(…). Aby zadbać o okolice łonowe, wystarczy regularnie spłukiwać je wodą” – mówi ginekolożka.

Wspomina także o presji społecznej dotyczącej depilacji, definiowanej jako element związany z „płcią, pięknem i czystością”.

„Cipka to nie piwonia!” – pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

O wizycie warto również pomyśleć wówczas, jeśli planuje się rozpoczęcie aktywności seksualnej, a także wtedy, gdy miało to już miejsce ginekolog powinien pobrać pierwszą cytologię w ciągu roku od momentu pierwszego współżycia.

Czytaj dalej...

Stosowanie tej samej maszynki kilkukrotnie może doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego, czego skutkiem jest zapalenie mieszka włosowego powierzchowne lub głębokie zakażenie skórne.

Czytaj dalej...

Włosy łonowe są przecież naturalną częścią ciała i jeżeli Tobie nie przeszkadzają i nie wywołują w Tobie dyskomfortu, to jak najbardziej nie musisz nic z nimi robić i żaden lekarz nie będzie mógł mieć co do tego przeciwwskazań.

Czytaj dalej...

O wizycie warto również pomyśleć wówczas, jeśli planuje się rozpoczęcie aktywności seksualnej, a także wtedy, gdy miało to już miejsce ginekolog powinien pobrać pierwszą cytologię w ciągu roku od momentu pierwszego współżycia.

Czytaj dalej...