Włosy łonowe - Piękno i Akceptacja Własnego Ciała

Jak poradzić sobie z wrastającymi włosami łonowymi?

Wrastający włos to taki, który po depilacji nie wyrasta na powierzchnię skóry, tylko rośnie w bok i wrasta znowu w skórę. W efekcie powstaje swędzący i bolący guzek. Problem ten często spotykany jest w okolicach intymnych, gdyż włosy łonowe jako włosy kręcone wrastają częściej niż włosy proste. Nasze ciało traktuje wrastający włos jako coś obcego i w większości przypadków samo radzi sobie z wypchnięciem go na powierzchnię. Można mu w tym nieco pomóc, ale przede wszystkim nie należy szkodzić. Próby wyciskania czy innego rodzaju podrażniania wrastającego włosa mogą prowadzić do infekcji.

  • Należy na jakiś czas zaprzestać depilacji i podrażniania skóry.
  • Zmiękczać skórę za pomocą ciepłych kompresów.
  • Robić peelingi, aby pomóc włosowi wydostać się na powierzchnię.
  • Stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, który oczyszcza mieszki włosowe i łagodzi stany zapalne.
  • Jeśli problem nie znika, należy udać się do lekarza dermatologa.

Problemowi wrastających włosów można zapobiec dzięki odpowiedniej depilacji. Przede wszystkim należy pamiętać o peelingu przed usuwaniem włosów łonowych. Jeśli chcemy te rejony zachować w wyjątkowo dobrym zdrowiu i kondycji to nie oszczędzajmy naturalnych produktów pielęgnacyjnych, takich jak olejków czy produktów z kwasem salicylowym w przypadku podrażnień i stanów zapalnych mieszków włosowych. Warto dbać o skórę i włosy łonowe między depilacjami, aby sam proces depilacji przebiegał bez problemów.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe a włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej – najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że zazwyczaj włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej nie są jedynym objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego. Bardzo często pojawiają się także trądzik, owłosienie pach oraz szybszy wzrost. Jeżeli jednak nie zaobserwujesz u swojej córki innych oznak dojrzewania, możliwe, że ma ono łagodny przebieg.

Co więcej, jeżeli u twojej córki zostanie zdiagnozowane przedwczesne dojrzewanie płciowe, to warto mieć na uwadze, że może mieć ono powikłania. Zaliczamy do nich przede wszystkim niższy wzrost, ale nie tylko. Dotyczą one również sfery emocjonalnej – dziewczynka może mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, co może spowodować problemy natury psychicznej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że u zdarzają się przypadku, w których u młodszych dziewczynek pojawiają się męskie cechy, takie jak nadmierne owłosienie nie tylko na wzgórku łonowym, czy też obniżenie barwy głosu. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby problemy ze zdrowiem nie wpłynęły w negatywny i trwały sposób na psychikę dojrzewającej dziewczynki.

Zobacz także

Według podręczników medycznych dojrzewanie płciowe (z dużą osobniczą zmiennością) następuje w okresie między 8 a 18 rokiem życia, to znaczy, że większość osób dojrzewa w tym okresie, ale niektóre mogą rozpocząć ten proces szybciej lub skończyć później. Dane medyczne opierają się na statystyce. U dzieci już w wieku 5-7 lat zwiększa się wydzielanie hormonów nadnerczowych - androgenów. U niektórych dzieci może wystąpić wysokie stężenie tych hormonów lub nadmierna wrażliwość organizmu na ich działanie i pojawiają się izolowane objawy działania hormonów bez innych objawów dojrzewania. Najczęściej jest to pojawienie się owłosienia:

  • łonowego,
  • pachowego,
  • oraz nadmierne wydzielanie potu i szybszy wzrost.

Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.

Fryzura intymna zamiast depilacji

Jeśli rezygnujesz z depilacji włosów łonowych, możesz nadal zainwestować trochę czasu w nadanie im kształtu, który będzie się podobał. Do podcinania włosów będziesz potrzebować małych nożyczek kosmetycznych lub trymera/depilatora do podcinania włosów, większość modeli powinna mieć specjalną końcówkę do zabezpieczenia długości podcinania, tak aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą i bolesnych zacięć.

Włosy należy najpierw umyć i wysuszyć. Przy podcinaniu należy używać małego lusterka, które ułatwi widoczność, szczególnie jeśli operujesz nożyczkami i musisz zachować szczególną ostrożność. Podstawowym zabiegiem, który możesz zrobić, jest podcięcie włosów na równą długość, taką z którą czujesz się dobrze. Jeśli chcesz nadać włosom odpowiedni kształt, możesz wydepilować ich część np. do kształtu trójkąta lub paska – do depilacji najlepiej użyć maszynki do golenia, należy to robić na mokro i przy pomocy żelu do golenia.

Jak dbać o włosy łonowe?

Jeśli chcesz zmiękczyć i wygładzić włosy łonowe, to możemy stosować odżywkę do włosów lub nawilżające kremy i olejki – jednak muszą to być kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do skóry wrażliwej, bez zawartości sztucznych aromatów, barwników i alkoholu.

Jedną ze zwolenniczek pielęgnacji owłosienia łonowego jest aktorka Emma Watson, która korzysta z kosmetyków Fur You.

Od niedawna na rynku dostępne są też produkty specjalistyczne do pielęgnacji i zmiękczania włosów łonowych amerykańskiej marki Fur You, zawierają one naturalne olejki z jojoby, pestek winogron, drzewa herbacianego i nasion szałwii. Odpowiednia pielęgnacja włosów łonowych, czyli podcinanie zbyt długich włosów, mycie ich delikatnym mydłem, a także w razie potrzeby zmiękczanie ich za pomocą odżywek i olejków pomoże także wyeliminować problem pozostawania na nich nieprzyjemnego zapachu. Krótkie i zadbane włosy nie „przechowują” zapachu, jest również mniejsze prawdopodobieństwo, że staną się siedliskiem bakterii, a nawet mogą stanowić blokadę przed infekcjami intymnymi.


Niemniej jednak myślę, że warto by zasięgnąć porady endokrynologa dziecięcego i wykonać badanie USG jamy brzusznej i miednicy, pozwoli to wykluczyć zaburzenia hormonalne zlokalizowane w jajnikach lub nadnerczach.

Czytaj dalej...

Istnieje kilka różnych metod usuwania owłosienia łonowego, takich jak golenie, depilacja woskiem, depilatory chemiczne, elektroliza, laserowe usuwanie owłosienia czy zastosowanie kremów do depilacji.

Czytaj dalej...

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Nie dmuchaj suszarką na wszystkie strony i nie wzburzaj włosów, ale susz od góry do dołu, posuwistymi ruchami zgodnie z układem łusek włosa , a jednocześnie drugą ręką czesz włosy grzebieniem lub szczotką, naciągając je w dół.

Czytaj dalej...