Dlaczego włosy słabo rosną - Przyczyny i Skuteczne Rozwiązania
Jak szybko odrastają włosy pod pachami oraz na nogach?
Czasem mówimy sobie, że gdyby włosy na głowie rosły nam tak szybko, jak na nogach lub pod pachami, to ich zapuszczanie nie byłoby tak czasochłonnym procesem. Pamiętajmy jednak, że dużą rolę w naszym odbiorze tempa wzrostu włosa, jest jego umiejscowienie. Kiedy mamy długie włosy, nie zwracamy tak mocno uwagi na jego długość, ciężko nam zmierzyć postęp. Tymczasem włoski pod pachami i na nogach golimy, kiedy odrastają są kłujące i mocniej rzucają się w oczy. Dlatego mamy wrażenie, że proces ten dzieje się w zawrotnym tempie.
Zatem jak szybko rosną włosy pod pachami i na nogach? Włoski pod pachami rosną ok. 2,5 cm na miesiąc. Maksymalnie można je zapuszczać przez dwa miesiące, później przestają rosnąć. Nie ma zatem możliwości, że staną się za długie. Jeżeli zastanawiasz się nad zapuszczeniem włosów w tym rejonie ciała, polecamy stosowanie mydeł lub żeli antybakteryjnych albo delikatnych szamponów antyalergicznych. Pamiętaj jednak, że stosowany wówczas antyperspirant będzie miał mniejszą skuteczność, gdyż nie osiądzie bezpośrednio na skórze. W tym wypadku ważna jest odpowiednia higiena. Włosy na nogach rosną około 50% wolniej niż pod pachami.
Błąd nr 3: Nie oczyszczasz prawidłowo skóry głowy
Cebulki osłabiają się, gdy skalp (skóra głowy) nie jest odpowiednio oczyszczany. Nadmierna ilość sebum oraz martwych komórek może je „zatykać”, powodować niedotlenienie i w konsekwencji utratę włosów. Dlatego co kilka myć powinnaś stosować szampon oczyszczający z SLS, aby dobrze odtłuścić skalp – np. Goldwell Scalp Specialist lub L'Oreal Professionnel Hydra Scalp. Ważne są też regularne peelingi na bazie kwasów lub złuszczających drobinek – nie tylko pomagają w dogłębniejszym oczyszczeniu głowy, ale też pobudzają krążenie i stymulują wzrost kosmyków. Stosuj je co 6-7 myć.
Kolejny powód zbyt wolnego wzrostu włosów może być banalny – chodzi o czesanie ich w złym kierunku. Większość osób rozczesuje pasma od góry do dołu. Tymczasem kolejność powinna być odwrotna: zaczynamy od ostrożnego rozczesania końcówek, i kawałek po kawałku kierujemy się wyżej. Ta metoda ogranicza łamliwość włosów oraz zapobiega ich plątaniu się.
Ważne przy tym, aby szczotka była prawidłowo dobrana do typu włosów. Jeśli kosmyki mają tendencję do puszenia się i skrętu, używaj grzebieni o szerokim rozstawie zębów. W przypadku prostych, gładkich włosów sprawdzi się klasyczna szczotka.
Zbyt wolno rosnące włosy mogą być objawem choroby. Poznaj 3 przyczyny
Problem zbyt wolnego porostu to jeden z powodów, który skłania kobiety do wizyty u trychologa. Czasami w zbyt krótkim czasie oczekujemy pożądanej długości włosów. Innym razem jednak przyczyny zahamowania czy spowolnienie wzrostu naszych kosmyków mogą wynikać na przykład ze stanu naszego organizmu. Na jakie sygnały należy zwrócić uwagę, jeśli mamy problem z porostem włosów?
U zdrowej osoby tempo wzrostu włosów wynosi średnio około 1 cm miesięcznie. Porost włosów nie jest jednak taki sam u każdego człowieka, gdyż wpływ na ten proces mogą mieć w dużym stopniu czynniki zewnętrzne. Do czynników zewnętrznych należą na przykład restrykcyjne diety, stres, leki czy używki.