Choroby a wypadanie włosów - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy

Do wypadania włosów dochodzi w przebiegu nadczynności tarczycy. Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd wzrasta ponad normę, zwiększa się metabolizm, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się, stają się bardzo cienkie i delikatne, a w końcu wypadają. W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy).

Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna, tzn. taka, w przebiegu której organizm atakuje sam siebie. Jednym z objawów choroby jest nasilone wypadanie i przerzedzenie włosów. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.

ZAMÓW DELPOS
NATURALNY ZESTAW NA PROBLEM Z WYPADANIEM WŁOSÓW KUP TERAZ

Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich środków, może szybko zatrzymać nadmierne wypadanie włosów. Kiedy zauważymy problem, należy sięgnąć po produkty wzmacniające i stymulujące do ponownego wzrostu. Codzienna, systematyczna kuracja, powinna przynieść efekty po około 2 miesiącach stosowaniamówi Milena Nalbandian, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.

Zjawisko wypadania włosów jest naturalnym procesem związanym z pracą mieszków włosowych. Ponad 90% włosów jest w fazie wzrostu. Pozostałe przeszły w fazę spoczynku i obumarcia, a tym samym są gotowe do wypadnięcia. Specjaliści przyjmują, że utrata około 100 włosów dziennie jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno budzić niepokoju.
Dodatkowo, jako normalne zjawisko dopuszcza się nagłą, ale jednorazową utratę włosów, jako reakcję na osłabienie organizmu wywołane przyjmowaniem niektórych leków lub przy osłabieniu odporności organizmu. Jeśli pomimo nagłej utarty sporej ilości kosmyków zostaje zachowany prawidłowy wzrost nowych, nie ma powodu do niepokoju.
Wzmożone wypadanie włosów możemy obserwować również podczas zmian pór roku. Ma to związek z przesileniem, co sprzyja tymczasowemu osłabieniu organizmu. Stan ten trwa zazwyczaj do 3 tygodni i nie wymaga podjęcia kroków w kierunku specjalistycznego leczenia.
Co więc powinno zwrócić naszą uwagę? Wypadanie włosów, przy ich jednoczesnym spowolnionym wzroście, które powoduje przerzedzenie, a nawet miejscowe łysienie. Niepokój powinno również wzbudzać utrzymujące się wiele tygodni lub miesięcy wypadanie włosów, bez wyraźnej poprawy w hamowaniu zjawiska. Niezbędna jest wówczas konsultacja u dermatologa lub trychologa w celu postawienia diagnozy i podjęcie leczenia.

DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ

Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.

Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowychmówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.

Bibliografia

1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

noszenie zbyt ciasno upiętych fryzur, częste spanie w wałkach, codzienne stylizacje włosów na gorąco, niezabezpieczanie włosów przed gorącym lub suchym powietrzem, farbowanie, stosowanie obciążających kosmetyków do stylizacji lakierów, pianek, żeli, gum.

Czytaj dalej...

łojotokowe zapalenie skóry głowy warto zwrócić uwagę zarówno na dietę unikanie nadmiaru cukru alkoholu, potraw ostro przyprawionych jak i odpowiednią pielęgnację właściwe złuszczanie skóry głowy, nawilżanie skóry głowy, stosowanie odpowiednich szamponów zarówno szamponu leczniczego zawierającego substancje przeciwgrzybicze, jak i szamponu delikatnego bez agresywnych detergentów.

Czytaj dalej...

Jako paradoks postrzegać można fakt, że w dobie dostępu do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących włosy, coraz większa liczba osób uskarża się na różnorodne problemy z włosami ich matowienie, łamliwość, zbyt powolny wzrost czy nadmierne wypadanie.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...