Sure, here is your H1 heading in Polish -htmlCopy codeDlaczego wypadają włosy na łydkach?
Wypadanie włosów a hormony tarczycy
Jednym z objawów chorób tarczycy jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów. Niedoczynność i nadczynność tarczycy prowadzi bowiem do spowolnienia procesów metabolicznych i pogorszenia stanu skóry. Zaburzenia pracy tarczycy związane są z produkcją T3 i T4. Wspomniane hormony spełniają w organizmie wiele funkcji i stymulują procesy przemiany materii i energii. Niedoczynność i nadczynność tarczycy to dwa różne zaburzenia dające odmienne objawy.
Zmiany zachodzące w obrębie włosów i struktury skóry występują jednak w obu chorobach. Nieprawidłowe stężenie hormonów spowalnia procesy zachodzące w cebulkach włosowych. Ostateczna faza to zatrzymanie wzrostu włosów. Dojdzie również do zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, a włosy mogą stać się suche i łamliwe. Po około 2-4 miesiącach od wystąpienia zaburzeń hormonalnych rozpoczną się problemy ze stanem włosów. Wypadanie włosów można powstrzymać za pomocą leczenia farmakologicznego, czyli przywracając równowagę hormonalną.
Jak zahamować proces wypadania włosów?
Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu.
Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:
- regularne stosowanie peelingu skóry głowy,
- szampondobrany do potrzeb skóry głowy,
- serum lub wcierkao wysoko skoncentrowanych składnikach aktywnych.
Kortyzol a wypadanie włosów
Nadnercza zlokalizowane w górnym biegunie obu nerek wytwarzają kortyzol. Nazywany jest on hormonem stresu, ponieważ wydzielany jest w sytuacjach stresujących. Dużym problemem jest długotrwały nadmiar kortyzolu, który powoduje wiele zaburzeń (w tym zawał lub udar). Jednym z objawów wysokiego poziomu kortyzolu jest wypadanie włosów na głowie. Przyczynami choroby są przyjmowanie niektórych leków, nadmierna produkcja kortyzolu przez nadnercza, długotrwały stres lub guz przysadki mózgowej. Diagnostyka polega na 3 lub 4-krotnym oznaczeniu kortyzolu w dobowym moczu. Leczenie uzależnione jest od przyczyny choroby. Wyrównanie poziomu kortyzolu będzie oznaczać stopniowe wycofanie objawów choroby.
Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zdiagnozowanego zaburzenia. Próbę walki z problemem można podjąć wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrzne metody walki z łysieniem to zazwyczaj terapia hormonalna. Jako wsparcie można zastosować preparaty zawierające witaminy lub zioła, które pobudzą włosy do regeneracji. Zewnętrzne metody to stosowanie wysokiej jakości kosmetyków w postaci odżywek do włosów, szamponów i wcierek.
Trycholog może zaproponować różnego rodzaju zabiegi, które będą pobudzały wzrost mieszków włosowych. Wysoką skuteczność wykazuje mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu odpowiedniej mieszanki odżywczej. Jednym ze sposobów usunięcia efektów łysienia jest przeszczep włosów. Doświadczony specjalista to gwarancja najlepszych efektów zabiegu i znacznego zagęszczenia włosów.
Dr n. med. Piotr Turkowski
Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn może być naprawdę wiele. Jedni będą zbyt mocno reagować na stres, a niektórym włosy wypadają przez chorobę – może to być zwykłe przeziębienie, ale też np. grzybica skóry głowy. Przyjmujesz leki na nadciśnienie, antykoncepcyjne albo na rozrzedzenie krwi? Bardzo często pojawiają się przy ich stosowaniu liczne skutki uboczne, jak właśnie wypadanie włosów.
U niektórych można zauważyć częściej wypadające włosy, gdy np. wahają się im hormony. Spowodowane może być to chorobą tarczycy albo okresem menopauzy, kiedy poziom estrogenu spada. Zanim zaczniesz dowiadywać się, jakie są naturalne sposoby na wzmocnienie włosów, koniecznie ustal przyczynę ich wypadania! Wówczas będzie można znaleźć odpowiednie rozwiązanie na walkę z wypadającymi włosami.
1. Dieta
Chcesz zatrzymać wypadanie włosów? Koniecznie przeanalizuj zatem, czy na pewno dobrze się… odżywiasz. Pamiętaj, że regeneracji włosów sprzyjają witaminy z grupy B, a także cynk oraz żelazo. Musisz więc zjadać jak najwięcej produktów zawierających owe witaminy i cenne składniki mineralne. Dieta powinna również zostać uzupełniona o selen i magnez. Warto połączyć zdrowe odżywianie z suplementacją. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?
Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem (może być stewia), jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb (dostarczają kwasów omega-3!), a także białka. Staraj się również używać zdrowych tłuszczów takich, jak olej rzepakowy, lniany bądź oliwę z oliwek.
2. Czosnek jako sposób na wypadające włosy
Używanie czosnku na wszelakie choroby i dolegliwości to typowo babcine sposoby. Okazuje się jednak, że oprócz zwalczania przeziębienia czosnek to także doskonałe domowe sposoby na wzmocnienie włosów! Dzięki niemu można bowiem stymulować ich porost oraz zapobiegać pojawianiu się siwych kosmyków na głowie. Jakie metody dokładnie stosować? Spróbuj wykorzystać poniższe, naturalne sposoby: