Nadmierne Wypadanie Włosów - Jakie Choroby Mogą Być Przyczyną?
Poprawna pielęgnacja włosów, która zapobiega ich wypadaniu
Marka Vichy opracowała specjalną kurację dla osób, które zmagają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Podstawowym produktem jest tutaj Szampon wzmacniający z gamy Dercos. Przeznaczony jest do każdego typu włosów, a już szczególnie do tych, które potrzebują delikatnego oczyszczenia. Składniki zawarte w tym produkcie sprawiają, że już po trzech tygodniach można zauważyć zmiany, natomiast w przeciągu sześciu tygodni dochodzi do klinicznego zmniejszenia wypadania włosów.
Szamponu można używać kilka razy w tygodniu. Regularnej aplikacji wymaga także Dercos Aminexil Clinical 5. Marka stworzyła aż dwie formuły – jedna przeznaczona jest dla kobiet, natomiast druga dla mężczyzn. Tego rodzaju rozgraniczenie zapewnia, że produkt jest jeszcze skuteczniejszy – w końcu zarówno panie, jak i panowie zmagają się z nieco odmiennymi czynnikami powodującymi utratę owłosienia głowy. Powyższe ampułki trzeba stosować regularnie – najpierw jako kurację intensywną, a z czasem jako kurację podtrzymującą efekty.
ZAMÓW DELPOS
NATURALNY ZESTAW NA PROBLEM Z WYPADANIEM WŁOSÓW KUP TERAZ
Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich środków, może szybko zatrzymać nadmierne wypadanie włosów. Kiedy zauważymy problem, należy sięgnąć po produkty wzmacniające i stymulujące do ponownego wzrostu. Codzienna, systematyczna kuracja, powinna przynieść efekty po około 2 miesiącach stosowania – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog, w Clinica Cosmetologica.
Zjawisko wypadania włosów jest naturalnym procesem związanym z pracą mieszków włosowych. Ponad 90% włosów jest w fazie wzrostu. Pozostałe przeszły w fazę spoczynku i obumarcia, a tym samym są gotowe do wypadnięcia. Specjaliści przyjmują, że utrata około 100 włosów dziennie jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno budzić niepokoju.
Dodatkowo, jako normalne zjawisko dopuszcza się nagłą, ale jednorazową utratę włosów, jako reakcję na osłabienie organizmu wywołane przyjmowaniem niektórych leków lub przy osłabieniu odporności organizmu. Jeśli pomimo nagłej utarty sporej ilości kosmyków zostaje zachowany prawidłowy wzrost nowych, nie ma powodu do niepokoju.
Wzmożone wypadanie włosów możemy obserwować również podczas zmian pór roku. Ma to związek z przesileniem, co sprzyja tymczasowemu osłabieniu organizmu. Stan ten trwa zazwyczaj do 3 tygodni i nie wymaga podjęcia kroków w kierunku specjalistycznego leczenia.
Co więc powinno zwrócić naszą uwagę? Wypadanie włosów, przy ich jednoczesnym spowolnionym wzroście, które powoduje przerzedzenie, a nawet miejscowe łysienie. Niepokój powinno również wzbudzać utrzymujące się wiele tygodni lub miesięcy wypadanie włosów, bez wyraźnej poprawy w hamowaniu zjawiska. Niezbędna jest wówczas konsultacja u dermatologa lub trychologa w celu postawienia diagnozy i podjęcie leczenia.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Jakie zrobić badania przy nadmiernym wypadaniu?
Badań, które należy wykonać jest bardzo dużo. Najlepiej konsultować się ze spacjalistą, który dobierze indywidualny zestaw badań pod Twoje potrzeby i potencjalne przyczyny wypadania. Poniżej wymieniłyśmy tylko niektóre z badań, które bardzo często zleca się w celu zidentyfikowana przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli tylko mamy możliwości warto zbadać wszystkie parametry, żeby sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z naszym organizmem, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy.
- morfologia czyli ogólne badanie krwi
- żelazo + ferrytyna
- cynk
- kwas foliowy
- wit. B12
- TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG(panel tarczycowy)
- androgeny: testosteron, DHT, Androstendion
- estradiol (3-5 dzień cyklu), progesteron (7 dni po owulacji)
- glukoza i insulina na czczo
- witamina D (25(OH)D).
Oczywiście są to badania na początek. Po ich wykonaniu w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości niezbędna jest dalsza diagnostyka.
