Nadmierne Wypadanie Włosów - Jakie Choroby Mogą Być Przyczyną?
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli czynniki zewnętrzne i czynniki wewnętrzne.
- Stres – wypadanie włosów to jeden z częstych objawów przewlekłego stresu.
- Uszkodzenia mechaniczne włosów – do mechanicznego uszkodzenia mieszków włosowych może dojść podczas m.in. częstego zaplatania warkoczyków, noszenia kasków ochronnych i korzystania z nieodpowiednio dobranych akcesoriów do włosów.
- Niewłaściwa pielęgnacja włosów – do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.
- Choroby włosów i skóry głowy.
- podłoże genetyczne – nadmierne wypadanie włosów często występuje rodzinnie,
- zaburzenia hormonalne, które powodują m.in. choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy),
- zaburzenia hormonalne w okresie ciąży, laktacji, menopauzy i andropauzy,
- zespół policystycznych jajników, czyli PCOS
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty),
- stosowanie niektórych leków,
- niedobory witamin i minerałów związane ze stosowaniem ubogiej w składniki odżywcze diety.
Warto wiedzieć, że przyczyną utraty włosów mogą być również stosowane używki. Zaburzenia ukrwienia skóry głowy, które ograniczają odżywienie cebulek włosowych, powoduje m.in. palenie papierosów. Jeżeli składniki odżywcze nie docierają do cebulek włosowych, to widocznie zmniejsza się gęstość włosów, a także pogarsza się ich ogólna kondycja – stają się matowe i podatne na uszkodzenia.
Równie niekorzystny wpływ na włosy ma nadużywanie alkoholu i osłabienie organizmu, które spowodowane jest brakiem snu.
Jakie zrobić badania przy nadmiernym wypadaniu?
Badań, które należy wykonać jest bardzo dużo. Najlepiej konsultować się ze spacjalistą, który dobierze indywidualny zestaw badań pod Twoje potrzeby i potencjalne przyczyny wypadania. Poniżej wymieniłyśmy tylko niektóre z badań, które bardzo często zleca się w celu zidentyfikowana przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli tylko mamy możliwości warto zbadać wszystkie parametry, żeby sprawdzić czy coś złego nie dzieje się z naszym organizmem, czego skutkiem są właśnie wypadające włosy.
- morfologia czyli ogólne badanie krwi
- żelazo + ferrytyna
- cynk
- kwas foliowy
- wit. B12
- TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG(panel tarczycowy)
- androgeny: testosteron, DHT, Androstendion
- estradiol (3-5 dzień cyklu), progesteron (7 dni po owulacji)
- glukoza i insulina na czczo
- witamina D (25(OH)D).
Oczywiście są to badania na początek. Po ich wykonaniu w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości niezbędna jest dalsza diagnostyka.
Wypadanie włosów a dermokosmetyki Delpos
Stosowanie odpowiednich kosmetyków jest kluczowe w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Pomaga nie tylko pozbyć się problemu, ale może wspierać kurację zaleconą przez lekarza. Warto sięgać po dedykowane produkty na wypadanie włosów oparte na naturalnych formułach, w których zawarto dużą ilość wartościowych składników aktywnych. Wyciągi roślinne i oleje to źródło witamin i składników odżywczych, które stymulują skórę do odnowy i pobudzają cebulki do wzrostu nowych włosów. Delpos to dermokosmetyki, które zyskały uznanie zarówno klientów, jak i specjalistów. To propozycja kompleksowej pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów. Delpos jest wolny od substancji chemicznych: PEG-ów, silikonów, parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.
Z nadmiernym wypadaniem włosów mierzy się praktycznie każdy z nas. Bardzo często przyczyna jest prosta i zależy od diety. Niekiedy źródłem jest poważna choroba. Chcieliśmy stworzyć produkt, który będzie rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów. Sięgnęliśmy do natury i stworzyliśmy dedykowane kosmetyki na wypadanie włosów, które zatrzymują nadmiar utraty włosów, a jednocześnie pobudzają cebulki do wzrostu nowych i mocniejszych – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
W składzie dermokosmetyków Delpos znajdziemy m.in.:
- Mocznik – nawilża, zmiękcza, wiąże wodę, zapobiegając przesuszeniom, łagodzi podrażnienia skóry.
- Olej jojoba – wzmacnia, regeneruje, odżywia w witaminę E, kwasy tłuszczowe i fitosterole.
- Olej z czarnuszki – odżywia, pobudza, regeneruje, łagodzi podrażnienia, normalizuje pracę gruczołów łojowych, poprawia mikrokrążenie i zatrzymuje wypadanie włosów.
- Keratyna roślinna – pozyskiwana z pszenicy, soi i kukurydzy – odbudowuje strukturę włosów, sprawiając, że są miękkie, mocniejsze i grubsze.
- Bioferment z bambusa – odbudowuje zniszczenia, stymuluje wzrost włosów, wzmacnia.
- Betaina – jako aminokwas, wpływa na syntezę keratyny, regeneruje.
- Pantenol – silnie nawilża, wzmacnia pigment, nadaje gładkości i pogrubia osłabione włosy.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Najczęstsze zalecenia
Nie zahamujemy wypadania włosów natychmiast. Nie da się powstrzymać wypadania w kilka dni. W przypadku rozpoznania przyczyny wypadania włosów i zastosowania odpowiedniego leczenia czy suplementacji warto uzbroić się w cierpliwość. Wcierki czy suplementy mogą zadziałać dopiero po 3-4 miesiącach regularnego stosowania. Warto zatem być sumiennym i nie zniechęcać się przedwcześnie. W budowaniu dobrych nawyków, takich jak wcieranie, masaż skóry głowy czy peeling pomoże Ci nasz Habit tracker (1) lub Habit tracker (2).
- w przypadku anemii – należy uzupełnić żelazo (w tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wit. C, w obecności której żelazo najlepiej się wchłania)
- w przypadku niedoboru wit. B12 – dieta bogata w źródła wit. B plus ewentualna suplementacja
- w przypadku niedoboru cynku – dieta plus ew. suplementacja (nadmiar też nie jest bezpieczny)
- w okresie mniejszego nasłonecznienia (w okresie jesienno-zimowym) warto także pomyśleć o odpowiedniej suplementacji witaminy D
Sposobami, które mogą nam pomóc w przypadku niedoborów są także picie drożdży, siemienia lnianego czy naparów z pokrzywy i skrzypu. Jednak w tych przypadkach również należy być ostrożnym i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich stosowania oraz możliwymi działaniami niepożądanymi.
- W przypadku przyjmowania suplementów zwróć uwagę na ich składy. Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie kilku suplementów, przeanalizuj ich skład aby składniki się nie dublowały, gdyż także ich nadmiar może powodować wypadanie włosów. Dlatego ponownie powtarzamy, że najlepiej jest robić to pod okiem specjalisty!
Pamiętajmy, że suplementacja powinna stanowić tylko dodatek. Podstawą jest właściwa i zbilansowana dieta oraz prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.
- Jeśli chodzi o dietę to bardzo istotne będzie spożywanie różnorodnych warzyw i owoców będących źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Pamiętaj też o piciu wody! Istotna będzie także właściwa podaż pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, natomiast jest to temat bardzo obszerny i na pewno poruszymy go w najbliższym czasie.
