Wypadanie włosów - Jak Witamina Może Pomóc Twoim Kosmykom
Które witaminy na wypadanie włosów wybrać?
Jeśli zmagacie się z cienkimi, suchymi i łamliwymi włosami, być może nie jest wam obcy także problem ich wypadania. Oprócz stosowania masek, peelingów trychologicznych i wcierek do włosów, warto zadbać także o zróżnicowaną dietę, która dostarczy organizmowi odpowiednich witamin wpływających na kondycję skóry, paznokci i włosów.
Zobacz także
Przedstawiamy wam listę witamin, które nie tylko zapobiegną problemowi wypadania włosów, ale także znacznie przyspieszą ich porost.
Witamina B7
Możecie znaleźć ją także pod nazwą biotyny lub witaminy H. Jej niedobór może skutkować wypadaniem włosów, a także zahamowaniem ich porostu. Jest cennym źródłem atomów siarki wchodzących w skład keratyny – jednego z głównych białek odpowiedzialnych za budowę włosa.
Regularne przyjmowanie suplementów diety z witaminą B7 sprawi, że włosy staną się mocniejsze, pełne blasku i zaczną szybciej rosnąć. W ich składzie znajdziecie dodatkowo skrzyp polny oraz pokrzywę, które przyspieszają wzrost włosów.
Witamina A
Jeśli w waszej diecie nie ma wystarczająco dużo nabiału, ryb oraz warzyw, być może problem wypadania włosów związany jest z niedoborem witaminy A, którą zawierają wyżej wymienione potrawy. Dzięki niej wydzielanie sebum zostaje uregulowane, a włosy utrzymują stały stopień nawilżenia.
Żeby pożegnać problem suchych i łamliwych kosmyków, warto spożywać produkty zawierające witaminę A, a dodatkowo dostarczać jej włosom od zewnątrz. W tym celu możecie zastosować olej z pestek moreli lub olej z pestek śliwki, które zabezpieczą kosmyki przed utratą wody i odżywią skórę głowy. W tym celu najlepiej dostarczać ich za pomocą zabiegu olejowania włosów.
Witamina E
Nie bez powodu witaminę E nazywa się także witaminą młodości. Dostarczając jej organizmowi możecie uchronić mieszki włosowe przed uszkodzeniami, a także znacząco poprawić wygląd swoich włosów. Głównym źródłem witaminy E są oleje, m.in. olej słonecznikowy, olej arganowy i masło shea, które podobnie jak olejki zawierające witaminę A możecie nanosić na włosy podczas olejowania, lub w niewielkiej ilości pokrywać nimi końcówki włosów.
Witamina PP na włosy
Niacyna, inaczej witamina PP, ułatwia transport składników odżywczych do cebulek włosa. Witamina PP często znajduje się w ampułkach stosowanych na porost włosów. Głównym źródłem niacyny są drożdże, orzeszki ziemne, otręby pszenne i ryby.
W diecie wspomagające kondycję włosów powinno się znaleźć wiele witamin z grupy B. Nie tylko hamują one wypadanie włosów, ale także symulują wzrost nowych. Niektóre witaminy z tej grupy gwarantują ładny kolor i połysk włosa. Oto najważniejsze dla włosów witaminy z grupy B:
- witamina B2 (ryboflawina) - zapobiega wypadaniu włosów. Szukaj jej w mleku i jego produktach, nasionach strączkowych, ciemnym pieczywie i szpinaku.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) regeneruje włosy, poprawia pigmentację zapobiegając ich siwieniu. Łagodzi także stany zapalne skóry głowy. Opóźnia także łysienie oraz wypadanie włosów w związku ze starzeniem się organizmu. Szukaj jej w drożdżach, brokułach i pieczarkach.
- Witaminę B6 (pirydoksyna) odgrywa ważną rolę w procesie produkcji włosa. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych, dlatego gdy brakuje tej witaminy w organizmie włosy rosną wolniej. Pomaga też utrzymać kolor włosów. Szukaj jej w grochu, rybach, mięsie, ziemniakach.
- witamina B9 (kwas foliowy) także zapobiega siwieniu, ale stymuluje przede wszystkim wzrost włosów. Szukaj go w pomarańczach, bananach, jabłkach, produktach zbożowych, jajach.
- Witamina B10 (kwas paraaminobenzoesowy), zwana „witaminą w witaminie”, współdziała z kwasem foliowym. Dzięki niej włosy mają zdecydowaną barwę, są gęste, witamina B10 chroni je przed wypadaniem i zbyt wczesnym siwieniem. Szukaj jej w drożdżach piwnych, kiełkach pszenicznych i w melasie.
- Witamina B12, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jej niedobór może spowodować przetłuszczanie się włosów. Szukaj jej w wątróbkach, rybach i z wołowinie.
Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem: