Wyprysk kontaktowy u niemowlaka - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Leczenie alergii kontaktowej u dziecka
Podstawą leczenia chorób alergicznych jest także w tym przypadku unikanie kontaktu z alergenem wywołującym niepożądane reakcje. Dodatkowo stosuje się tutaj miejscowe preparaty o działaniu przeciwalergicznym oraz przeciwzapalnym. Wprowadzane do terapii leki powinny być odpowiednio dobrane z uwzględnieniem ich siły działania względem stanu klinicznego oraz wieku dziecka. Oprócz tego niezwykle ważna jest staranna i systematyczna pielęgnacja skóry malucha (szczególnie przy współistniejącym atopowym zapaleniu skóry) za pomocą właściwie dobranych kosmetyków. Najlepiej stosować w tym celu produkty nawilżające i natłuszczające (emolienty) o neutralnym pH, bez substancji konserwujących oraz bez dodatku barwników i substancji zapachowych.
W przypadku wystąpienia u dziecka alergii kontaktowej należy liczyć się z tym, że niestety nie jest to choroba, którą da się wyleczyć całkowicie. Aktualnie dostępne metody terapeutyczne pozwalają w znaczącym stopniu złagodzić dolegliwości i wyciszyć stan zapalny skóry, ale ponowny kontakt z alergenem może sprawić, że powrócą one znowu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Niestety, tak jak w przypadku każdej alergii, również w odniesieniu do alergicznego wyprysku kontaktowego nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe. Aktualne metody postępowania pozwalają jedynie zmniejszyć stan zapalny skóry oraz dolegliwości świądowe, ale ponowny kontakt z alergenem może je znowu wywołać. Raz rozpoznana alergia kontaktowa będzie się utrzymywać przez całe życie chorego.
W celu uniknięcia wysiewu kolejnych zmian skórnych konieczne jest przede wszystkim unikanie kontaktu skóry z uczulającym alergenem. Można na przykład zastąpić metalowe elementy w ubrankach plastikowymi. Po zakończeniu leczenia wskazana jest odpowiednia pielęgnacja skóry z użyciem preparatów bezzapachowych i bez dodatku środków konserwujących.
Jak często występuje alergiczny wyprysk kontaktowy? (tu: czy występuje rodzinnie)
Tak jak wspomniano, wyprysk jest często występującą jednostką dermatologiczną, przy czym w populacji dorosłych dominuje kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia wywołane drażniącym działaniem substancji zewnętrznych na skórę człowieka, takich jak detergenty, rozpuszczalniki, kwasy i zasady. U dzieci występowanie tej postaci wyprysku jest co prawda możliwe, jednak ze względu na brak kontaktu z wymienionymi substancjami należy ona do rzadkości, częściej stwierdza się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku alergicznego wyprysku kontaktowego nie obserwuje się podłoża genetycznego ani występowania rodzinnego. Obecność chorób atopowych (astmy, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry) nie zwiększa ryzyka rozwoju tego schorzenia, chociaż w populacji dzieci z rozpoznaniem atopowego zapalenia skóry, ze względu na uszkodzenia naskórka, ta postać wyprysku może się rozwinąć niezależnie.
Alergiczny wyprysk kontaktowy cechuje się występowaniem różnorodnych zmian skórnych. Jak już wspomniano, podstawowym wykwitem jest grudka, która przekształca się w pęcherzyk, a ten z kolei w sączącą nadżerkę, pokrywającą się z czasem strupkiem. Zmiany te lokalizują się na rumieniowym podłożu, są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry i mogą się ze sobą zlewać, tworząc rozległe ogniska. Zmianom skórnym towarzyszy nasilony świąd, a w okresie gojenia obserwuje się złuszczanie naskórka. W fazie przewlekłej dominuje pogrubienie naskórka, może nawet dochodzić do jego bolesnych pęknięć. Zmiany lokalizują się zwykle w miejscu kontaktu z uczulającym alergenem. W przypadku niklu, który jest jednym z najczęstszych alergenów, zmiany skórne mogą być umiejscowione na pleckach dziecka (w miejscu przylegania do skóry metalowych zapinek), w okolicy pępka (z powodu kontaktu z metalowym guzikiem) czy na nadgarstku (w wyniku kontaktu z metalowym paskiem od zegarka).
Egzema u dzieci. Objawy i leczenie alergicznego wyprysku u dzieci
Egzema (alergiczny wyprysk kontaktowy) to powierzchniowy stan zapalny skóry, powstający pod wpływem kontaktu z zewnętrznymi substancjami uczulającymi lub substancjami drażniącymi. Egzema u dzieci najczęściej umiejscawia się na nadgarstkach, skórze wokół łokci, pod kolanami. Przeczytajcie, jakie są przyczyny, objawy i leczenie alergicznego wyprysku u dzieci!
Spis treści
Egzema czyli alergiczny wyprysk kontaktowy ma podłoże alergiczne. Jak wiele innych chorób skłonność do egzemy jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli oboje rodzice cierpią na egzemę, prawdopodobieństwo że dzieci będą również nią dotknięte wynosi 40 proc. Ważny jest też wpływ otoczenia: w skażonym środowisku wypryski dotyczą większej liczby osób. Alergiczny wyprysk kontaktowy jest często związany również z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma czy katar sienny.